Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux ESL 47700R - Nie włącza się, zatrzymała wodę.

Krampek 11 May 2019 10:33 945 13
 • #1
  Krampek
  Level 16  
  Witam

  Mam problem ze zmywarką Electrolux ESL47700R.

  Przy nocnym myciu wyłączyła się, zatrzymała wodę i nie da się włączyć. Nie włącza się wyświetlacz, nie wypompowuje wody - tzw. zero reakcji.
  Dostałem się do płyty sterującej, sprawdziłem i na 1 parze przewodów ( grubszych ) niebieski+brązowy dochodzi 230V. Po wyciągałem złącza, wpiąłem ponownie. Nic nie pomogło. Sprawdziłem wizualnie płytkę i nie widzę uszkodzeń.
  W załączniku 2 zdjęcia.
  Electrolux ESL 47700R - Nie włącza się, zatrzymała wodę. Electrolux ESL 47700R - Nie włącza się, zatrzymała wodę.

  Pytanie co mogę więcej sprawdzić. Czy coś może blokować uruchomienie - jakiś czujnik, bezpiecznik?
 • #2
  TONI_2003
  Moderator
  Krampek wrote:
  dochodzi 230V. Po wyciągałem złącza, wpiąłem ponownie
  Sprawdź czy przycisk na panelu obsługi zamyka przerwę na zasilaniu płyty PCB. Następnie rezystor R70 (zielony) na PCB raz Cewki te na foto na przejście :D
  Electrolux ESL 47700R - Nie włącza się, zatrzymała wodę.
 • #3
  Krampek
  Level 16  
  Zwarcie na włączniku się pojawiało po naciśnięciu. Cewki OK. Rezystor - nie pokazywał oporu. Wylutowałem sprawdziłem ponownie - dalej bez zwory.
  Wymieniłem rezystor na 2W 47R - po podłączeniu i włączeniu 230V od razu się spalił :(. Wybiło też bezpieczniki w domu. Do wymiany LNK364GN ?
 • #4
  alekt77
  Level 38  
  Krampek wrote:
  Do wymiany LNK364GN ?

  Niestety tak i ponownie rezystor 47Ω 2W.
 • #5
  TONI_2003
  Moderator
  Krampek wrote:
  Do wymiany LNK364GN ?
  Zatem tak. Ponieważ się pośpieszyłeś z wymianą rezystora 47Ω/3W (bodaj). Skoro spełnił on niejako swoją rolę i gdy zwykle jest rozwarty to trzeba wymieniać 47Ω + LNK364GN no, ale o tym już tyle napisano, że trudno każdemu o takim fakcie pisać (zwłaszcza, że na foto nie było nic widać)...
 • #6
  willlee
  Level 10  
  Witam kolegów.
  Jak się dobrać do tej płytki? W którym jest miejscu , czy trzeba zmywarkę wysuwać z zabudowy? Z góry dziękuję za podpowiedzi.
 • #7
  mrice
  Home appliances specialist
  Jest w drzwiach. Trzeba je rozebrać.
 • #8
  willlee
  Level 10  
  Electrolux ESL 47700R - Nie włącza się, zatrzymała wodę.
  Dzięki za pomoc w lokalizacji.
  Po otwarciu pudełka z płytą, wypadł mi z wnętrza kawałek plexi, czy to coś istotnego bo nie wiem gdzie to było w środku? Rezystor R70 przepalony, czyli układ scalony LNK364GN i rezystor do wymiany. Czy to jakaś reguła?
 • #9
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Przeważnie tak gdyż ten rezystor jest swoistym bezpiecznikiem.
 • #10
  willlee
  Level 10  
  Witam ponownie.
  Wymieniłem LNK364GN i rezystor R70 , po złożeniu wszystkiego do kupy i podłączeniu dalej ciemno kompletnie - zmywarka się nie załącza. Co jeszcze może być przyczyną? Co trzeba sprawdzić? Z góry dzięki za podpowiedzi i dobre rady.
 • #11
  mrice
  Home appliances specialist
  willlee wrote:
  Co jeszcze może być przyczyną?

  Nieprawidłowy montaż, uszkodzone diody, wadliwa przetwornica, uszkodzone inne elementy pdczas montazu, brak zailania na PCB, to tak na szybko.
 • #12
  willlee
  Level 10  
  LNK364GN nie można wlutować odwrotnie , opornika też nie , luty oglądałem przez wielką lupę i są ok nie ma zwarć . Więcej nic nie robiłem. Diody D10 , D11 ok. Zasilanie 230V na płytę dochodzi , przycisk załączenia działa. Ma ktoś może schemat to tego modelu zmywarki?
 • #13
  TONI_2003
  Moderator
  willlee wrote:
  Ma ktoś może schemat to tego modelu zmywarki?
  Spytam zatem po co Ci takowy skoro w aplikacji układu scalonego LNK364GN takowy jako przykładowy jest tam zamieszczony...
  willlee wrote:
  Zasilanie 230V na płytę dochodzi
  Zatem gdzie i w jakim miejscu przetwornicy go nie ma?
  willlee wrote:
  LNK364GN nie można wlutować odwrotnie
  Kto napisał i gdzie, że to jest możliwe? Natomiast jest możliwe, że trafiłeś na wadliwy LNK364GN lub sam go uszkodziłeś podczas montażu... Zatem np. jaki kondensator elektrolityczny nie sprawdziłeś w przetwornicy?
 • #14
  mrice
  Home appliances specialist
  TONI_2003 wrote:
  willlee napisał:
  LNK364GN nie można wlutować odwrotnie
  Kto napisał i gdzie, że to jest możliwe? Natomiast jest możliwe, że trafiłeś na wadliwy LNK364GN lub sam go uszkodziłeś podczas montażu...

  Lub zostały stworzone tzw zimne luty, dopiero co miałem taki przypadek, moduł był amatorsko naprawiany i tak cudnie polutowany, że nie zadziałał. Właściciel niechętny do wydania pieniażków na serwis pralkę oddał za darmo jako uszkodzoną mojemu klientowi, ten chciał reanimować swoją, natomiast szybciej i łatwiej było poprawić błędy domorosłego mechanika.