Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Identyfikacja przewodów na podstawie zdjęcia podłączenia w starej słuchawce

13 Sie 2019 23:37 135 4
  • Poziom 2  
    Witam, w nowo zakupionym mieszkaniu zastałem zrujnowany domofon, który chcę wymienić na Wekta TK6.
    Domofon działał więc zakładam, że był podłączony prawidłowo. Aby uniknąć problemów z podłączeniem nowej słuchawki proszę o identyfikację na podstawie załączonego zdjęcia starej słuchawki, która żyła do czego służy (gdzie ją podłączyć).

Z góry dziękuję za pomoc
    Tomek

• Poziom 13  
    Wygląda jak jakaś samoróbka. Musisz dojść eksperymentalnie - zrób pomiary i prześledź ścieżki co idzie do tych krańcówek a co do mikrofonu i głośnika.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Nie jest to żadna samoróbka a unifon, który był swego czasu popularny. Tu na forum już nie raz była o nim mowa.

Tak więc od góry masz kolejno:

mikrofon
    masa
    słuchawka
    wywołanie
    przycisk
    przycisk

Ps. Od górnego punktu lutowniczego oderwał ci się kabelek. To linia mikrofonu i na pewno musiał tam być.
  • Poziom 2  
    No właśnie najciekawsze jest to, że kabelek na samej górze nie był przylutowany a domofon działał.
    Dzisiaj podłączyłem unifon Wekta TK6 w następujący sposób jak na zdjęciu.
    Zworki ustawiłem na 3+1 i podłączyłem następujące zaciski:
    1 - wywołanie (żółty)
    2 - masa (biały)
    3- słuchawka (niebieski)
    5- zamek (brązowy)
    I o dziwo wszystko działa! W słuchawce jest "przedmuch". Słyszę i jestem słyszany. Zamek się otwiera. Unifon dzwoni.

Tylko z tym dzwonieniem jest mały problem. Pominąwszy to, że dzwoni trochę za cicho jak na maksymalne ustawienie głośności to najdziwniejsze dla mnie jest to, że dzwoni tylko dwa razy. Dwa dzwonki i dalej długo nic. Po jakimś czasie (ok. 10 sek.) jeszcze jeden dzwonek i to wszystko.
    Centralka przed klatką to ACO CDNA. Gdy dzwonie do siebie z dołu to jest to samo, tzn. słyszę z centralki dwa dzwonki a potem długa cisza (numer wybranego mieszkania cały czas miga na ekraniku) długo później jeden dzwonek i po jakimś czasie centralka przechodzi w stan gotowości.

Czy ktoś potrafi wytłumaczyć taką sytuację? Czy może to być spowodowane złym podłączeniem unifonu czy to jakiś problem centralki?

Pozdrawiam
    Tomek
  • Pomocny post
    Specjalista Domofony
    Tomight napisał:
    Centralka przed klatką to ACO CDNA. Gdy dzwonie do siebie z dołu to jest to samo, tzn. słyszę z centralki dwa dzwonki a potem długa cisza (numer wybranego mieszkania cały czas miga na ekraniku) długo później jeden dzwonek i po jakimś czasie centralka przechodzi w stan gotowości.

Czy ktoś potrafi wytłumaczyć taką sytuację? Czy może to być spowodowane złym podłączeniem unifonu czy to jakiś problem centralki?

To normalne, prawidłowe działanie.

Pozdrawiam