Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

iMAC a1311 21,5 late 2009 C2D - Błąd 4SMC, wentylatory pracujące z max prędkości

23 Mar 2020 00:40 165 8
  • Poziom 17  
    Witam,
    borykam się z problemem głośnych wentylatorów (pracujących na maxa) w iMAC 21,5 late 2009 a1311 C2D. Po wykonaniu testu Apple Hardware Test wyskakuje błąd: 4 SMC/1/40000000: SMC.
    Dodam, że komputer po konserwacji z wymianą past. Wcześniej był błąd 4mot: hdd. Po gruntownym czyszczeniu, ze szczególnym uwzględnieniem wentylatora dysku, błąd zniknął i pojawił się ten 4SMC. W necie brak wskazówek co on może oznaczać.
    Zainstalowałem jakiś trial do mierzenia temperatur..zwie się TG Pro .Nie wiem na ile on wiarygodny ale nie pokazuje temperatury GPU a obroty wentylatorów to: hdd 1100RPM (gdzie max to 6300RPM), CPU 3500RPM (gdzie max to 4000RPM), ODD 4300RPM (gdzie max to 4300RPM). Nadmienię iż temperatura CPU to 25 stopni C, ODD 26 stopni C. Gdyby zaufać temu programowi to szumi wentylator ODD i karty graficznej przez uszkodzony czujnik GPU. Czemu w takim razie apple hardware test nie pokazuje błędu czujnika?
  • Poziom 43  
    Masz miernik uniwersalny? Jeśli tak, to proponuję zacząć od testu ciągłości przewodów do wspomnianych wentylatorów.
    Sterowanie obrotami może być też po prostu wadliwe.
  • Poziom 17  
    Przewody sprawne. Zatrzymując fizycznie delikatnie wentylatory, w programie TG Pro widać jak spadają ich obroty także myślę że są ok. Znalazłem inne dwie ciekawe rzeczy..brakuje w nim taśmy do synchronizacji ekranu (połączenie MB z LCD, taśma 4 pinowa) oraz czujnika temperatury LCD- nie wiem czy w tym modelu powinien on występować ale miejsce na płycie do podłączenia jest, czujnika natomiast brak.
  • Spec od monitorów
    Dysku nie zmieniałeś np. na SSD lub inny HDD?

Poczytaj Link
    Cytat:
    4SNS/ 1 / 40000000: T H 00 - 9.000

4SNS - System sensor
    T - Temperature
    H - Hard disk
  • Poziom 17  
    Mój błąd to 4 SMC a nie 4 SNS :)
  • Spec od monitorów
    Nie przyuważyłem, sorry.

iMAC a1311 21,5 late 2009 C2D - Błąd 4SMC, wentylatory pracujące z max prędkości

Masz Mini Display Port.?

Masz zapewne problem z System Management Controller, or SMC,
    * być może Target Display mode
    - zrób na pocz. Reset
    Spoiler:
    reset smc (wyciągnąć przewód zasilający,( przytrzymać Start ok.10-15s) czekać 15sec, podł. zasilanie, znowu odczekać 5 sek, włączyć)

Spoiler:
    The specific symptoms you might encounter from a faulty SMC include the following:

System does not show signs of starting up after the power button is pressed
    System gets very hot without fans responding
    The battery does not seem to be charging fully
    Fans blaring without notable change in system temperature or CPU usage in Activity Monitor
    Keyboard backlights do not turn on
    Automatic screen and keyboard dimming do not work, or seem to behave erratically
    Your Mac unexpectedly powers off or goes into sleep mode
    The system will not wake from sleep mode, even if the lid on a portable system is closed and re-opened
    iMacs that support Target Display mode will not enter or exit this mode
    Battery charge level lights, or other status indicator lights do not accurately reflect the status of the system.
    **
    Newer Macs with built-in batteries

Shut down the system and plug in the power adapter
    Hold the Shift, Control, and Option keys on the left-side of your keyboard
    Press the power button while these keys are held, and then release all keys at once
    Start up the system normally

Older portable Macs with removable batteries
    Shut down the system and disconnect the power adapter
    Remove the battery
    Press the power button and hold it down for 5 seconds
    Release the button, connect the power, and start up the system.

Co mówi : smsFanControl lub HDD Fan Control
    iMAC a1311 21,5 late 2009 C2D - Błąd 4SMC, wentylatory pracujące z max prędkości iMAC a1311 21,5 late 2009 C2D - Błąd 4SMC, wentylatory pracujące z max prędkości
  • Poziom 17  
    Posiadam wersje z prockiem e7600 3,06GHz a więc chyba z Mini Display Port?
    Reset SMC robiłem o czym pisałem..choć nie trzymałem wciśniętego przycisku 15sek (tego nie ma w instrukcji apple). Zaraz tak zrobię i dam test.
    HDD Fan Control pokazuje temperaturę 31stopni oraz 1100RPM.
    smcFanControl pokazuje dla odd: 24stopnie i 4300RPM, hdd: 24stopnie i 1100RPM, cpu 24stopnie oraz 3500RPM.

[edit]
    Zainstalowałem istat menus. W nim również nie pokazuje temperatur GPU Heatsink oraz GPU Diode no i oczywiście LCD Proximity. Wymieniam w takim razie czujnik na radiatorze GPU. Pytanie dlaczego nie pokazuje temperatury grafiki z jej wbudowanego czujnika? No i czy czujnik temp LCD jest również konieczny w tym modelu?
  • Poziom 17  
    Taśma synchronizacji monitora założona. Radiator GPU wraz czujnikiem podmieniony. Wentylator odd/gpu dalej na max obrotach. Dalej brak wskazań temperatury GPU w programach (zarówno dioda jak i heatsink). W AHT dalej błąd: 4 SMC/1/40000000: SMC. Ciekawi mnie dlaczego nie ma wskazań temperatury z sensora wbudowanego w grafikę..czyżby była walnięta?