Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Robot Zelmer 381.7 - demontaż szczotkotrzymacza

19 Mar 2019 18:33 318 3
  • Level 25  
    Witam,

Robot kuchenny zaczął wydawać dość dziwne dźwięki. W pierwszym odruchu myślałem że może uszkodzeniu uległy kółka napędu trzepaków ale po otworzeniu urządzenia wyglądają na sprawne. Mimo to z urządzenia dochodzą dziwne dzięki.
    Inna przyczyna jaka przychodzi mi do głowy to łożyska. Aby je sprawdzić należy odkręcić tarczę łożyskową, jednak przeszkadzają w tym szczotkotrzymacze. Kluczem płaskim nie podejdę bo nie ma miejsca przez obudowę tarczy.Przyglądam się im ale nie widzę na jakiej zasadzie są zamocowane. Wydają się być po prostu wciśnięte w tarcze łożyskową, ale mogę się mylić. Jak najlepiej dobrać się do śrub łączących tarczę łożyskową z obudową przekładni?
    Chyba że ktoś ma inny pomysł skąd mogą dochodzić dziwne dźwięki jakby chrobotanie.

Nie wiem czy to możliwe że luzy boczne osi od strony komutatora są tak duże że komutator zawadza o szczotkotrzymacz. Bo luz boczny na końcu osi wydaje się mieć ok 1mm. To może być spowodowane uszkodzeniem łożyska czy też wytopieniem tarczy łożyskowej?

Pozdrawiam
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 25  
    Instrukcję znalazłem już wcześniej ale tam nie wgłębiają się jak wyjąć szczotkotrzymacze. PO prostu piszą by je zdemontować.
    Jeśli zaś chodzi o sam demontaż - szczotkotrzymacze nie maja w zasadzie żadnego zabezpieczenia, nic nie trzeba zwalniać, po prostu łapiemy kombinerkami i ciągniemy. Myślałem o tym żeby włożyć coś do szczotkotrzymacza aby go nie zdeformować, ale okazało się to zbędnym zabezpieczeniem - robiąc z wyczuciem nie zmiana się geometrii szczotkotrzymacza.
    Łożysko miało dość duże luzy - zamówiona nowa tarcza łożyskowa z łożyskiem i dociskiem. Po montażu się okaże czy to kończy naprawę.
  • Level 25  
    Po wymianie tarczy łożyskowej łącznie z łożyskiem wszystko działa poprawnie.
    Przy składaniu trzeba tylko uważać żeby dobrze złożyć stojan względem tarczy łożyskowej i obudowy przekładni bo inaczej nie starcza kabli aby umieścić przełącznik prędkości w odpowiednim miejscu
    Sprzęt naprawiony.