logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

HP EliteBook 8770W - problem z bootowaniem Win 8.1 z SSD mSATA w trybie UEFI.

miecho18 01 Kwi 2020 13:48 4290 47
Najlepsze odpowiedzi

Jak naprawić boot Windows 8.1 z dysku mSATA w trybie Native UEFI, gdy laptop HP przy starcie nie zapisuje poprawnie wpisu rozruchowego i trzeba ręcznie wybierać \\EFI\\Microsoft\\Boot\\bootmgfw.efi?

Jeśli system startuje tylko po ręcznym wskazaniu `\EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi`, to problem leży najpewniej w błędnym wpisie NVRAM/BCD albo w kolejności bootowania w UEFI, więc warto spróbować naprawy przez `bcdboot c:\Windows /l en-us /s Z: /f All`, `bootrec /FixBoot` i `bootrec /rebuildbcd`, a jeśli BIOS na to pozwala, poprawić wpisy przez UEFI Shell komendą `bcfg` [#18582576][#18590052] W tym wątku takie naprawy zostały wykonane, ale nie rozwiązały problemu [#18587852][#18588474] Po testach wyszło też, że w trybie Legacy system z tego samego mSATA startuje bez problemu, natomiast w Native UEFI nadal nie, co wskazuje na ograniczenie lub błąd firmware HP, a nie sam Windows [#18588316][#18587946] Padła też sugestia, że może to wymagać zmodyfikowanego BIOS-u albo instalacji z użyciem innych obejść, np. Clover/iPXE, bo standardowe ustawienia UEFI nie pomagają [#18588316][#18601628]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 18578779
    miecho18
    Spec od komputerów
    Posty: 18700
    Pomógł: 3087
    Ocena: 2776
    Witam.
    Zainstalowałem z pendrive Windows 8.1 x64 w trybie Native UEFI. Niestety przy każdym włączeniu laptopa muszę uruchomić boot menu klawiszem F9 i ręcznie wskazać ścieżkę:
    Cytat:
    \EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi

    W przeciwnym razie otrzymuję komunikat:
    Cytat:
    No bootable image found. Notebook will be shutdown.

    W UEFI brak możliwości wyboru bootowania z dysku mSATA, mam natomiast zaznaczone "Customized Boot" oraz w "Define Customized Boot Option" mam wskazaną powyższą ścieżkę. Opcja "Customized Boot" w kolejności bootowania ustawiona jako pierwsza. Niestety nic to nie zmienia. W boot menu brak jest opcji "Customized Boot".
    Czytałem na zagranicznych forach, że niektórym użytkownikom w innych modelach HP pomaga wyłączenie opcji "Secure Boot", tyle że u mnie ta opcja jest od początku wyłączona.
    Ma ktoś jakiś pomysł jak to obejść?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #2 18578942
    miwi
    Poziom 28  
    Posty: 1026
    Pomógł: 111
    Ocena: 181
    Witam
    miałem ostatnio identyczny przypadek co prawda na stacjonarnym komputerze.
    Pomogło przełączenie parametru CMS.
  • #3 18578972
    safbot1st
    Poziom 43  
    Posty: 21951
    Pomógł: 2719
    Ocena: 1583
    miwi napisał:
    Pomogło przełączenie parametru CMS.

    Panie @miwi, proszę jeszcze raz przeczytać tytuł tematu i sprawdzić co to ten CMS jakiś! :)
    Widzę @miecho18, że trafiłeś na przygody z UEFI. Potrzebne dodatkowe informacje.
    Na początek proponuję wynik polecenia bcdedit z CMD i podgląd na partycjonowanie.
    Dodatkowo podaj sposób przygotowana pena i... nawet w jakim porcie był 2.0, czy 3.0. :) :(
    miecho18 napisał:
    Niestety przy każdym włączeniu laptopa muszę uruchomić boot menu klawiszem F9 i ręcznie wskazać ścieżkę:
    Kod:
    \EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi

    Wychodzi na to, że wpis do VNRAM jest niewłaściwy. Np. litera dysku, która powinna być jest na pena ustawiona.
    Pokaż też listę wpisów do NVRAM z BIOS (listę pozycji do bootowania).
    Na koniec tylko napisze, że sam jestem ciemny w UEFI jak większość. Przydałby się @WojtasJD .
    Spróbuj też odbudować bootowanie za pomocą CMD:
    w diskpart przypisać literę partycji ESP, np. Z
    assign letter=Z:
    Wpisać: bcdboot c:\Windows /l en-us /s Z: /f All
    (za to ostatnie mogę dostać burę...) ;)
    Możesz też próbować:
    bootrec.exe /fixboot
    lub "automatycznie"(?)
    bootrec.exe /rebuildbcd

    EDIT: Finalnie - dysk jest GPT mam rozumieć (w teorii MBR nie powinien bootować w ogóle)?
    Rozumiem, że sprawa rozwojowa, bo wielce jestem zaciekawiony tematem.
  • #4 18581847
    miecho18
    Spec od komputerów
    Posty: 18700
    Pomógł: 3087
    Ocena: 2776
    Dzięki za odpowiedź.
    Pendrive USB 2.0 w porcie USB 2.0 only. Reszta jak na zdjęciach. Po uruchomieniu boot menu mam tylko "Boot From EFI File." Dodam jeszcze - choć nie wiem czy ma to jakieś znaczenie - że system jest zainstalowany na dysku mSATA.
    safbot1st napisał:
    Finalnie - dysk jest GPT mam rozumieć

    Tak.

    HP EliteBook 8770W - problem z bootowaniem Win 8.1 z SSD mSATA w trybie UEFI. HP EliteBook 8770W - problem z bootowaniem Win 8.1 z SSD mSATA w trybie UEFI. HP EliteBook 8770W - problem z bootowaniem Win 8.1 z SSD mSATA w trybie UEFI. HP EliteBook 8770W - problem z bootowaniem Win 8.1 z SSD mSATA w trybie UEFI. HP EliteBook 8770W - problem z bootowaniem Win 8.1 z SSD mSATA w trybie UEFI.
    HP EliteBook 8770W - problem z bootowaniem Win 8.1 z SSD mSATA w trybie UEFI.
  • #5 18582576
    safbot1st
    Poziom 43  
    Posty: 21951
    Pomógł: 2719
    Ocena: 1583
    Sprawdź, czy przy takim bootowaniu OS rzeczywiście jest zbootowany w trybie UEFI:
    HP EliteBook 8770W - problem z bootowaniem Win 8.1 z SSD mSATA w trybie UEFI.
    Przedstawiłeś diskpart, ale tam nie widać systemu plików.
    Jeśli partycja 'System' jest FAT32, to jest to partycja ESP.
    Finalnie screen 4 - winload.efi oznacza, że boot nastąpił w trybie UEFI.
    Szkoda, że uciąłeś na górze na screenie 4 wpis Windows Boot Manager,
    gdyż tam właśnie znajduje się ścieżka do Volume, na którym jest problemowy \EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi
    Chodzi o linijkę:
    
    device partition = Device\HardDiskVolume????

    Zamieść.
    Tak, czy inaczej wg. mnie powinno pomóc wpisanie w CMD komend, które z nieśmiałością podałem w poście poprzednim.
    Chodzi o
    1 przydzielenie w diskpart litery parycji EFI,
    2 przejście na partycję EFI (cd)
    3 naprawa rozruchu
    4 backup BCD
    5 odnowienie sektora rozruchowego

    Samo sedno, a na końcu co się stało, że nie bootowało:
    Spoiler:

    Jeżeli nie posiadasz nośnika instalacyjnego:

    Uruchom komputer ponownie

    Naciskaj szybko klawisz <F8> zaraz po uruchomieniu się komputera, ale zanim pojawi się ekran powitalny systemu Windows.

    Może to się nie udać za pierwszym razem. Ustalony czas na włączenie tej opcji znacznie skrócono od tego w systemie Windows 7.

    Wybierz opcję Napraw komputer z wyświetlonego menu.

    Wybierz opcję Wiersz poleceń na ekranie Rozwiązywanie problemów:

    Wpisz i uruchom polecenie:

    diskpart
    Wpisz i uruchom polecenie:

    sel disk 0
    Wpisz i uruchom polecenie:

    list vol
    Upewnij się, że partycja EFI (EPS) korzysta z systemu plików FAT32, a następnie przypisz do niej literę dysku (przypisz literę, która nie jest jeszcze używana).

