Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nissan Note E12 - Jak uaktywnić przednie światła przeciwmgłowe?

20 Mar 2020 21:59 177 5
  • Poziom 12  
    Jest sobie Nissan Note z 2014 roku. Wersja E12.
    Postaram się opisać o co chodzi.

Te wersje mają już fabryczne światła do jazdy dziennej razem z przednimi światłami przeciwmgłowymi umieszczone w jednej lampie w dolnej części zderzaka.

Po prostu lampa ma wewnątrz odbłyśnik podzielony na pół, górna część to lampa do jazdy dziennej, a dolna to lampa przeciwmgłowa.

Opisywany egzemplarz ma w lampie tylko żarówkę światła do jazdy dziennej. Część przeciwmgłowa ma ślepy odbłyśnik bez otworu na żarówkę.

Chciałbym uruchomić przednie światła przeciwmgłowe.

Pytanie, jak to zrobić?

Na pewno muszę wymienić lampy na takie, które oprócz światła do jazdy dziennej mają też otwór na żarówkę przeciwmgłową. To chyba najprostsza rzecz do zrobienia.

Muszę też wymienić manetki przy kierownicy na takie, które mają opcję włączania przednich świateł przeciwmgłowych.

Ważne jest też to, że pod przednim zderzakiem przy każdej z lamp wiszą wtyczki, służące do podłączenia lamp przeciwmgłowych.
    Nie wiem tylko czy instalacja przy kierownicy też jest przygotowana do obsługi przednich świateł przeciwmgłowych.
    Nie wiem też czy centralka elektryczna ma styki na bezpiecznik i może jakiś przekaźnik.
    Nie wiem czy jakiś komputer pokładowy musi być albo wymieniony albo przestawiony na obsługę przednich przeciwmgłowych.
    Nie wiem też czy uruchomi się kontrolka przednich przeciwmgłowych.

Lampy i manetki nie należą do tanich dlatego zanim bym się do tego zabrał to wolę po prostu zapytać czy ktoś próbował uaktywnić przednie światła przeciwmgłowe w Nissanie Note albo w jakimkolwiek nowszym Nissanie.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 43  
    Pewnie będzie jak w nowszych Renault-aktywacja funkcji poprzez zmianę konfiguracji UCH, problem tylko w tym, że w tych nowych reniach nie zrobisz konfiguracji bez dostępu do bazy technicznej Renault, w Nissanie może być podobnie.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    milejow napisał:
    Pewnie będzie jak w nowszych Renault-aktywacja funkcji poprzez zmianę konfiguracji UCH, problem tylko w tym, że w tych nowych reniach nie zrobisz konfiguracji bez dostępu do bazy technicznej Renault, w Nissanie może być podobnie.

A jest jakieś prawdopodobieństwo, że nie trzeba będzie nic aktywować i po wymianie manetek przy kierownicy i lamp wszystko zadziała?
  • Poziom 43  
    fred77 napisał:
    A jest jakieś prawdopodobieństwo,

w tym roczniku myślę,że małe. Masz sygnalizację usterki oświetlenia w aucie?
  • Poziom 12  
    milejow napisał:
    fred77 napisał:
    A jest jakieś prawdopodobieństwo,

w tym roczniku myślę,że małe. Masz sygnalizację usterki oświetlenia w aucie?

Ze dwa tygodnie temu samochód kupiła moja żona od mojej siostry. Żona jest drugim właścicielem.
    Póki co poznaję dopiero ten samochód i nie wiem czy jest jakaś sygnalizacja usterki oświetlenia i czy działa.
    Po zakupie trochę sobie przy nim grzebię, wymieniłem przednie hamulce i zakładam hak.
    Przy okazji zauważyłem, że samochód nie jest fabrycznie wyposażony w przednie światła przeciwmgłowe, więc postanowiłem zainteresować się tematem i spróbować je uruchomić.

Dlatego jestem ciekawy czy wiązki elektryczne samochodu są w ogóle przygotowane do podłączenia tych świateł.
    Już wiem, że wewnątrz zderzaka są wtyczki do tych lamp.
    Nie wiem czy wiązka łącząca się z manetkami przy kierownicy też jest przygotowana na wersję z włącznikiem przednich przeciwmgłowych.
    Nie wiem też czy miejsce na bezpiecznik też jest przygotowane.

Przyjmując optymistyczny scenariusz, że instalacja jest do tego przygotowana to wówczas podpinam tylko inne manetki przy kierownicy, wkładam bezpiecznik i podpinam lampy.
    I czy wówczas po włączeniu włącznika włączą się przednie przeciwmgłowe i kontrolka na zestawie wskaźników, czy nic się nie włączy?
    Czy wyświetli się jakiś błąd czy nie?
    Czy może się coś uszkodzić czy nie?
    Jeżeli nic nie zadziała to czy wtedy w serwisie udałoby się uaktywnić te światła.

