Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo ThinkPad 10 - Nie bootuje, nie instaluje windows, nie załącza windowsa

29 Kwi 2020 18:52 165 6
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie całe grono użytkowników.

Od pewnego czasu sam z siebie przestał działać tablet, jakby nigdy nic pewnego razu po włączeniu wywaliło cały system.
    Tablet się włączą do loga LENOVO po czym próbuje załadować system, trwa to chwilę po czym uruchamia się diagnozowanie problemu i automatyczne naprawianie. Oczywiście wszystko kończy się nie powodzeniem i przerzuca do niebieskiego ekranu z dwoma możliwościami :
    - Rozwiąż problemy (zaawansowane)
    - Wyłącz komputer

Po wybraniu pierwszej opcji mamy dostępne kolejne 6 :
    - Naprawa przy uruchomieniu (Nie powodzenie)
    - Wiersz poleceń
    - Odinstaluj aktualizacje (Niepowodzenie)
    - Ustawienia UEFI (Przechodzi do BIOSu)
    - Przywracanie sysytemu (Niepowodzenie)
    - Przywracanie obrazu systemu (Niepowodzenie)

Po kilkudziesięciu próbach zrezygnowałem i stwierdziłem że nie ma to większego sensu i zrobiłem bootowalnego pendrive (32gb) z Windows 10 (x64) oraz systemem plików FAT32. Niestety znowu zaczęły się schody ponieważ nie widzi pendrive. W BIOSie jest ustawione by ruszał z pendrive ale i tam nie ma jego nazwy. Ustawienia startu wyglądają tak :
    - USB CD/DVD
    - USB HDD
    - eMMC

Po normalnym włączeniu komputer przez chwilę myśli jakby próbował wyszukać lub wystartować niestety po chwili przerzuca z powrotem do automatycznej naprawy. Po wyrzuceniu z boota eMMC zupełnie nic się nie dzieje prócz chwili myślenia.

Kombinowałem w BIOSie ale nic to nie daje, zmieniałem każdą możliwą opcję. Przywracałem do ustawień fabrycznych i również nic.
    Następnie próbowałem z WINDOWS 8.1(x64) ale również wszystko jak w przypadku WIN10.

Pendrive testowany na laptopach DELL i ASUS i nie ma problemu ze startem instalacji.
    Tablet po podłączeniu do komputera nie jest wykrywany (kabel USB-C(jak do telefonu))

Trochę wygląda jakby coś blokowało płytę główną...

Panie i Panowie jeśli możecie coś doradzić będę bardzo wdzięczny. Powoli już nie mam siły.
    Pozdrawiam serdecznie i z niecierpliwością czekam na jakąś odpowiedź.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 9  
    Witam. Miałem podobny przypadek z tebletem oraz komputerem Intel Compute Stick. Na obu urządzeniach rezydował WIN 10. W obu przypadkach problem polegał na niewystarczającym rozmiarze pamięci wewnętrznej. Tzn. jako dysk wewnętrzny producent zastosował pamięć o wielkości 32GB.
    W trakcie wydania nowej wersji windows w postaci aktualizacji oba urządzenia zaczęły proces aktualizowania.
    Po pobraniu odpowiednich plików nastąpiło uruchomienie sprzętu i kończenie procesu który w pewnym momencie wyświetlił komunikat o niepowodzeniu i system się "wyłożył". Nie udało mi się go już naprawić.
    Podpowiedź przyszła z innego PC który wykonał ten sam proces poprawnie i po wyświetleniu zajętości dysku C stwierdziłem duży ubytek wolnej przestrzeni. Po wyświetleniu plików, folderów ukrytych, systemowych itp. zauważyłem folder Windows.old ważący kilkadzesiąt GB. Łącznie zajętość partycji wynosiła przeszło 60GB. Wykonałem systemową opcję "Oczyszczanie dysku" z parametrem "Oczyść pliki systemowe" i potwierdziłem "Usuń zapasową/tymczasową kopię windows".
    Po ponownym uruchomieniu PC zajętość partycji C spadła o około 20GB i folderu Windows.old już nie było.
    Doszedłem do wniosku, że zbyt mała przestrzeń dyskowa spowodowała błędy podczas procesu aktualizacji i zapełniając zupełnie partycję "wysypała" windows"a.
    Na szczęście ponowna instalacja najnowszej wersji WIN 10 pobranej na pednrive ze strony MS rozwiązała problem.
    Potrzebny był również HUB USB do równoczesnego podłączenia pendrive, klawiatury i myszki. Oba sprzęty posiadały tylko jeden port USB.

Proponuję użyć pendrive o mniejszej pojemności.
    Na obie wersje windows 10 32/64bit wystarczy 8GB.
  • Poziom 9  
    Niestety nie udało mi się zdobyć pendrive 8gb. Próbowałem użyć 16gb niestety również nie powodzenie. Niestety jak się okazało zdobycie pendrive 8gb nie jest tak łatwe jak się wydawało. Postaram się go zakupić bo chyba pożyczyć się nie uda. Będę informować na bieżąco o przebiegu.

W każdym razie bardzo dziękuję za chęć pomocy.
    Pozdrawiam Dawid
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Niektóre urządzenia mobilne wymagają specjalnego kabla OTG do podłączenia peryferii. Proszę spróbować zmieniać ustawienia, jeżeli w BIOS występuje funkcja UEFI, UEFI secure boot - en, dis, legacy boot. Jeżeli ma Pan dostęp do jakichkolwiek modeli pendrive to czy któryś z nich jest po podłączeniu wykrywany przez BIOS? Jeżeli żaden, to tu szukał bym przyczyny. Warunkiem poprawnej inicjacji procedury boot jest warunek wykrycia magazynu zewnętrznego z instalką/obrazem systemu.
  • Poziom 9  
    Niestety przy pendrive 8gb nic zupełnie się nie zmieniło. Postaram się zdobyć ten przewód (adapter) OTG i dam znać.
    Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 12  
    kabel USB-C(jak do telefonu) Jest sprawny?
  • Poziom 9  
    Maxbuy napisał:
    kabel USB-C(jak do telefonu) Jest sprawny?

Zdecydowanie tak, robiłem nim backup'a danych z telefonu.