Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami)

21 Mar 2020 10:00 312 14
  • Poziom 6  
    Witam,
    Czasami pralka nie zagrzeje wody w cyklu prania. Pranie się ukończy, lecz w zimnej wodzie :(
    Zauważyłem, że jak poruszam kablami i dociskam wtyczki od kabli, które tam są to w następnych cyklach prania woda jest grzana. Po 1, 2 lub 3 cyklach grzałka znowu nie działa. :(

Potrzebuję podpowiedzi co zrobić w danej sytuacji i schematu elektrycznego tej pralki

Podobna sytuacja była związana z elektrozaworem, pralka nie chciała "ruszyć". Przeczyściłem styki elektryczne od tego elektrozaworka i jak na razie pralka działa i woda jest podawana. Temat o tym zawarty: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18043312#18043312

Dowiedziałem się też, że Elektrolux to pralka bliźniacza do Privileg.
    Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami) Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami) Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami)
    Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami) Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 39  
    Musisz sprawdzić stan połączeń instalacji elektrycznej pralki skoro poruszanie przewodami pomaga. Warto również poprawić luty przy wtyczce modułu, której przewody zasilają grzałkę oraz styk konektorów przy grzałce.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Specjalista AGD
    Moduł w rękę i się wszystko okaże.
    Do sprawdzenia przekaźnik a dokładnie luty w/w.
  • Poziom 6  
    Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami) Zdjęcie 1

Czy moduł, o którym mówicie to jest ten na zdjęciu 1, czy na zdjęciu 2 i 3?

Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami) Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami) Zdjęcie 2 i 3

luk_jag napisał:

Do sprawdzenia przekaźnik a dokładnie luty w/w.

Chodzi po prostu o luty na płytce scalonej? Czy przekaźnik, o którym mowa w/w jest na tej płytce i jak wyglada?
    Kenworth 18 napisał:
    Warto również poprawić luty przy wtyczce modułu, której przewody zasilają grzałkę oraz styk konektorów przy grzałce.

Luty przy wtyczce modułów, a która to jest ta wtyczka?
    Styk konektorów przy grzałce? A gdzie są te konektory? I jak szukałem grzałki to jej też nie znalazłem :(
  • Poziom 1  
  • Poziom 6  
    anty2cezet napisał:
    PS. Do Autora. Dokształć się na EW1066F, EW1067F.
    Klamoty w środku takie same.

Serdecznie dziękuje za podanie modeli Electroluxa pasujące do tej pralki.
  • Specjalista AGD
    krystiano1234567 napisał:
    Potrzebuję podpowiedzi co zrobić w danej sytuacji

luk_jag napisał:
    Moduł w rękę i się wszystko okaże.
    Do sprawdzenia przekaźnik

moduł, o którym mówicie to jest ten na zdjęciu 1

Zdemontuj go, wyjmij pcb z obudowy i wstw dobrej jakości zdjęcia z obu stron płytki

Zakładam, że wda samoczynnie nie ucieka z pralki

Czasami pralka nie zagrzeje wody w cyklu prania. Pranie się ukończy, lecz w zimnej wodzie :(

Jak i kiedy to sprawdzane ?
  • Poziom 6  
    Więc zdemontowałem płytkę i to co ujrzałem na sam początek.
    Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami)
    Płytka z obu stron wygląda następująco:
    Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami) Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami) Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami)
    "Czasami pralka nie zagrzeje wody w cyklu prania. Pranie się ukończy, lecz w zimnej wodzie :( Jak i kiedy to sprawdzane ?"

Sprawdzałem to tak od kilku miesięcy, ponieważ tą pralka mamy. Jak przyjeżdżałem do domu i wstawiłem pranie to sprawdzałem ręką na szybie okna do wkładania prania (jak zagrzeje wodę to jest ciepłe). Sprawdzałem też wodę, która wylatuję z pralki i czasami była ciepła (przeważnie jak poruszałem wcześniej kablami), a czasami zimna woda. Widać i czuć to też na ubraniach. Po praniu w zimniej wodzie ubranie nie pachnie za dobrze (nie tak jak wyprane w ciepłej wodzie).

