Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Demontaż wypiekacza do chleba ALASKA BM2600 celem wym. paska napędowego

Librator1 25 Lut 2020 13:10 327 0
    Librator1
    Poziom 2  
    Spotkała mnie nieprzyjemność polegająca na konieczności wymiany zębatego paska napędowego w wypiekaczu chleba Alaska BM 2600. W Internecie nie ma za dużo wiadomości jak tego dokonać. Opisy są szczątkowe, ilustracji i zdjęć brakuje (kilka zdjęć znalazłem na Allegro szukając paska- jedno tu wykorzystałem). Więc może ten mój opis i zdjęcia komuś się przyda i uniknie moich demontażowych błędów tym bardziej, że zauważyłem że inne wypiekacze np. Delonghi, Clathronic są zbudowane bardzo podobnie, a paski pasują.
    Logika wskazywała by na to, że wystarczy odkręcić od dna wypiekacza pięć śrub (specjalnych) i tak dostać się do paska napędowego. Zapomnijcie o tym. Śruby można wykręcić, ale dna urządzenia zdjąć się nie da. Trzyma je 9 plastikowych zaczepów ukrytych w środku obudowy. Demontażu urządzenia dokonamy w pięciu krokach:
    Po pierwsze: należy zdemontować górną pokrywę urządzenia (tę z wziernikiem). Robi się to w ten sposób że delikatnie podważa się płaskim śrubokrętem klapkę na tylnej ściance (zdj.1 i 2). Trzyma ona na metalowej oście tę pokrywę z wziernikiem. Pokrywę zdejmujemy z obudowy.
    Po drugie: odkręcamy długim śrubokrętem 8 krótkich śrubek krzyżakowych z dna głównej komory roboczej wypiekacza mocujących aluminiową formę, oraz jednej śruby która mocuje grzałkę do korpusu (zdj.3 i 4). Tę formę trzeba zdemontować wysuwając ją do góry. Trochę przeszkadzać może plastikowa opaska u góry. Jeśli tak będzie - ją także można zdemontować razem z formą. Ja tak zrobiłem.
    Po trzecie: dostaliśmy się do środka i widzimy wnętrze urządzenia. Teraz trzeba odłączyć panel sterujący od reszty. Robi się to odłączając wtyczkę z dziewięcioma przewodami od płytki drukowanej (zdj.5 i 7). Ja zrobiłem błąd, bo zdemontowałem panel sterujący (ten na przedniej ściance obudowy) łamiąc przy okazji jego twarde zaczepy.
    Po czwarte: dopiero teraz można zdemontować główną obudowę urządzenia. Oczywiście wcześniej koniecznym jest odkręcenie 5-ciu wspomnianych wcześniej śrub z dna wypiekacza. Można to zrobić na samym początku lub na tym etapie. Uwaga: u mnie dwie śruby były specjalne (zdj.3) a trzy krzyżakowe. Po wykręceniu śrub trzeba poważyć śrubokrętem zaczepy łączące obudowę z dnem. Zaczepów jest jak już wspomniałem 9 (po dwa na każdym boku i trzy na przedniej ściance - zdj.8). Ja podważyłem najpierw dwa na tylnym rogu obudowy, a potem kolejny i poprzez powstałą szparę odblokowałem resztę.
    Po piąte: został już ostatni etap by dostać się do paska napędowego. Trzeba odkręcić metalową płytę która jest podstawą konstrukcji i na której jest zamocowany silnik od dna obudowy (zdj.5). Naliczyłem 7 śrub. Wreszcie mamy dostęp do paska napędowego (zdj.6). Wymieniamy go, smarujemy i powtórnie składamy urządzenie.
    Dlaczego konstruktor nie pomyślał o jakimś otworze rewizyjnym umożliwiający bezpośredni dostęp do paska napędowego zamiast rozbierać całe urządzenie - pozostanie jego słodką tajemnicą. Zapewne wypiekacz miał być „jednorazówką” lub chciał dać zarobić serwisom.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty