Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Samsung WW60K42138 Eco Bubble - Usterka dzień po zakończeniu okresu gwarancji

PaoloKot 09 Jul 2020 01:07 1758 10
    PaoloKot
    Level 4  
    Wczoraj 07.07 minęły dokładnie dwa lata od zakupu pralki dziś trafił ją szlak czy to przypadek?
    Szybki opis usterki: końcówka prania syntetycznego 12min do końca czyli już płukanie/wirowanie, i ... stop, cisza zero ruchu i brzęczenie jak podczas zwarcia i (specyficzny drażniący zapach) upieczonej na chrupki elektroniki.

Można pralkę włączyć, spauzować i wyłączyć i to tyle. Po włączeniu w trybie wyboru mogę ustawiać inne programy zadawać wartości temperatury i wirowania, ale po włączeniu (play) "muzyka nie gra", tylko to brzęczenie. Dodam, że po niedokończonym praniu pozostała woda w bębnie... Jednak spuszczę ją rano.
    Jakieś sugestie co do dalszego postępowania.

Mam jeszcze pytanie; sklep dostarczył mi kupioną pralkę 10-go, czy można to uznać za datę rozpoczęcia gwarancji na postawie fizycznego jej pojawiania się u mnie i jeszcze zgłosić jej gwarancyjną naprawę. Czy po prostu mogę ją już wypchnąć przez balkon i cieszyć się zaobserwowanymi akrobacjami zanim dotrze na parter?
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
    OPservator
    Level 35  
    PaoloKot wrote:
    Wczoraj 07.07 minęły dokładnie dwa lata od zakupu pralki dziś trafił ją szlak czy to przypadek?

Tak to jest zawsze skonstruowane, masz skorzystać, gwarancja się kończy i masz kupić nowe. Dzisiejsze sprzęty są sztucznie postarzane.
    PaoloKot wrote:

Mam jeszcze pytanie; sklep dostarczył mi kupioną pralkę 10-go, czy można to uznać za datę rozpoczęcia gwarancji na postawie fizycznego jej pojawiania się u mnie i jeszcze zgłosić jej gwarancyjną naprawę. Czy po prostu mogę ją już wypchnąć przez balkon i cieszyć się zaobserwowanymi akrobacjami zanim dotrze na parter?

Jak najbardziej możesz spróbować, szczególnie, że póki Ci jej nie przywieźli, to nie miałeś nawet szansy jej użytkować, pytanie czy masz jakiś papier w związku z dostawą pralki 10tego, a nie 7mego.
    Pytanie czy BOK rozpatrzy to jeszcze dziś :P

Jeśli chodzi o samą usterkę, w starszym Indesicie padło na programator (tyle, że tam wyświetlacza nie było), mogłem wybrać program, ale po włączeniu tylko "bzyczało".
    Programator to jednak zwykle taki przyjemny koszt, że lepiej pójść do sieciówki po nową pralkę i rozważyć przedłużenie gwarancji o ten rok ;)
    PaoloKot
    Level 4  
    Niestety BOK samsung poinformował że data dostarczenia nie jest datą rozpoczęcia gwarancji.
    Po zlaniu wody z puszki, i ustawieniu dowolnego programu w tym przypadku eco czyszczenie bębna pralka zatrybiła... pobrała wodę zamieliła ze trzy razy i ... to samo, stoi, i od czasu do czasu sobie tak z 5min buczy i potem cisza.

[edit] Ponownie zlałem wodę, sprawdziłem filtry [ok], uruchomiłem tryb kalibracji [poszedł], włączyłem ponownie eco czyszcznie bębna - pobranie wody, trzy razy w prawo, trzy razy w lewo ... i dziękujemy za uwagę.
  • Helpful post
    Kenworth 18
    Level 43  
    Wyjmij moduł sterujący i zamieść jego zdjęcia z obu stron. Sprawdź czy pracuje silnik pompy odpływowej poza pralką skoro woda została w zbiorniku.
    PaoloKot
    Level 4  
    Kenworth 18 wrote:
    Wyjmij moduł sterujący i zamieść jego zdjęcia z obu stron. Sprawdź czy pracuje silnik pompy odpływowej poza pralką skoro woda została w zbiorniku.

Nie wiem czy dam radę, nie chciałbym niczego uszkodzić.
    OPservator
    Level 35  
    PaoloKot wrote:
    nie wiem czy dam radę, nie chciałbym niczego uszkodzić.

Skoro jest po gwarancji i jest niesprawna, to raczej nie masz za dużo do stracenia.
    PaoloKot
    Level 4  
    OPservator wrote:

Skoro jest po gwarancji...

Sęk w tym że na silnik jest 10 lat gwarancji. Na resztę ustrojstwa już nie.
    Kenworth 18
    Level 43  
    No właśnie masz gwarancję na silnik, który jest bardzo mało awaryjny i nikt Ci nie każe go demontować. Moduł o który chodzi najpewniej będzie gdzieś na dole pralki. Jeśli nie czujesz się na siłach by cokolwiek demontować wezwij lokalnego serwisanta sprzętu AGD.
    PaoloKot
    Level 4  
    Ok, nie było tak strasznie, gdyby ktoś potrzebował wiedzy tajemnej to moduł jest u góry pralki za przednim panelem ustawień. Rozebrałem wszystko i wszystko wygląda jak trzeba, najmniejszego paproszka nawet nie ma, pozostało jeszcze sprawdzenie pompki.
    mrhari
    VIP Meritorious for electroda.pl
    To:
    Samsung WW60K42138 Eco Bubble - Usterka dzień po zakończeniu okresu gwarancji
    PaoloKot
    Level 4  
    Nie, ten jest ok, tylko pod tym kątem na zdjęciu tak wygląda. Porównaj na foto 2713.
    [Edit] Rozebrałem pompę wody, składa się ona z dwóch oddzielnych wirników w osobnych obudowach zamontowanych na korpusie, prostej konstrukcji pompka (w filtrze do akwarium mam bardziej zaawansowany mechanizm niż to) , plastikowy dwuczęściowy korpus w części pierwszej podłączenie elektryki w części drugiej mechanika (czarny dekielek przez który przechodzi wirnik na osi z magnesem i zamontowany w dnie obudowy stator. Całość wydaje się być nierozbieralna choć nie siłowałem się z tym na maxa. Wyczułem że jeden z wirników ma delikatny opór przy kręceniu, w odczuciu jakby w jednym punkcie tarło jakiś grubsze ziarno piasku, otworzyłem dekielek (na tyle na ile się dało bo blokuje go niewyciągalny wirnik), i przez powstałą szparę wyleciały paprochy... przepłukałem, przedmuchałem poskładałem wszystko do kupy i zamontowałem. Pralka działa. Dziwne jest tylko to że cała ta magiczna elektronika nie wyrzuciła żadnego błędu że z pompą jest coś nie halo.
    Sprawa zamknięta temat można zarchiwizować dla potomnych.
    ps. Dzięki [Kenworth 18] za sugestię żeby zobaczyć pompę.