    Wpisz i uruchom polecenie:

    sel vol
    Wpisz i uruchom polecenie:

    assign letter=:
    Wpisz i uruchom polecenie:

    exit
    W celu dokonania naprawy rekordu rozruchu:

    Wpisz i uruchom polecenie:

    cd /d :\EFI\Microsoft\Boot\
    Wpisz i uruchom polecenie:

    bootrec /FixBoot
    W tej sytuacji następny krok będzie taki sam dla wszystkich systemów operacyjnych:

    Rekonstruowanie magazynu danych konfiguracji rozruchu (BCD)

    Najpierw uruchom poniższe polecenie, aby wykonać kopię zapasową starego magazynu BCD:

    ren BCD BCD.old
    Teraz odtwórz sektor przy użyciu następującego polecenia:

    bcdboot c:\Windows /l en-us /s : All
    Uwaga: w przypadku tworzenia wpisów rozruchu na podłączonej pamięci USB lub innym dysku zewnętrznym należy dodać /f między : a ALL. Pamiętaj o tym, że zostaje zastąpiona literą dysku, z którego wykonywany jest rozruch. (np. C:\, D:\)

    Instrukcja pełna:
    https://www.dell.com/support/article/pl-pl/sl...7-8-8-1-i-10-na-komputerze-firmy-dell?lang=pl
  • #6 18585082
    miecho18
    Spec od komputerów
    Posty: 18700
    Pomógł: 3087
    Ocena: 2776
    Rzeczywiście ucięło, nawet nie zauważyłem.
    HP EliteBook 8770W - problem z bootowaniem Win 8.1 z SSD mSATA w trybie UEFI.
    Komend jeszcze nie wykonywałem bo nie mam za bardzo czasu. Może jutro się tym zajmę w końcu.
    safbot1st napisał:
    Jeśli partycja 'System' jest FAT32, to jest to partycja ESP.

    Partycja "System" (100MB) jest FAT32. Pozostałe są NTFS.
  • #7 18585433
    safbot1st
    Poziom 43  
    Posty: 21951
    Pomógł: 2719
    Ocena: 1583
    I znów dałem się "oszukać" UEFI. Ścieżka wg. tego, co pokazał diskpart jest prawidłowa.
    device partition=\Device\HarddiskVolume2
    Teraz zaczęło mnie interesować co się stało podczas instalacji, że jest ..jak jest.
    miecho18 napisał:
    muszę uruchomić boot menu klawiszem F9 i ręcznie wskazać ścieżkę:
    Kod:
    \EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi

    Ale nie wpisujesz tej ścieżki "z ręki" tylko jest to pozycja do wyboru? Chętnie screena zobaczę. :)
    W ogóle ten "BIOS" HP to jakieś kalectwo za przeproszeniem. W dodatku to nie jest zdaje się pełne UEFI tylko 32 bitowe.
    :D :D :D
    No i czuję, że w tym "BIOS" mi nie zamieściłeś wszystkiego,
    gdyż → jeśli [\EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi] to jest wpis do NVRAM,
    to → jaki wpis jest ponad nim, że nie bootuje OS?
    Oto jest pytanie.
    Nie będę dalej fantazjować, bo wciąż mało wiem o tym diabelstwie.
    Mam nadzieję, że komendy pomogą...
  • #8 18585784
    miecho18
    Spec od komputerów
    Posty: 18700
    Pomógł: 3087
    Ocena: 2776
    safbot1st napisał:
    No i czuję, że w tym "BIOS" mi nie zamieściłeś wszystkiego,
    gdyż → jeśli [\EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi] to jest wpis do NVRAM,
    to → jaki wpis jest ponad nim, że nie bootuje OS?

    Nic więcej co miałoby jakikolwiek związek z tematem tam nie ma, niestety.
    safbot1st napisał:
    Ale nie wpisujesz tej ścieżki "z ręki" tylko jest to pozycja do wyboru? Chętnie screena zobaczę. :)

