Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja paneli fotowoltaicznych i dobór przewodów

01 Lut 2020 10:01 1149 6
  • Poziom 19  
    Chciałem zbudować instalację na panelach o mocy do 10kWp
    Długość odcinka to ~ 30m, panele mają być zainstalowane na ziemi
    Czy wykonana tj jak na zdjęciu poniżej będzie prawidłowa, bez większych strat?
    Przewody -/+ są koło siebie, rozłożone prosto więc pętli indukcyjnej nie będzie.
    Jakie zastosować przewody, jak je łączyć, jaka grubość
    Jakiego użyć konwertera

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    Szeregowo ? Panele mają jakiś zakres napięciowy czy większość to 24V ? 24V x 30 paneli 720V
    Ten falownik co podałeś widzę ma 1000V na wejście czyli zapas jest.

Na które napięcie zwracać uwagę przy parametrach panela aby po przeliczeniu nie przekraczało te 1000V ?
    Chodzi mi o wartość napięcia panela fotowoltaicznego -> Nominalna wartość napięcia ? Bo tak przeglądam i średnio podają ~ 30V
  • Poziom 21  
    david8213 napisał:
    Szeregowo ? Panele mają jakiś zakres napięciowy czy większość to 24V ? 24V x 30 paneli 720V
    Ten falownik co podałeś widzę ma 1000V na wejście czyli zapas jest.

Na które napięcie zwracać uwagę przy parametrach panela aby po przeliczeniu nie przekraczało te 1000V ?
    Chodzi mi o wartość napięcia panela fotowoltaicznego -> Nominalna wartość napięcia ? Bo tak przeglądam i średnio podają ~ 30V

Jeżeli chodzi o max ilość paneli to przelicz jeszcze raz, biorąc pod uwagę nap. Voc i przeliczając do temp. minus 25, w większości będzie to max 19 - 20 szt
  • Poziom 19  
    Chcąc uzyskać moc 10kW nie można patrzyć na napięcie tylko na moc panela. Więc 330W x 30 paneli ~ 10kW
    Nie mogę zastosować tj napisałeś ~ 20 paneli bo nie osiągnę 10kW
    Jeśli chodzi o panele jakie znalazłem to max moc waha się w granicach 330W na sztukę.
    ...a chodziło mi którą wartość napięcia podanego w charakterystyce panela pomnożyć razy ilość paneli żeby dobrać przemiennik aby dobrze go dopasować.

Taki schemat będzie dobry ? Uwzględniając zabezpieczenie przed pętlą indukcyjną...
    Dużo przewodu na to pójdzie bo dodatkowo aż 60m na to aby nie występowała pętla indukcyjna.
    bo podkreślam ze odcinek od lewej do prawej strony to 30m.

Na zielono zaznaczyłem przewód który będzie zabezpieczał przed powstaniem pętli indukcyjnej. Dajcie znać czy warto bo przez to tracę aż 60m kabla. Czy przez to nie będzie dużych strat napięcia w obwodzie.

• Poziom 21  
    To musisz to połączyć w dwóch stringach np. 2x15, falowniki mają przynajmniej dwa MPP
    30 paneli przy otwartym obw to ok. 1350V a to za dużo jak na jedno wejście
  • Poziom 19  
    Piszesz o takim podłączeniu: ??
    Odległośc 15m w lewo i 15m w prawo
    Wydaje mi się ze przewód minusowy lepiej położyć obok dodatniego wtedy nie wystąpi pętla indukcyjna. Za to trzeba będzie wyłożyć dużo więcej przewodu. bo tak jak jest teraz na schemacie to jest najkrócej jak się da.