Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Całkowity BRAK na rynku mierników pola powyżej 8 GHz ...

14 Sie 2019 09:58 162 7
  • Poziom 2  
    Całkowity BRAK na rynku mierników pola powyżej 8 GHz ... Szanowni FACHOWCY w temacie HF !
    "Elektroda" jest chyba WŁAŚCIWYM miejscem, gdzie zadać można to pytanie ?...
    W czasach, gdy nad byle drzwiami, czujniki sieją dookoła częstotliwościami nawet i 60 GHz, na zakresie "Ka" (słyszę je na odbiorniku mojego "Whistler"-a w aucie..), NIE MA na rynku MIERNIKÓW pola, LINIOWYCH i szerokopasmowych, na zakres POWYŻEJ 8GHz, na której to częstotliwości granicznej kończą się możliwości popularnego miernika "ACOUSTIMETER AM-10" (na obrazku).
    Ergo - skoro można produkować sprzęt na częstotliwości już powyżej 100GHz, dlaczego nie ma MIERNIKÓW POLA ?.. :)
    Pytanie retoryczne :) ..
    I drugie pytanie - konkretne...
    Proszę o KONTAKT kogoś, kto wie , skąd zdobyć, lub potrawi (i chce) WYKONAĆ mi (przenośny) miernik liniowy i szerokopasmowy, na bazie dostępnych swobodnie na rynku czujników mikrofalowych, żeby pokrywał w miarę liniowo zakres od powiedzmy 100MHz do co najmniej 60 GIGA-Hz, najlepiej do 100 GHz, bo to nie powinno być trudne, skoro spokojnie istnieją stosowne przetworniki częstotliwości i elementy nadawczo-odbiorcze ?... A tylko NIE udostępnia się ich do handlu, ergo - produkcji ?..
    Wykonałbym to sobie SAM, ale NIE dysponuję niezbędnym warsztatem (pomiarowym..) i wiedzą praktyczną, ani rozeznaniem w ofercie komponentów...
    Myślę, że temat to NOŚNY ? :) ..
    I obiecujący ZBYT ? :) ...
    Chyba, że nam NIE WOLNO mierzyć sobie tego, czym nas narastająco częstują dookoła :) ...
    POMIMO TO - proszę o kontakt mailem.
    Pozdrawiam, Hansje.
  • Poziom 24  
    Mierniki sa jaknajbardziej do kupienia - nazywa sie to analizator widma oraz antena. Poszukaj na ebay.de urzadzenia "HP 8592L"
  • Poziom 2  
    Dzięki serdeczne, ale NIE O TO chodzi :)
    Są i walizkowe (przenośne) analizatory widma w true time, w formie laptopa z kolorowym ekranem :),
    do 300GHz, w cenie od 30-tu tysięcy złotych :) ... :D
    Ten HaPek jest do 22GHz (a więc nie bardzo użyteczny), w dodatku stacjonarny i adekwatnie drogi :) ...
    A WYSTARCZY do celów PRAKTYCZNYCH - WSKAŹNIK natężenia pola, typu - pokazane przeze mnie nieduże pudełko z bargrafami LED,
    pokazujący liniowo i szerokopasmowo w ogóle obecność pola w zadanym zakresie częstotliwości, z wyświetleniem wartości napięcia/ mocy tego pola.
    Z wymiennymi antenami.
    Kto byłby w stanie (i chętny..) WYKONAĆ takie WSKAŹNIK / SZEROKOPASMOWY miernik napięcia/natężenia pola, w zakresie DO 100GHz, chętnie WYŻEJ :) ...
    I O TO PYTAM, dziękuję :)
    Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 24  
    To 100 GHz to zapomnij, nie ma takiej możliwości bez sprzętu wartego setki tysięcy (już nie wspominając o wiedzy i materiałach).
  • Poziom 2  
    Zauważyłem, DLATEGO pytam, bo nie mogę uwierzyć, skoro w powszechnym użyciu są CZUJNIKI,
    całkiem tanie, chodzące nawet na zakresie Ka, czyli do 40 GHz, a ktoś je przecież produkuje (Chińczycy) :) ..
    Czyli pozostaje wojsko, oczywiście nie polskie, którego już nie ma :) ..
    Albo - w zakresie do 60GHz - amerykańska firma Texas Instr., na którą właśnie trafiłem poprzez Wujka Googla,
    która oferuje ten oto czujnik, od razu z wbudowaną anteną: - IWR6843AoP ...
    Za - bodajże - 99 Dolarów...
    Można ? Można ! :) ..
    Skoro robią "5G', to chyba mają jakieś narzędzia do tego ? :) ..
    Ktoś - coś ?.. WIE może ? :)
    Dedukuję, że sprzęt leci na tych właśnie, w/w modułach nadawczo/odbiorczych ? :) ..
    Czy fachowiec jakiś zerknąłby do Texas-Instruments, na parametry ?..
    Czy jest toto szerokopasmowe, czy też ustawialne na jakieś konkretne kanały, szerokie na 5GHz, jak rozumiem ? :) ..
    Bo mnie - interesuje INDYKACJA mikrofal SZEROKOpasmowa, jak zapodałem już na wstępie :) ..
    Pozdrawiam serdeczne :) ..