    Jutro wrzucę film, bo teraz jestem w pracy.
    Dzięki za pomoc. :)
    P.S. Software to jak wiesz nie moja bajka. Coś tam działam w tym temacie bo muszę. ;)
  • #9 18586276
    safbot1st
    Poziom 43  
    Posty: 21951
    Pomógł: 2719
    Ocena: 1583
    Domyślam się z kontekstu i z postów. A ja mam "na pieńku" z UEFI, tym bardziej "pocisnę". Pozdrawiam.
  • #10 18587852
    miecho18
    Spec od komputerów
    Posty: 18700
    Pomógł: 3087
    Ocena: 2776
    Polecenia wykonane, wszystkie przebiegły pomyślnie, niestety problem pozostał. Zauważyłem jeszcze, że przy włożonym pendrive z systemem dostępna jest opcja "Customized Boot" w boot menu (klawisz F9).
    Czyli chyba nadal jest tak jak pisałeś wcześniej:
    safbot1st napisał:
    Wychodzi na to, że wpis do VNRAM jest niewłaściwy. Np. litera dysku, która powinna być jest na pena ustawiona.

    Co dalej?
    Link do filmu ukazującego problem: https://www.youtube.com/watch?v=TIk_gVCFgxk&feature=youtu.be
  • REKLAMA
  • #11 18587946
    safbot1st
    Poziom 43  
    Posty: 21951
    Pomógł: 2719
    Ocena: 1583
    miecho18 napisał:
    https://www.youtube.com/watch?v=TIk gVCFgxk&feature=youtu.be

    OMFG. Czyli problemem raczej nie będzie numer volume ustawiony na pen, ale numer volume ustawiony na mSATA.
    Widać jakiś "Port5". Sygnatura też się nie zgadza z BCD.
    Wg. mnie wciąż wpis błędny w BCD jest problemem.
    Wymiękłem jak film zobaczyłem. Ten cudaczny BIOS HP będzie dodatkową przeszkodą.
    Spróbowałbym teraz instalacji in-place windowsa.
    @miecho18 Może być tak, że to co robimy jest w ogóle niemożliwe do wykonania w tym laptopie. :D Przez UEFI32bit lub/i mSATA, lub oba.
    Dlatego sprawdź, czy działa ten "tamten" CSM (ukłon w stronę @miwi) i laptop odpala się "po ludzku" tak... :(
  • REKLAMA
  • #12 18588018
    miecho18
    Spec od komputerów
    Posty: 18700
    Pomógł: 3087
    Ocena: 2776
    safbot1st napisał:
    Wymiękłem jak film zobaczyłem. Ten cudaczny BIOS HP nie będzie dodatkową przeszkodą.

    Możesz rozwinąć? :D
  • #13 18588026
    safbot1st
    Poziom 43  
    Posty: 21951
    Pomógł: 2719
    Ocena: 1583
    Zupełnie nie wiem skąd tam się wzięło niepotrzebne "nie". Powinno być:
    Ten cudaczny BIOS HP będzie dodatkową przeszkodą.
    Proszę o łagodny wymiar kary. ;)
    Już pisałem, to wg. mnie nie jest prawdziwe UEFI "pełną gębą".
  • #14 18588037
    miecho18
    Spec od komputerów
    Posty: 18700
    Pomógł: 3087
    Ocena: 2776
    Też mam wrażenie, że problemem jest tutaj mSATA, a właściwie skopany "UEFI". Laptop kumpla, niedługo też do mojego 8760W trafi płyta z 8770W. Powód? Skopany UEFI, a jakże. W 8760W jest problem z pracą dysków przy ustawieniu SATA 6 Gbit/s. Bug znany, HP się wypięło. Natomiast różnica będzie taka, że ja SSD mam na zwykłe SATA. Zobaczymy czy na moim pójdzie w Native czy nie.
    Na tym spróbuję jeszcze instalacji O/S z włączonym CSM i dam znać o rezultatach.

    Edit: Przy włączonym CSM to samo.
    Znalazłem to:
    https://translate.google.com/translate?hl=pl&...Notebooks/boot-issue/td-p/6994528&prev=search
    i to: https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Boot-a...t-custom-boot-path-for-mSATA-SSD/td-p/7226335
    Także chyba nic z tego nie będzie. Potrzebny byłby zmodyfikowany BIOS.
  • #15 18588245
    safbot1st
    Poziom 43  
    Posty: 21951
    Pomógł: 2719
    Ocena: 1583
    Ostatnie deski ratunku - instalacja z dysku, na którym ma być system.
    Instalacja in-place.
    Edycja wpisów za pomocą EasyBDC i tym podobnych...
    miecho18 napisał:
    HP się wypięło.

