Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP300E5C - Wymiana procesora i3 na i5

23 Mar 2020 21:30 180 10
  • Poziom 4  
    Witam. Mam pytanie do znawców tematu, czy mogę wymienić procesor w laptopie jak w temacie?
    Czyli Samsung np300E5C z procesorem i3-3110M 2.40GHz dostałby procesor i5, bo raczej i7 nie wchodzi w grę za względu na cenę... (zależy mi na maksymalnym ograniczeniu kosztów)
    Jak wygląda sprawa wymiany poza oczywiście etapem samej fizycznej wymiany. Trzeba wgrywać inny bios itp itd???
    Te laptopy również występują w odmianie i5 więc może się da???
    Mam także pytanie czy taki zabieg ma w ogóle sens czy realnie komp będzie sprawniej działał?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Tak będzie działać, wcześniej sprawdź swoją wersję biosu i czy jest nowsza jak będzie potrzeba to zaktualizuj bios.

Laptop wychodził z i5-3210M, dużej różnicy nie ma, tyle samo rdzeni i wątków 2/4, jedynie taktowanie w turbo wyższe bo 3.1GHz.
  • Poziom 4  
    Jak sprawdzić wersję biosu? Czy bez aktualizacji nie będzie działać??? Który i5 jest odpowiedni bo jest ich sporo?
    I tak realnie jest sens na taką wymianę? :)

Dodano po 49 [sekundy]:

Czy np taki będzie odpowiedni? :
    i5-3210M SR0MZ
  • Poziom 27  
    Sprawdz jaki masz układ na płycie głównej prawdopodobnie HM65 a więc
    tutaj lista obsługiwanych procesorów HM65 co nie oznacza, że Twój laptop ogarnie dany procesor...

Wpisz w google "NP300E5C CPU Upgrade" jest trochę tematów do poczytania...

Twój laptop wychodził też z I7-3630QM / I7-3612QM, ale czy ta sama płyta główna ? Oraz mogą być problemy z temperaturą, a wtedy procek będzie zaniżał taktowanie.

Podaj dokładne numery laptopa, po NP300E5C są jeszcze dodatkowe znaki.

• Spec od komputerów
    marcin.moczala napisał:
    Mam pytanie do znawców tematu, czy mogę wymienić procesor w laptopie jak w temacie?
    - możesz.
    marcin.moczala napisał:
    Który i5 jest odpowiedni bo jest ich sporo?
    - praktycznie każdy III gen. (poza lutowanymi) - czyli i5-3xxxM (xxx to dowolne 3 cyfry), II gen. też, ale taka wymaina nie ma sensu.
    Jeśli na stronie producenta laptopa znajdziesz nowszy BIOS to profilaktycznie zaktualizuj.
    Z procesorem o większym DTP (chodzi o niektóre i7) trzeba uważać - kwestia zasilania procesora - nie każda płyta zapewni bezpieczne zasilanie.
    marcin.moczala napisał:
    Mam także pytanie czy taki zabieg ma w ogóle sens czy realnie komp będzie sprawniej działał?
    - jakaś poprawa będzie. Ale może być mało odczuwalna. Zależy do czego używasz laptopa i czy wykorzystujesz w pełni obecny procesor.
    Jeśli masz dysk talerzowy to wymiana na SSD da dużą poprawę.
  • Poziom 4  
    Tak dysk mam talerzowy, też pojdzie do wymiany na ssd

Dodano po 3 [godziny] 54 [minuty]:

Jak chodzo o dokładny numer to jest napisane:
    NP300E5C-U01PL.

Dodano po 2 [minuty]:

Sprawdze wieczorem jakimś programem np CPU Z pozostałe parametry płyty i podzespołów

Dodano po 4 [godziny] 47 [minuty]:

Układ na płycie głównej to HM75...
  • Poziom 4  
    Mam mozliwość kupić za 75 zł intel i7 3820LGA 2011. Czy jest szansa ze to u mnie bedzie działo. Chyba niestety nie bo jest za wysokie TDP...

• Spec od komputerów
    Przede wszystkim to procesor nie do laptopa! Nie będzie działać, nie da się go nawet zamontować.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    jeśli masz tak jak piszesz
    to mamy do czynienia z
    Cytat:
    platforma Scala3-15/17CRV Rev1.2 / płyta pcb: BA41-01978A(hst)
    * potem ma opis BA92-xxxxxx (zależy jaki cpu , ile RAM ,...
    i3-2310m
    * Socket = Socket 988B rPGA, also known as Socket G2
    PCH: HM75
    gpu: gt620m
    kbc : SMSC MEC1310-NV
    Charger BQ24735
    dc-dc PCH TPS 51219,
    dc-dc cpu ISL95836HRTZ

To było jako upgrade z uwagi na ograniczenia układu zasilania dc-dc cpu
    Samsung NP300E5C - Wymiana procesora i3 na i5 Samsung NP300E5C - Wymiana procesora i3 na i5

czyli i5
  • Poziom 4  
    Dzięki lisek rozjaśniłeś mi temat. Zaczynam w takim razie szukać odpowiedniego procesora i5 lub i7. Jak coś znajdę do zwrócę się tutaj po poradę :)