Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] MacBook Air - SSD Aura 480GB, Mac OS X Base System i nic więcej

03 Apr 2020 04:02 345 16
  • Level 9  
    Laptop MacBook Air A1466. Dysk SSD eSATA Aura 480GB.
    Przy próbie zrobienia reinstalacji z Internet Recovery jest widoczna tylko partycja 1.20GB o nazwie Mac OS X Base System i nic więcej. Nie mogę jej wyczyścić ani nic zrobic. Przy próbie reinstalacji nie pokazuje żadnego dysku, jest po prostu pusto. Nie ma znaczenia jak wejde w Recovery, jest to samo, zmienia się tylko wersja systemu, którą można zainstalować.

• VIP Meritorious for electroda.pl
    Sprawdź dysk w innym sprzęcie.
    W narzędziach dyskowych jest poprawna pojemność dysku?
  • Level 9  
    Nie mam innego sprzętu, żeby sprawdzić dysk.
    Nie mam dostępu do systemu.
    Udało się uruchomić instalację Mojave i był to jedyny system, którego instalację udało się uruchomić, we wszystkich innych przy uruchamianiu instalacji pokazywało się przekreślone koło.
    Wygląda to tak:

MacBook Air - SSD Aura 480GB, Mac OS X Base System i nic więcej

MacBook Air - SSD Aura 480GB, Mac OS X Base System i nic więcej
  • Level 43  
    chrisbp wrote:
    Nie mam innego sprzętu, żeby sprawdzić dysk.

To kiepsko. Może być uszkodzony. Masz napisane, że zmienił się system plików. Musi być GPT jak ma z tego w ogóle bootować.
  • Level 9  
    safbot1st wrote:
    Musi być GPT jak ma z tego w ogóle bootować.

Dysk jest oznaczony jako zewnętrzny i pokazuje tylko 2GB pojemności.
  • Level 43  
    Tym bardziej trzeba go przygotować pod system. Zamieść na początek SMART z niego z jakiegoś PC stacjonarnego.
  • Level 9  
    safbot1st wrote:
    Tym bardziej trzeba go przygotować pod system. Zamieść na początek SMART z niego z jakiegoś PC stacjonarnego.

Ale tam wcześniej był system, właśnie Mojave jak się okazało. Laptop jest koleżanki, chciała zrobić Internet Recovery, bo podobno mulił strasznie i "jakoś tak się stało".
    Dysk to karta wpinana w złącze. Nie mam tu dostępu do stacjonarki.
  • Level 43  
    chrisbp wrote:
    podobno mulił strasznie i "jakoś tak się stało"

Dysk ma zapewne awarię. Trzeba co najmniej poprawić partycjonowanie i/lub wykonać format niskopoziomowy i/lub po sprawdzeniu jego kondycji ustalić, czy trzeba go wymienić na sprawny.
    Tak to widzę. Może są inne metody i diagnozy.
  • Level 9  
    safbot1st wrote:
    Dysk ma zapewne awarię. Trzeba co najmniej poprawić partycjonowanie i/lub wykonać format niskopoziomowy i/lub po sprawdzeniu jego kondycji ustalić, czy trzeba go wymienić na sprawny.
    Tak to widzę. Może są inne metody i diagnozy.

Czy jest szansa, żeby to zrobić na tym MBA, w którym jest zamontowany?
  • Level 43  
    Nie mam pojęcia. Jestem "specem" od PC. Poszukam w wolnym czasie. Najszybciej byłoby do PC dysk podłączyć.
    Jest to dysk na standardowym złączu M.2 więc nie ma problemu podłączyć.
  • Level 9  
    safbot1st wrote:
    Jest to dysk na standardowym złączu M.2 więc nie ma problemu podłączyć.

Jest problem. Mam laptop Y580 i jest tam takie złącze, ale za mało miejsca, a karta jest za długa.
  • Level 43  
    Problem w tym, że bootowalny pen z narzędziami musiałbyś na innym działającym Maku przygotować lub mieć obraz i ISO nagrać na PC "TransMakiem".
  • Level 9  
    safbot1st wrote:
    Problem w tym, że bootowalny pen z narzędziami musiałbyś na innym działającym Maku przygotować lub mieć obraz i ISO nagrać na PC "TransMakiem".

Mam TransMaca, pena i lapka na W7. Skad wziac narzedzia?
  • Level 43  
    Co się dzieje jak na start wciśniesz Command (⌘)+R?

Dodano po 2 [minuty]:

Trzymaj klawisz D podczas startu. (uczę się maka) Powinno to wywołać Self Test.
    Kolejny skrót Command + Option + P + R →wywoła reset PRAM.
    Trzymać SHIFT - tryb awaryjny.
    Podaję stąd:
    https://www.techradar.com/how-to/computing/ap...boot-options-to-troubleshoot-your-mac-1305645

ISO z narzędziami nie znajduję. Nie wiem, czy jest coś takiego... :(
  • Level 9  
    safbot1st wrote:
    Co się dzieje jak na start wciśniesz Command (⌘)+R?

Wchodzi do Recovery

safbot1st wrote:
    Trzymaj klawisz D podczas startu. (uczę się maka) Powinno to wywołać Self Test.

J/W

safbot1st wrote:
    Kolejny skrót Command + Option + P + R →wywoła reset PRAM.

Przywrócił się dźwięk. Reszta bez zmian.

safbot1st wrote:
    Trzymać SHIFT - tryb awaryjny.

To samo co przy normalnym uruchamianiu - migajacy folder ze znakiem zapytania, co oznacza brak bootowalnych plików.
  • Level 43  
    Wg. Mnie dysk ma awarie. Trzeba narzedzia w iso na mac lub w pc stacjonarnym / z M.2 laptopem probowac.
    Wymienic dysk na nowy skoro nie ma jak sprawdzic / serwis.
  • Level 9  
    Po wyjęciu dysku i odpaleniu Recovery okazało się, że laptop chodzi 2x szybciej. Diagnoza - uszkodzony dysk.
    Zamykam.