    Nie dziwię się. Może robią fajne laptopy, ale mają głupie pomysły i dziwny support.
  • #16 18588316
    miecho18
    Spec od komputerów
    Posty: 18700
    Pomógł: 3087
    Ocena: 2776
    To już przerasta moje możliwości. Co ciekawe po instalacji w trybie Legacy system wstaje bez problemu z mSATA.
    Zostawiam to tak, jak jest. System wstaje w 7-8 sekund od wciśnięcia włącznika, także nie ma tragedii.
    Temat zostawiam na razie otwarty.
  • #17 18588433
    Ananiash
    Poziom 10  
    Posty: 19
    Ocena: 2
    a komenda bootrec /rebuildbcd by nie pomogła ?
  • #18 18588474
    miecho18
    Spec od komputerów
    Posty: 18700
    Pomógł: 3087
    Ocena: 2776
    Owe komendy wykonałem już wcześniej - bez rezultatu.
  • #19 18588491
    safbot1st
    Poziom 43  
    Posty: 21951
    Pomógł: 2719
    Ocena: 1583
    @miecho18 Tego nie zalecałem wpisywać. To jest ten skreślony post. A i tak wpisałeś? ;P
    @Ananiash Torchę już "po ptokach" bo OS stoi w CSM...
  • #20 18588630
    miecho18
    Spec od komputerów
    Posty: 18700
    Pomógł: 3087
    Ocena: 2776
    safbot1st napisał:
    To jest ten skreślony post. A i tak wpisałeś? ;P

    Wpisywałem później, jak tamto nie dało rezultatu. Ogólnie to system to chyba z 15 razy przeinstalowywałem.
  • #21 18589135
    safbot1st
    Poziom 43  
    Posty: 21951
    Pomógł: 2719
    Ocena: 1583
    Aż WSTYD, bo skoro DA SIĘ, zbootować OS w UEFI (ręcznie) to pewnie wystarczyło by 1 rzecz zmienić i by wstał sam.
    Z kolei jak wchodzę na poradniki i czytam co z czego startuje to mózg mi zaczyna dymić.
    Jestem ultra sfrustrowany, jednak z podniesioną głową przyznaję →

    brak mi wiedzy do rozwiązania problemu.

    Rozumiem, że nie zamierzasz już próbować stawiać tego w UEFI? :D :shii:
    EDIT:
    Gdybyśmy to rozwiązali połowa YouTube umarłaby ze wstydu.
    Widziałem już chyba 10 ciapaków i w każdym filmie włączali Legacy.
    Koszmar! :D
  • REKLAMA
  • #22 18589465
    miecho18
    Spec od komputerów
    Posty: 18700
    Pomógł: 3087
    Ocena: 2776
    safbot1st napisał:
    Aż WSTYD, bo skoro DA SIĘ, zbootować OS w UEFI (ręcznie) to pewnie wystarczyło by 1 rzecz zmienić i by wstał sam.

    No dokładnie.
    safbot1st napisał:
    Rozumiem, że nie zamierzasz już próbować stawiać tego w UEFI?

    No jak nie jak tak. Musiałem tylko ochłonąć. :D Na razie laptop będzie u mnie, więc w każdej chwili można coś popróbować.
    safbot1st napisał:
    Gdybyśmy to rozwiązali połowa YouTube umarłaby ze wstydu.
    Widziałem już chyba 10 ciapaków i w każdym filmie włączali Legacy.
    Koszmar! :D

    Nie oszukujmy się - 98% użytkownikom wystarczy, że zobaczą pulpit, nie ważne jakim sposobem.
  • #23 18589703
    rtj71
    Spec od komputerów
    Posty: 4983
    Pomógł: 474
    Ocena: 353
    Spróbuj tak:

    bcdedit /store bcd-template /enum all

    Bcdedit /set {bootmgr} path \efi\microsoft\boot\bootmgfw.efi

    Bcdedit /default {current}
  • #24 18589770
    miecho18
    Spec od komputerów
    Posty: 18700
    Pomógł: 3087
    Ocena: 2776
    Po wpisaniu pierwszego polecenia otrzymuję komunikat:
    The boot configuration data store could not be opened.
    Nie można odnaleźć określonego pliku.

