Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki monitor do gier w cenie do 1500 zł?

Chipz 03 Oct 2020 18:38 2541 13
    Chipz
    Level 4  
    Cześć,
    szukam jakiegoś dobrego monitora do gier. Najlepiej jakby był 144 Hz albo więcej.
    Zastanawiam się też nad rozdzielczością ekranu - jest jakiś sens brać monitor z rozdzielczością WQHD 2K (1440p)?
    Mój budżet to od 1000 do 1500 zł.
    Możecie mi coś polecić?
    Dziękuję.
    procsa
    Level 31  
    Jeżeli grasz w cs:go i spokojnie masz 300fps, to bierz "AOC Agon AG251FZ" (wersja FreeSync, G-Sync jest droższa, ale obecnie zbędna), jest tam matryca TN 24.5'' 240Hz (M250HTN01.0), występuje ona też w innych monitorach np. "Dell Alienware AW2518HF " ale jest chyba droższy, wiem że też był jakiś ACER z matrycą 240Hz tańszy, ale wiem czy coś tam nie miał skopanego i czy była ta sama matryca. Jeżeli masz sprzęt i gry które ciągną więcej jak 144fps to bież 240Hz, jest różnica.

Wada to...no matryca TN i rozdzielczość FullHD, wiadomo 4k kusi bo nie oszukujmy się jest to lepszy obraz, tylko czy spokojnie idze pograć w ulubione gry z wysoką liczbą fps na full detalach i w 4K ? Znam osoby co mają monitory 4K a grają na FullHD... Co do matrycy TN wada gorsze kolory jak VA czy IPS, ale lepszy czas reakcji, Ja używałem VA mam TN i się przyzwyczaiłem to nie jest tak, że obraz jest czarno-biały ;p
    bumble
    User under supervision
    Może powiesz nam co to jest matryca TNT? Są trzy rodzaje ips nie za szybka ale kolory i konty widzenia dobre gorzej z czernią. Na tej matrycy mam Acera 272up WQHD 144hz 27”. z rozdzielczością fhd albo z 25” powinieneś zmieścić się w budżecie. Drugi monitor mam do gier typowo cs go Benq zowie xl2546 240hz FHD na matrycy TN. Jak chcesz szybki monitor mniejsza uwagę zwracasz na kolory to matryca TN jak chcesz dobre Kolory i konty widzenia to ips. VA to u Samsunga ale oni robią zakrzywione. Miałem tez Benq 120Hz na matrycy tn 24” i tez miał kolory dobre. AOG albo Alienvare maja dobre monitory.
    Chipz
    Level 4  
    bumble wrote:
    Może powiesz nam co to jest matryca TNT?

Chyba chodzi mu o matrycę TN, po prostu się pomylił
    procsa
    Level 31  
    Poprawione, taki czeski błąd :p

Pytanie czy kąty widzenia są ważne w monitorze do grania, raczej patrzy się na wprost.
    bumble
    User under supervision
    Dokładnie patrzy się na wprost chybabym grają dwie osoby ale to chyba bardziej nic konsola i telewizor. Ja jak pisałem kupilem Acera na ips i obraz żyleta ale do samego cda w zasadzie mam 240hz i jest to całkiem inne doznanie. Jednak ips są droższe i tobie proponuje coś na matrycy TN 25” na fhd albo 27” na WQHD ale jest wtedy drożej. 144h. Ale monitor gamingowy. Mały czas reakcji.

Dodano po 20 [minuty]:

https://pclab.pl/art83640-3.html
    Ten drugi Acer 252 240Hz jest interesujący.
    bumble
    User under supervision
    Dla mnie zakrzywiony monitor nie ma racji bytu. Przed taka decyzja lepiej sprawdź jak ci się będzie siedziało przed takim. Jak na samsunga matryca pewnie VA. Coś pomiędzy TN i IPS. Na moim rtx 2080 ze stajni MSI teraz jest 240Hz od Benq ale mówię tylko dla cs go zreszta który nie używa ani gsync ani freesync zreszta moj monitor go nie ma. Benq matryce harakteryzuja się w miarę dobrymi kolorami jak na TN. Jeśli tez nauka praca celuj w ips
    n.vision
    Level 28  
    To może i ja dorzucę 3 grosze...

Daj znać, czego oczekujesz od monitora, może przed założeniem tematu powinieneś to lepiej przemyśleć.

Obecnie popularnymi trendami są
    * monitory 1080p z wysokim odświeżaniem (polecam 27 cali, a nie 24, chyba że siedzisz z nosem w monitorze), gry wyglądają bardzo przyjemnie przy powyżej 120Hz
    * monitory 2k 27+ cali 60-75Hz (sugeruję przemyśleć 27-32 cale, większe mogą być za duże)
    * monitory ultrawide (wydajność na nich to coś pomiędzy wydajnością 2k a 4k)

Co do monitorów TN - reklamuje się je jako "z wyższym odświeżaniem", bo chyba na siłę szukają plusów żeby je ciągle sprzedawać. W rzeczywistości mają blade kolory, a odświeżanie między 1 a 5ms nie zróbi Ci różnicy, chyba że jesteś zafazowanym graczem CS:GO. Przy większych ekranach (np 32 cale) z powodu różnicy w kątach patrzenia na poszczególne miesca pojawiają się przebarwienia, stąd wymyślono rewolucyjną ideę: monitory zakrzywione! Kompletna pomyłka, wyglądają dobrze tylko z jednego miejsca i kiedy go wyłączysz, a jeśli będziesz chciał oglądać film z 4 metrów, będą miały przebarwienia. Moim zdaniem to całkowicie eliminuje monitory z matrycami TN.