Moderowany przez CameR:

Poprawiłem pisownię !
    Jesteśmy na forum technicznym i piszmy poprawnie.
    To nie jest FB... Regulamin coś o tym wspomina ...
    Całkowity BRAK na rynku mierników pola powyżej 8 GHz ...
    Reg. 3.1.13. Dbaj o poprawność językową i zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości z których trudno wywnioskować co ich autor chciał przekazać.

• Poziom 24  
    hansiklossi napisał:

Skoro robią "5G', to chyba mają jakieś narzędzia do tego ? :) ..

No mają tylko to nie kosztuje 'pinć złoty', myślisz że w TI takie radary na 60 GHz to robią cyrklem i śrubokrętem? Dostałeś już odpowiedź, kup sobie HP z zewnętrznym mikserem falowodowym to będziesz miał 100 GHz.
  • Poziom 2  
    Owszem, dostałem już odpowiedź.
    Szkoda, że nie od Was, gdzie - jak widzę, NIC się nie zmienia od 20-tu lat :) ..
    No, przynajmniej wiem już definitywnie, że TUTAJ - nie ma po co się zgłaszać :)
    To zamknięte kółko wzajemnej adoracji :)
    Na szczęście - istnieją alternatywy - w postaci innych portali, gdzie uzyskałem rzeczowe i konkretne odpowiedzi, zamiast głupich docinków jakiegoś aroganckiego buca :) ..
    Żegnam.

Dodano po 2 [minuty]:

Szanowny Panie "CameR".
    DLACZEGO usunięcie profilu trwa aż SIEDEM DNI ???.... :)
    Tyle trwa wysłanie do TelAwiwu i z powrotem ? :) ...
    No dobra, właściwie mi to powiewa :) ..
    Żegnam.
  • Poziom 37  
    No i tyle Kolegę widzieliśmy :) . Nie wiadomo co to nawet było: akwizycja, otwarcie trzeciego oka,... ?
    Takiego miernika jak na pierwszym zdjęciu nie będzie na pasmo do 100GHz choćby z tego powodu, że byłby mocno bez sensu. Za sprawą nieliniowej charakterystyki w funkcji częstotliwości pochłaniania atmosfery. Jest to opisane w Wikipedii. Tłumacząc dlaczego użyteczne częstotliwości pasma mikrofalowego nie są równomiernie rozłożone w całym widmie do powiedzmy 100GHz. Zapewne producenci analizatorów czytali Wikipedię :) i dlatego swój sprzęt zbudowali tak by były możliwe pomiary również w tych kiepskich pasmach ale wymaga to dodatkowych sprzętów by sobie z tą kiepskością poradzić i mieć wyniki pomiarów nie od czapy.
    Mniej więcej tyle możemy na ten temat napisać na elektroda.pl. Choć wiem, że istnieją portale, które zajmują się zjawiskami nadprzyrodzonymi i tam zapewne poradzono sobie z opisanymi przeze mnie problemami i takie mierniki do 100GHz w cenie tego do 8GHz są rozprowadzane wraz z kompletem garnków ze stali nierdzewnej, które mogą posłużyć w razie potrzeby jako elementy mikrofalowe.