    Zapomniałem wcześniej wspomnieć o jednej rzeczy - przy próbie wykonania polecenia bootrec /rebuildbcd nie odnajduje mi instalacji windowsa.
  • #25 18590052
    Gelip
    Poziom 36  
    Posty: 5213
    Pomógł: 321
    Ocena: 607
    miecho18 napisał:
    Niestety przy każdym włączeniu laptopa muszę uruchomić boot menu klawiszem F9 i ręcznie wskazać ścieżkę:

    Skoro system uruchamia się w ten sposób to znaczy, że w NVRAM jest zła kolejność bootowania. Wystarczy to poprawić w biosie. Jak się nie da w bios to polecam specjalny UEFI Shell i polecenie bcfg.
    safbot1st napisał:
    W ogóle ten "BIOS" HP to jakieś kalectwo za przeproszeniem. W dodatku to nie jest zdaje się pełne UEFI tylko 32 bitowe.

    Nie możliwe, że UEFI jest tam 32-bitowe skoro zainstalował system 64-bit.
    Dlaczego kalectwo - bo bios nie jest kolorowy i ustawiany myszą? Native UEFI oznacza pełny tryb czyli bios karty graficznej GOP, natomiast hybryda z CSM to też UEFI ale bios karty graficznej jest legacy bez GOP.

    Dodano po 7 [minuty]:

    Link do UEFI Shell z bcfg - UEFI Shell
    Interesuje Cię plik Shell.efi z podkatalogu ShellBinPkg\UefiShell\X64
  • #26 18590399
    safbot1st
    Poziom 43  
    Posty: 21951
    Pomógł: 2719
    Ocena: 1583
    @Gelip Miło, że dołączyłeś. I z wiedzą.
    Gelip napisał:
    Skoro system uruchamia się w ten sposób to znaczy, że w NVRAM jest zła kolejność bootowania.

    O rany. Teraz jak taką tezę wysnułeś, to patrzę na post #4, screen #2 i czytam post #1:
    miecho18 napisał:
    W BIOS mam zaznaczone "Customized Boot" oraz w "Define Customized Boot Option" mam wskazaną powyższą ścieżkę. Opcja "Customized Boot" w kolejności bootowania ustawiona jaki pierwsza. Niestety nic to nie zmienia. W boot menu brak jest opcji "Customized Boot".

    Czytam:
    miecho18 napisał:
    https://social.technet.microso...r-restart?forum=ConfigMgrCBOSD

    Widzę to:
    HP EliteBook 8770W - problem z bootowaniem Win 8.1 z SSD mSATA w trybie UEFI.
    I pytam siebie "dlaczego tej kolejki bootowania nie widzę w UEFI?" Jak @Gelip pytałeś - co ja psiocze na ten BIOS?
    PXE
    PXE
    USB
    Upgrade Bay
    Przecież wszystko powyższe może się wbijać do kolejki! Czy nie?
    Dlatego zalecam wszystko odptaszkować. Jestem na etapie czytania manuala. ;) Ciekawi mnie co to ten boot "HP Application"... :D
    EDIT:
    http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c03333914a
    Strona 90 PDF, czyli Rodział 10 MultiBoot (str.80)
    Zmiana kolejności uruchamiania zmienia także nazwy logiczne napędów.
    Czy mam rozumieć, że przy zaptaszkowanym bootowaniu z pena USB,
    już mam przydzielone C: nawet jak nie ma pena w porcie? Chyba nie... :D
    Film też znów oglądam. Jest to film w zasadzie sensacyjny, kryminał sci-fi:
    logo HP
    dłuuuuugo czegoś szuka i "no bootable".
    Jak nic PXE :D :D :D
    Diagnoza zarazy → Tryb Native UEFI zmienia kolejkowanie. :D (albo już oszalałem)
  • #27 18590680
    Gelip
    Poziom 36  
    Posty: 5213
    Pomógł: 321
    Ocena: 607
    safbot1st napisał:
    Diagnoza zarazy → Tryb Native UEFI zmienia kolejkowanie. :D (albo już oszalałem)

    Oczywiście iż zmienia. To co napisałem o GOP to tylko jedna z wielu podstawowych różnic. W trybie native UEFI jest mniej opcji na liście bootowania ponieważ nie ma wtedy urządzeń legacy np. nie ma agenta legacy PXE Boot ROM karty sieciowej. Na screenshocie jest boot menu w trybie UEFI + CSM czyli mamy urządzenia zarówno legacy jak i UEFI:
    HP EliteBook 8770W - problem z bootowaniem Win 8.1 z SSD mSATA w trybie UEFI.