Dodam też, że pralka ma taki mankament:
    Nie można zrobić drugiego prania od razu po pierwszym praniu, tylko trzeba odczekać czasami od 1 godzin do kilku godzin. Jeśli włączy się pranie od razu jedno po drugim to np. w połowie lub pod koniec cyklu prania przestaje działać we wcześniej zadanym programie.

Podam to na przykładzie: do końca prania zostaje np. 15 min i nagle przychodzę i patrzę, że na liczniku czasu widnieje czas 51 min (taki sam jak zadany na początku cyklu prania), a po normalnie zakończonym praniu widnieje 0 min. Woda nie zostaje odpompowana, a ostatnie płukanie (z płynem zapachowym) nie zostaje wykonane.

Wcześniej też pojawił się problem z działaniem elektrozaworu. Pralka nie chciała ruszyć bo woda nie zostawała podana. Przeczyściłem styki na zaworze i od wtyczki i jakoś działa. Choć muszę dodać, że w tamtym tygodniu raz nie chciała ruszać z tego względu (wziąłem poruszałem kablami i działa dalej).
  • Poziom 39  
    Powinieneś umyć płytę elektroniki izopropanolem i odszukać podejrzane punkty lutownicze a z pewnością takie będą i je poprawić. Po miejscu podłączenia wtyczki do modułu z której zasilana jest grzałka musisz ustalić, który przekaźnik steruje pracą grzałki i go wylutować a następnie sprawdzić poza modułem lub przynajmniej poprawić jego punkty lutownicze i zrobić próbę czy wszystko wróciło do normy.
  • Poziom 6  
    Dobra idę poprawić luty, w szczególności w miejscach gdzie było aż czarno z np. przegrzania. Jednak co do tych przekaźników, to z tego co mi się wydaję są tylko 3, w tym 2 czarne i 1 pomarańczowy. Zgodzicie się ze mną?
    Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami) Privileg Dynamic 820 - Grzałka nie działa (czasami)
  • Poziom 39  
    Płytka modułu sterującego była zabrudzona pyłem ze szczotek węglowych silnika a jak się tam znalazł to już dziesiątki razy było opisywane na forum. Prawdopodobnie 2 czarne przekaźniki będą związane z silnikiem a pomarańczowy to właśnie sterowanie grzałką, ale pewny nie jestem.
  • Poziom 6  

Dodam też, że pralka ma taki mankament:
    Nie można zrobić drugiego prania od razu po pierwszym praniu, tylko trzeba odczekać czasami od 1 godzin do kilku godzin. Jeśli włączy się pranie od razu jedno po drugim to np. w połowie lub pod koniec cyklu prania przestaje działać we wcześniej zadanym programie.

Podam to na przykładzie: do końca prania zostaje np. 15 min i nagle przychodzę i patrzę, że na liczniku czasu widnieje czas 51 min (taki sam jak zadany na początku cyklu prania), a po normalnie zakończonym praniu widnieje 0 min. Woda nie zostaje odpompowana, a ostatnie płukanie (z płynem zapachowym) nie zostaje wykonane.

Czy macie jakieś rozwiązanie na ten problem?
  • Poziom 39  
    Prawdopodobnie za te problemy będą odpowiadać tzw. zimne luty na module sterującym.
    Warto dokładnie przejrzeć płytkę elektroniki i poprawić wszystkie podejrzane punkty lutownicze.
  • Specjalista AGD
    Czy macie jakieś rozwiązanie na ten problem?

Generalnie dziwne rzeczy, zacznij od wyczyszczenia płytki z pyłu i sprawdź czy dalej temat będzie występować. Zawalona była mocno.

Kenworth 18 napisał:
    odszukać podejrzane punkty lutownicze a z pewnością takie będą i je poprawić

Niekoniecznie, bo na tej płytce już było grzebane i w większosci jest przelutowana na nowo
  • Poziom 6  
    Po przelutowaniu płytki pralka działa i nawet funkcja odwirowania działa, (a wcześniej nie działała).

Po około 1-1.5 miesiąca na pewnym programie, nie zagrzała wody i nie wypompowała wody do końca :( Chyba to przelutowywanie nie pomogło do końca.