Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zapowietrzony bojler Kospel płaszczowy.

rafaloo 20 Feb 2020 22:23 2721 5
    rafaloo
    Level 9  
    Witam.
    Mam problem, wczoraj hydraulik podłączył nowy bojler, a dziś już jest zimny. Oczywiście nie może przyjechać,
    a dzieci trzeba wykąpać ....
    Każdy gada, że poprzednik coś spartolił, ale mam wrażenie że każdy partoli tylko bardziej :(
    Jak to odpowietrzyć?
    1. Zimna woda
    2. C.O.
    3. C.O.
    4. Ciepła woda

Zapowietrzony bojler Kospel płaszczowy.
    ryni1
    Level 12  
    Jeżeli w obiegu CWU jest pompa układ pewnie jest zapowietrzony, odkręć nakrętkę zabezpieczająca odpowietrznik i sprawdź czy się odpowietrzy.
    Jeżeli układ chodzi na grawitacji takie podłączenie bojlera nie będzie działać, przy takim podłączeniu powstały syfony blokujące przepływ, w dodatku złączki od zastosowanych rurek PEX mają bardzo mały przekrój wewnętrzny.
    rafaloo
    Level 9  
    Jest pompa. Czy jest zapowietrzona? Hmmm leci z niej woda a nie powietrze więc wydaje mi się że nie. Notabene wszystkie rury koło przejmują i pony są gorące. Grzejniki gorące a jedynie bojler zimny. Teoretycznie jest jakaś fajna (odpowietrznik) nad bojlerem tuż przy suficie ale tam leci sama woda. Nie wiem czy to działa w ogóle. Odziedziczyłem ten system po poprzednim właścicielu i jeszcze nie poznałem wszystkich tajników. pytanie jak odpowietrzyć sam bojler? Które srubunki poluzowac
    ryni1
    Level 12  
    Ok, czyli układ jest odpowietrzony, właśnie ten odpowietrznik przy bojlerze jest istotny, a skoro leci z niego woda to powinno być OK.
    Zapytam jeszcze czy do bojlera jest oddzielna pompa, czy wszystko chodzi na jednej?
    Jeśli jest tylko jedna to problem tkwi w podłączeniu bojlera, niestety złączki do rur PEX mają bardzo mały przekrój wewnętrzny, który mocno dławi przepływ, do tego jeszcze przy podłączeniu powstały syfony, choć to przy układzie z pompą nie jest aż tak istotne.
    ewoo
    Level 27  
    Założyłeś dwa takie same tematy?

Dodano po 4 [minuty]:

ryni1 wrote:
    Ok, czyli układ jest odpowietrzony, właśnie ten odpowietrznik przy bojlerze jest istotny, a skoro leci z niego woda to powinno być OK.

Nie będzie ok. Na zdjęciu widać że pex od zaworu (przy odpowietrzniku) idzie w górę omija rury i dopiero w dół do zbiornika. Powietrze zostanie w najwyższym punkcie a nie wróci do odpowietrznika.

Dodano po 4 [minuty]:

rafaloo wrote:
    pytanie jak odpowietrzyć sam bojler? Które srubunki poluzowac

Zamknij zawory na co przed zbiornikiem, popuść śrubunek na górnej rurce i uchyl zawór na dolnej rurce. Przez śrubunek powinno iść powietrze a w momęcie gdy pójdzie woda zamknij zawór , dokręć śrubunek i otwórz zawory.
    ryni1
    Level 12  
    ewoo wrote:
    Nie będzie ok. Na zdjęciu widać że pex od zaworu (przy odpowietrzniku) idzie w górę omija rury i dopiero w dół do zbiornika. Powietrze zostanie w najwyższym punkcie a nie wróci do odpowietrznika.

Na to nie zwróciłem uwagi, przydało by się przełożyć odpowietrznik w najwyższy punkt.