Dlatego wolę pozbierać maksymalnie dużo informacji żeby ewentualnie czegoś nie pochrzanić.
  • Poziom 12  
    Uaktywniłem przednie światła przeciwmgłowe w Nissanie Note - wersja E12.

Ostatecznie okazało się, że uaktywnienie przednich świateł przeciwmgłowych jest dziecinnie proste i ta informacja przyda się użytkownikom tego samochodu.

Nie wiem jak w innych samochodach, ale w moim są pod zderzakiem wtyczki służące do połączenia z lampami, a w centralce elektrycznej pod pokrywą silnika jest bezpiecznik 15A.
    Podejrzewam, że w każdym Nissanie Note E12 instalacja jest przygotowana.
    Nissan Note E12 - Jak uaktywnić przednie światła przeciwmgłowe?P32483..JPG Download (246.53 kB)
    Nissan Note E12 - Jak uaktywnić przednie światła przeciwmgłowe?Nissan Not...łowych.jpg Download (886.91 kB)

Ale dla pewności przed przystąpieniem do zakupu części i decyzją o uruchomieniu przednich przeciwmgłowych warto sprawdzić czy instalacja faktycznie jest przygotowana i czy takowe wtyczki i bezpiecznik są.

Musimy wymienić dwie rzeczy: manetki przy kierownicy oraz lampy.

Przestałem szukać informacji w internecie i po prostu zaryzykowałem kupując odpowiednie manetki oraz lampy. Pomyślałem, że gdyby coś nie wyszło to po prostu sprzedałbym i już.
    Ceny manetek są różne. Mi udało się kupić za 40zł razem z przesyłką. Lampy są droższe bo za dwie trzeba zapłacić około 400zł.
    Jakby co to, na dzień pisania wiadomości, mam do sprzedania manetki do wersji z przednimi przeciwmgłowymi i z czujnikiem deszczu.

W samochodzie bez świateł przeciwmgłowych lewa manetka wygląda tak:

Musimy poszukać manetek, które mają dodatkową ikonkę przednich świateł przeciwmgłowych.
    Wygląda to tak:

Ważne jest to by zwrócić uwagę na ikonki prawej manetki, gdyż są wersje pojazdu z czujnikiem deszczu i bez.
    Różnią się one napisem "AUTO" i symbolem "--".
    Wygląda to tak:

Lampa w modelu bez przednich świateł przeciwmgłowych wygląda tak:

Musimy poszukać lamp, które oprócz otworu na światło do jazdy dziennej mają otwór na żarówkę świateł przeciwmgłowych. Lampa ta wygląda tak:

Gdy już mamy wszystko to zdejmujemy górną osłonę kolumny kierownicy. Trzeba obracać sobie kierownicę żeby dostać się do dwóch wkrętów. Po ich wykręceniu zdejmujemy górną osłonę, trzeba ją troszkę podważyć nożykiem żeby puściły dodatkowe zaczepy.
    Odchylamy trochę dolną osłonę.
    Znowu obracamy sobie kierownicą by dostać się do czterech wkrętów mocujących zestaw manetek.
    Po ich odkręceniu wyjmujemy wtyczkę i wysuwamy manetki do góry.
    W ich miejsce wkładamy nowe manetki, podłączamy kostkę i wszystko skręcamy z powrotem.

Potem wymieniamy lampy.
    Aby się do nich dostać trzeba zdjąć przednie nadkola.
    Odkręcamy dotychczasowe lampy i przykręcamy nowe.
    Wkładamy wtyczki do żarówek i możemy się cieszyć przednimi światłami przeciwmgłowymi.

Bardzo pozytywna informacja jest taka, że - o czym wspomniałem - przeróbka jest bardzo prosta. Nie wymaga ona zdejmowania koła kierownicy, odłączania akumulatora, ingerencji w instalację elektryczną oraz nie trzeba nic aktywować przez złącze OBD czy w iny sposób.

Po prostu po wymianie manetek i podłączeniu żarówek od razu świecą się lampy oraz kontrolka na zestawie wskaźników i wszystko funkcjonuje i współgra z resztą bez jakichkolwiek zakłóceń, błędów itp.

Wobec tego tym bardziej polecam użytkownikom samochodu Nissan Note - wersja E12 - zamontowanie i uruchomienie przednich świateł przeciwmgłowych.
    Zawsze to lepiej gdy ma się możliwość lepszego oświetlenia drogi podczas kiepskiej pogody.