    Urządzenia legacy to:
    • Realtek Boot Agent czyli firmware legacy karty sieciowej
    • P2 i P1 to napęd optyczny i dysk twardy w trybie legacy
    • Kingston DataTraveler to pendrive USB w trybie legacy (bootowanie za pomocą MBR)

    Urządzenia UEFI to:
    • dwa EFI Shell'e (u mnie na dysku twardym na partycji FAT32 100MB)
    • UEFI: Kingston DataTraveler - ten sam pendrive ale w trybie UEFI (bootowanie za pomocą pliku EFI\Boot\bootx64.efi)

    Po włączeniu trybu native UEFI zostaną na liście same urządzenia UEFI.
  • #28 18590705
    safbot1st
    Poziom 43  
    Posty: 21951
    Pomógł: 2719
    Ocena: 1583
    @Gelip Proszę odnieś się do powyższych moich "wypocin" w materii: "czy sama zmiana ustawień w tym UEFI już nam zapewni poprawny boot w trybie UEFI?". Wg. Ciebie odptaszkowanie pozycji umożliwi poprawny boot z HDD?
    Gelip napisał:
    Oczywiście iż zmienia.W trybie native UEFI jest mniej opcji na liście bootowania ponieważ nie ma wtedy urządzeń legacy np. nie ma agenta legacy PXE Boot ROM karty sieciowej.

    Pacz. A ja "chciałem" odrotnie. :D → żeby mi się PXE nie "wbijał" jak bootuję w UEFI właśnie. :D
  • #29 18590719
    Gelip
    Poziom 36  
    Posty: 5213
    Pomógł: 321
    Ocena: 607
    To oczywiste iż jeśli wyłączymy część urządzeń to kolejność na liście boot menu może się zmienić, aczkolwiek nie musi.

    Dodano po 16 [minuty]:

    safbot1st napisał:
    Proszę odnieś się do powyższych moich "wypocin" w materii: "czy sama zmiana ustawień w tym UEFI już nam zapewni poprawny boot w trybie UEFI?". Wg. Ciebie odptaszkowanie pozycji umożliwi poprawny boot z HDD?

    Nie koniecznie - to zależy od biosu i jakie urządzenia i inne opcje mamy w ustawieniach biosu włączone/wyłączone. Moja płyta główna ma np. firmware Boot Agenta PXE zarówno legacy jak i UEFI:
    HP EliteBook 8770W - problem z bootowaniem Win 8.1 z SSD mSATA w trybie UEFI. HP EliteBook 8770W - problem z bootowaniem Win 8.1 z SSD mSATA w trybie UEFI.
  • #30 18590784
    safbot1st
    Poziom 43  
    Posty: 21951
    Pomógł: 2719
    Ocena: 1583
    "Twoja płyta główna...". Ja wiem jak się to wszystko robi na takiej płycie! :D
    Tymczasem nie pytaj potem:
    Gelip napisał:
    Dlaczego kalectwo - bo bios nie jest kolorowy i ustawiany myszą?

    Problemem będzie i od początku tematu był ten dziadoski BIOS od "Hellłet-Pakart". ;)
    @miecho18 Wracaj! ;)

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik napotkał problem z uruchamianiem systemu Windows 8.1 na laptopie HP EliteBook 8770W z dyskiem SSD mSATA w trybie UEFI. Po instalacji systemu z pendrive'a, laptop wymaga ręcznego wskazania ścieżki do pliku bootmgfw.efi przy każdym uruchomieniu. Użytkownicy sugerują różne rozwiązania, w tym sprawdzenie ustawień BIOS/UEFI, takich jak włączenie opcji CSM, oraz wykonanie poleceń w CMD, takich jak bcdboot i bootrec. Problemy mogą wynikać z nieprawidłowych wpisów w NVRAM oraz z ograniczeń BIOS-u HP, który nie obsługuje pełnego UEFI. Użytkownik rozważa również instalację systemu w trybie Legacy, co działa bez problemów, ale nie rozwiązuje problemu z UEFI.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA