Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie parametów pieca gazowego kondensacyjnego Dietrich amc 25

05 Sie 2019 21:39 669 12
  • Poziom 3  
    Witam,
    Mam założony nowy piękny piec dietrich amc25.
    Pytanie mam odnośnie ustawienia pieca na okres zimowy. Instalator wspomniał o ekonomicznym zastosowaniu krzywej grzewczej, a w ustawieniach przy obecnej konfiguracji tego nie ma, ale od początku.

1) Jest założony czujnik temperatury zewnętrzny.
    Na piecu ostatnia ikonka ustawień określa grzanie w okresie zimowym poniżej 15°C
    pytanie moje jest takie jak ustawić zakres temperatury pokojowej do której ma grzać piec ? czy reguluje się za pomocą termostatów grzejnikowych w każdym pomieszczeniu ?

2) Przeczytałem instrukcję i zabrałem się za ustawienie strefy - CIRCA - czy potrzebnie ? bo
    ustawiłem:
    - tryb pracy ręczny (zamiennie programowanie - jeśli bym chciał określić różną temperaturę w ciągu dnia)
    - temp pomieszczenia 21°C
    - strategia regulacji na reg. na podst. T zewnętrznej (do wyboru automatyczna, T wew, T zewn i T wew i zew)
    - Krzywej grzewczej nie ruszałem, ale jest ustawione nachylenie 1.5 - grzejnikowa. i 50°C - wartość w środku
    (nie wiem jaka ma być ustawiona temp. max na piecu - teraz jest 80 albo 85°C)
    Po zatwierdzeniu widnieje na kafelku, że: ustawiono tryb "ochrona przed zamarznięciem" i 6°C

co robię źle ?
    Instalator twierdzi, że czujnik zewnętrzny ustala temperaturę w pomieszczeniu wg. krzywej grzewczej i sugeruje wyłączyć Strefę "CIRCA"
    ale w tej sytuacji nie ma na piecu ustawień krzywej grzewczej :)
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    80 a tym bardziej 85 stopni to za dużo (tak gorące grzejniki to poparzenie) i proponuję, by to było nie więcej niż 75 stopni (taki grzejnik i tak może sparzyć, ale to byłoby przy 20-stopniowym mrozie - jako maksimum, a w typową zimę - 50-55 stopni).
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 3  
    Zbigniew Rusek napisał:
    80 a tym bardziej 85 stopni to za dużo (tak gorące grzejniki to poparzenie) i proponuję, by to było nie więcej niż 75 stopni (taki grzejnik i tak może sparzyć, ale to byłoby przy 20-stopniowymmmrozie - jako maksimum, a w typową zimę - 50-55 stopni).

dziękuję za odpowiedź,

czy tylko te ustawienia są wystarczające na sezon grzewczy ?

Piec ustawiony na grzanie w okresie zimowym od 15°C ma się załączyć wg. czujnika zewnętrznego.
    Skoryguję moje pytanie czy można i jak ustawić zakres temperatury pokojowej do której ma grzać piec ? czy reguluje się za pomocą termostatów grzejnikowych w każdym pomieszczeniu ? Nie ma przy takim ustawieniu pieca krzywej grzewczej, temp max itp.
  • Poziom 24  
    Nie podałeś jakie masz grzejniki, ile ich jest i jakiej mocy przy 50/40 lub 50/30, z jakiego roku budynek. Ogrzewasz mieszkanie czy dom, ile metrów? Jakie jest ocieplenie? Jak szybko się wychładza? Od tego jakie zapotrzebowanie będziesz miał w danej temperaturze wewnętrznej i zewnętrznej zależy ile energii cieplnej będziesz musiał dostarczyć do mieszkania/ domu. To przekłada się na to jaka temperatura będzie musiała być ustawiona na grzejnikach o danej wielkości dla np -10 a jak i dla -20.

Tak w ogóle, masz podłogówkę czy grzejniki?
    Bo jest tyle zmiennych a ty nie podałeś żadnych danych. Aby było prościej podaj ile spaliłeś gazu/węgla przez ostatni rok i w jakim kotle, jeśli masz takie dane.

Albo policz i podaj wynik ze strony
    http://cieplowlasciwie.pl/

Ale uwaga, strona coś ostatnio pokazuje niestworzone rzeczy. Pokazuje mi zapotrzebowanie 2 razy większe niż ostatnio liczyłem (i co mniej więcej wyszło ze spalania, było trochę mniejsze z racji łagodniejszej zimy), nie ważne jak wpiszę dla mieszkania co jest nade mną a co pode mną.

Ogólnie sterowanie pogodowe kotłem gazowym jest bardzo wygodne ale trzeba sporo posiedzieć samemu i poszukać właściwych ustawień czyli ustawień krzywej grzewczej (przykładowo parametr "a" i "b" dla wykresu y=ax+b), czasu opóźnienia reakcji (jeśli jest też taka regulacja w tym kotle) itp

PS DD AMC 25 ma moc minimalną dla 50/30 5,5KW. Jeśli masz ciepły nowy domek do 100-120m2 lub przykładowo średnio ocieplone mieszkanie z 70m2, to kocioł na tej mocy minimalnej będzie pracował non stop przy mrozach ok -20 do -25. Jeśli jest tak jak piszę, to nie mam pojęcia, po co ci sterowanie pogodowe. Wtedy ustawiasz minimalną temperaturę na jakiej grzejniki będą odbierać te 5,5KW, a i tak kocioł będzie taktował przez 95% sezonu grzewczego. Jeśli jest tak jak piszę, to lepszy byłby termostat pokojowy, ewentualnie bardziej rozbudowany programator.

Sam ma DD ale MCR Home o minimalnej 5,2kW i kocioł nie pracował jak do tej pory dłużej niż 10-12 godzin na dobę przy baterii grzejników w prawie nieocieplonym mieszkaniu 67m2 na parterze. Nastawa temperatury to 48 stopni, stała. W większe mrozy dałem 50, tylko dlatego, że podbijanie temperatury z rana o 1 stopień trwało troszkę zbyt długo jak na mój gust.

Gdybyś miał kocioł DD AMC 15 to by była całkiem inna rozmowa, tam jest minimalna 3,4KW
  • Poziom 3  
    Wojewoda82 napisał:
    Nie podałeś jakie masz grzejniki, ile ich jest i jakiej mocy przy 50/40 lub 50/30, z jakiego roku budynek. Ogrzewasz mieszkanie czy dom, ile metrów? Jakie jest ocieplenie? Jak szybko się wychładza? Od tego jakie zapotrzebowanie będziesz miał w danej temperaturze wewnętrznej i zewnętrznej zależy ile energii cieplnej będziesz musiał dostarczyć do mieszkania/ domu. To przekłada się na to jaka temperatura będzie musiała być ustawiona na grzejnikach o danej wielkości dla np -10 a jak i dla -20.

Tak w ogóle, masz podłogówkę czy grzejniki?
    Bo jest tyle zmiennych a ty nie podałeś żadnych danych. Aby było prościej podaj ile spaliłeś gazu/węgla przez ostatni rok i w jakim kotle, jeśli masz takie dane.

Dziękuje za obszerną odpowiedź
    Nie wiem czy te brakujące dane wyjaśnią sytuację z konfiguracją na piecu u mnie ale na pewno pomogą w określeniu być może pewnych parametrów.

Instalacja miedziana, grzejników jest w sumie 17, budynek wolnostojący, 200m powierzchni z suterynami (dom z 1993 roku) ogrzewanie bez podłogówki, bez ocieplenia zewnętrznego, ocieplony solidnie stropodach. Jeśli chodzi o ogrzewanie w latach ubiegłych to spalanie na poziomie ok 7m drewna opałowego - brzoza i 2 T węgla
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Ok, 200m2 w nie najnowszym budownictwie to będzie w okolicach 16-18KW potrzebnego ciepła w największy mróz przy -20. W okolicach 0 stopni będzie to z 7-8KW. Liczę pi razy oko bo nie znam bryły budynku, materiału jakiego jest zbudowany, strefy klimatycznej, temperatury jaką chcesz w domu itp. W tym przypadku rzadkie taktowanie będzie tylko przy mocno wiosennych temperaturach rzędu 10 na plusie. 17 grzejników, jakie by nie były to spora bateria wiec spokojnie da się pewnie puścić w okresach wiosenno-jesiennych na nie okolice 40stopni na zasilaniu i będzie ok. Tutaj pogodówka jak najbardziej ma sens przy tej mocy kotła i wielkości budynku. Górna granica jaką musisz ustawić na zasilaniu CO aby przy np -20 było ok w domu to możesz dojść z praktyki ile do tej pory miałeś na kotle. pewnie okolice 60-65 stopni, zależnie od wielkości grzejników.

Wartość opałowa brzozy to ok 1900kWh/m3 a węgla 8000kWh/tonę.
    Daje to 29300KWh potencjalnego potrzebnego ciepła. Spalałeś to pewnie w zwykłym piecu zasypowym lub mix retorta i kominek. Czyli mnożymy przez średnią sprawność 60% co daje 17580kWh realnego ciepła z poprzedniego opału. Czyli gazu ci pójdzie rocznie w kotle kondensacyjnym ok 1600m3 co daje rachunek około 3150 za samo paliwo gazowe plus ok 600zł abonament (taryfa na bank W-3). Oczywiście, to są szacunki, zależne też od srogości zimy, długości sezonu grzewczego itp
  • Poziom 3  
    Ustawilem właśnie 60°C
    Dziekuje Panie Wojewoda82 za obliczenia, powiem tyle, że liczę max na sezon grzewczy ok 4000zł czyli za 6m-cy.

Może jest na forum instalator lub użytkownik dietrich amc25 i podpowie jak ustawić nastaw CIRCA
    Ustawienie parametów pieca gazowego kondensacyjnego Dietrich amc 25 Ustawienie parametów pieca gazowego kondensacyjnego Dietrich amc 25
  • Poziom 3  
    Patrząc od góry z foto
    CIRCA na kafelku po mimo ustawienia temperatur od 19 do 21 w ciągu dnia pisze, że ustawiono tryb "ochrona przez zamarznięciem" czy tak ma być przy + temperaturach za oknem?

Natomiast przy ustawieniu tak samo ale CIRCA1, na kafelku wyświetlony jest prawidłowy zadany program.

Już zgłupiałem bo nie chce ani nie mam podziału na strefy 1, 2
  • Pomocny post

Poziom 21  
    Ile masz obwodów grzewczych czy masz sprzęgło hydrauliczne czy 1 obwód bezpośredni, ten kocioł ma bardzo dużo możliwości konfiguracji ,i współpracuje z termostatami ot jak i on-off, niektóre obwody wystarczy wyłączyć, jeśli masz 1 obwód bezpośredni może być włączony zarówno w circ a i circ a1 .
    Circ a podłączasz termostat pod płytkę przednią za wyświetlaczem jak i czujnik cwu jeśli zasobnik idzie bezpośrednio z kotła do. Cirk a1 podłączasz do płytki bocznej tez może być zarówno bezpośredni jak z z własna pompą przez sprzęgło to do zworki dajesz w bocznej płycie dajesz termostat, a cirk a jako nieużywany można zrobić nieaktywny. Ten kocioł ma tak rozbudowaną automatykę że serwisanci mają problemy z jego konfiguracją :P i ciężko wytłumaczyć nie będąc przy kotle a instalator widocznie nie do końca skonfigurował i wytłumaczył, może się okazać potrzebna pomoc jakiegoś dobrego serwisu :) sprawdź czy kocioł został wogule zarejestrowany .
  • Poziom 3  
    dobroslaw napisał:
    Ile masz obwodów grzewczych czy masz sprzęgło hydrauliczne czy 1 obwód bezpośredni, ten kocioł ma bardzo dużo możliwości konfiguracji ....

Mam 1 obwód grzewczy na cały dom. Piec też grzeje wodę CWU - tu jest OK.
    Przy każdym grzejniku mam termostat.

CO albo CWU podłączony jest pod płytkę tą mniejszą pod wyświetlaczem, wiem, że jedno na pewno.

Z moich testów jak włączę CIRCA to po konfiguracji jakby nie widzi piec tego co ustawiłem, bo mianowicie na kafelku jest info: "ochrona przed zamarznięciem" i 6°C
    a przy włączeniu CIRCA1 ustawiam tak samo jak przy CIRCA i info na kafelku jest zadany program.

Ale dalej nie wiem czy dobrze robię, bo jak też Pan zauważył instalator nie wszystko mi wytłumaczył (poustawiał) :)

dobroslaw napisał:
    instalator widocznie nie do końca skonfigurował i wytłumaczył, może się okazać potrzebna pomoc jakiegoś dobrego serwisu :) sprawdź czy kocioł został wogule zarejestrowany .

czekam na Pana szanownego montażystę - instalatora :)

• Poziom 21  
    Jeśli sobie nie poradzi niech wzywa jakiś serwis gwarancyjny, De Dietrich ma dobre podejście czy instalatorów i klientów i zazwyczaj takie usługi dobry serwis rozpisze na konsultacje DD zwłaszcza jeśli chodzi o nowe kotły i ich konfiguracje :)
  • Poziom 3  
    Witam ponownie,
    CWU podpięty mam pod płytkę przednią za wyświetlaczem a C.O. do płytki bocznej czyli CIRCA1, czujnik temperatury zewnętrzny chyba też pod boczną.
    Ustawiona max temperatura 65 stopni,
    krzywa grzewcza na 1.4
    regulacja temperatury ręczna nie programowa na 20 stopni a włącza się grzanie poniżej 18 stopni na zewnątrz.
    (można też oczywiście ustawić Programowo czyli o danej porze zadana temperatura)

może komuś przydadzą się ustawienia i uwagi do konfiguracji kotła Dietrich amc 25.
  • Poziom 3  
    Orientuje się może ktoś czy przy ustawieniu kotła na określony program ogrzewania, w sytuacji gdy warunki pogodowe nie pozwalają na załączenie się samoczynne czy można wymusić ogrzewanie - stałą zadaną wartością temperatury grzania wody w obiegu np na 35 stopni?

Jeśli tak, to co w sytuacji gdy piec wyliczy zadaną temperaturę np 25 stopni ?