Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usunięcie Internet Explorera w Windows 7 z linii poleceń

KSRhaziel 15 Mar 2019 09:56 72 2
  • #1 15 Mar 2019 09:56
    KSRhaziel
    Poziom 36  

System Windows 7, chcę usunąć z niego Internet Explorera, ale interesuje mnie usunięcie z linii poleceń, abym mógł to zautomatyzować.

Aktualnie jest tam (a raczej był) zainstalowany IE11. Postąpiłem zgodnie z instrukcją:
    https://www.wikihow.com/Uninstall-Internet-Explorer-11-for-Windows-7
    Czyli cmd z uprawnieniami administratora:

Code:
    FORFILES /P %WINDIR%\servicing\Packages /M Microsoft-Windows-InternetExplorer-*11.*.mum /c "cmd /c echo Uninstalling package @fname && start /w pkgmgr /up:@fname /norestart"

Wszystko się udało... tylko, że w systemie pojawił się IE w wersji 8. Wyczytałem, że powyższy sposób działał na IE9, IE10, IE11. Na IE8 nie znajduje plików mum. Aby usunąć IE8 "klikając" należy wejść w funkcje Windows7 i tam odznaczyć IE8, zgodnie z tym poradnikiem:
    https://www.groovypost.com/howto/microsoft/remove-disable-uninstall-ie-8-windows-7/

Ale nigdzie nie znalazłem jak to zrobić z linii poleceń. Ktoś ma jakiś pomysł?

0 2
  • #2 15 Mar 2019 11:03
    Kolobos
    Spec od komputerów

Po co chcesz to robić? Ze składników IE korzysta system jak i cala masa aplikacji, bezmyślne usuwanie nie ma sensu.

0
  • #3 18 Mar 2019 08:42
    KSRhaziel
    Poziom 36  

Nie robię niczego bezmyślnie. Dla innych rozwiązanie, nie jak odinstalować, ale jak wyłączyć:

Z systemu Windows 7 można odinstalować przeglądarkę Internet Explorer 11 z linii poleceń poleceniem:

Code:
    FORFILES /P %WINDIR%\servicing\Packages /M Microsoft-Windows-InternetExplorer-*11.*.mum /c "cmd /c echo Uninstalling package @fname && start /w pkgmgr /up:@fname /norestart"

Niestety po odinstalowaniu w systemie pojawia się Internet Explorer 8. Powyższa metoda działa dla IE9, IE10, IE11, więc nie można jej zastosować dla IE8. Niestety nie znalazłem metody na usunięcie IE8. Istnieje manualny sposób na wyłączenie IE8. Możemy znaleźć pozycję "Internet Explorer 8" na liście funkcji systemu Windows (Windows Features) - Panel kontrolny > Odinstaluj program > Włącz/Wyłącz funkcje systemu Windows. Funkcjami system Windows możemy sterować z linii poleceń za pomocą dism.exe.

Zatem najpierw uruchomić można polecenie, które nam wylistuje funkcje:
    Code:
    DISM.exe /online /get-features /format:table

Na liście możemy znaleźć pozycje "Internet-Explorer-Optional-amd64". Uruchamiamy więc z linii poleceń:
    Code:
    DISM.exe /online /disable-feature /featurename:Internet-Explorer-Optional-amd64

Funkcja "Internet Explorer 8" w Windows Features jest teraz wyłączona. IE już nie odpala się ze skrótu (dostajemy informacje, że system nie może odnaleźć ścieżki dla pliku). Po resecie skróty systemowe IE znikają.

Jednak gdy wrócimy się do początku działań (jeszcze gdy w systemie mamy IE11), możemy zobaczyć, że w oknie Windows Features istnieje wpis "Internet Explorer 11", a na liście (DISM.exe /online /get-features /format:table) mamy tą samą pozycję, co powyżej, czyli "Internet-Explorer-Optional-amd64". Zatem nie musimy downgrade'ować IE11 do IE8, a możemy od razu wyłączyć go w funkcjach systemu Windows:
    Code:
    DISM.exe /online /disable-feature /featurename:Internet-Explorer-Optional-amd64

Po usunięciu IE, system nie ma domyślnej przeglądarki zatem m.in nie otwiera linków http. Pozostaje zatem kwestia ustawienia domyślanej przeglądarki. W Windows 7, z linii poleceń, można przypisywać programy dla różnych rozszerzeń. Niestety nie znalazłem jak ustawić domyślną przeglądarkę.
    Jednak dla Firefox można to zrobić z poziomu samego Firefox, uruchamiając go z przełącznikiem '-setDefaultBrowser'.

0