Co do monitorów IPS - to nieprawda, że mają gorsze czasy odświeżania, to zależy ile chcesz wydać na monitor. Te tańsze rzeczywiście mają wolniesze odświeżanie i zwykle oferują mniej klatek na sekundę. Ale do 5ms, jeśli nie jesteś pro graczem, który marnuje czas na "robienie kariery w CS:GO", zamiast uczyć się np. programowania czy podrywać dziewczyny, do 5ms SPOKOJNIE Ci wystarczy. Mają ładne kolory, dobre kąty widzenia i słabe czernie, ale ogólne wrażenie zwykle jest pozytywne. Jeśli ktoś usiądzie obok Ciebie, nie będzie widział "odwróconych kolorów", czy szarych kawałków, to przydaje się również do oglądania filmów. Nie śmierdzi to biedą, krótko mówiąc.

Monitory ultrawide - niewiele o nich wiem, ale ich wysoka rozdzielczość, relatywnie niska funkcjonalność (pooglądaj na tym np. youtube, będziesz miał wielke czarne pasy po bokach), raczej średnie wsparcie gier, moim zdaniem to wszystko nie usprawiedliwia futurystycznego wyglądu który docenią znajomi. Taki monitor przyda się pewnie programistom, lub ludziom racującym na wielu dokumentach, raczej specjalistyczny sprzęt o ciekawym wyglądzie.

Zwróć też uwagę na rozdzielczość. 1080p już nei jest standardem, ale ciągle da się tego używać, 2k obecnie staje się bardzo popularne, a 4k to ciągle jednak niewygodny nadmiar, z którym problemy może mieć nawet tak mocna karta, jaką masz.

Ja idąc tym tropem kupiłem monitor LG 32QK500. Ma wszystkie cechy na których mi zależało: IPS (świetne kolory i kąty widzenia), 32 cale, płaski (o to z jakiegoś powodu dość ciężko w tych rozmiarach). Dodatkowo trochę wyższe odświeżanie (75Hz), prosta regulacja i delikatna, cienka, metalowa nóżka, która nie szpeci mi biurka (dla mnie to było ważne, zadziwiająco wiele monitorów ma płaskie, ogromne, brzydkie, plastikowe paszkwile nóżkowe).

Jeśli zdecydujesz się na jakieś rozwiązanie, dalej jest już prosto: wchodzisz np. na morele, wstukujesz preferencje i prawdopodobnie zostanie Ci tylko kilka sztuk do porównania. Pozdrawiam
    bumble
    User under supervision
    W tym temacie moj monitor na ips Acer 272 WQHD 27” i film z netflixa czerń powalająca prawda. TN szukają na sile a zobacz jakie matryce maja gamingowe Benq Asus po 2,5k Pln. Rozdzielczosc fhd na monitorze 24” i taka sama ilość pikseli na monitorze 27” twierdzisz ze bez różnicy? Monitory 60-75Hz to maszyna do pisania a tu mowa jest o monitorze do gier. Ja nie twierdze ze ips się nie nadaje jest dobry ale nie najlepszy jeśli chodzi o szybkie gry typu csgo. Co innego platformówki. Ma świetne kolory i konty widzenia
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3728479.html

Dodano po 13 [minuty]:

Rozdzielczość fhd na monitorze 24” i 27” większa powierzchnia na tej samej rozdzielczości skutkuje większym piksele co może być zauważalnie z bliskiej odległości.
    Chipz
    Level 4  
    n.vision wrote:
    To może i ja dorzucę 3 grosze...

Daj znać, czego oczekujesz od monitora, może przed założeniem tematu powinieneś to lepiej przemyśleć.

Obecnie popularnymi trendami są
    * monitory 1080p z wysokim odświeżaniem (polecam 27 cali, a nie 24, chyba że siedzisz z nosem w monitorze), gry wyglądają bardzo przyjemnie przy powyżej 120Hz
    * monitory 2k 27+ cali 60-75Hz (sugeruję przemyśleć 27-32 cale, większe mogą być za duże)
    * monitory ultrawide (wydajność na nich to coś pomiędzy wydajnością 2k a 4k)

Co do monitorów TN - reklamuje się je jako "z wyższym odświeżaniem", bo chyba na siłę szukają plusów żeby je ciągle sprzedawać. W rzeczywistości mają blade kolory, a odświeżanie między 1 a 5ms nie zróbi Ci różnicy, chyba że jesteś zafazowanym graczem CS:GO. Przy większych ekranach (np 32 cale) z powodu różnicy w kątach patrzenia na poszczególne miesca pojawiają się przebarwienia, stąd wymyślono rewolucyjną ideę: monitory zakrzywione! Kompletna pomyłka, wyglądają dobrze tylko z jednego miejsca i kiedy go wyłączysz, a jeśli będziesz chciał oglądać film z 4 metrów, będą miały przebarwienia. Moim zdaniem to całkowicie eliminuje monitory z matrycami TN.

Co do monitorów IPS - to nieprawda, że mają gorsze czasy odświeżania, to zależy ile chcesz wydać na monitor. Te tańsze rzeczywiście mają wolniesze odświeżanie i zwykle oferują mniej klatek na sekundę. Ale do 5ms, jeśli nie jesteś pro graczem, który marnuje czas na "robienie kariery w CS:GO", zamiast uczyć się np. programowania czy podrywać dziewczyny, do 5ms SPOKOJNIE Ci wystarczy. Mają ładne kolory, dobre kąty widzenia i słabe czernie, ale ogólne wrażenie zwykle jest pozytywne. Jeśli ktoś usiądzie obok Ciebie, nie będzie widział "odwróconych kolorów", czy szarych kawałków, to przydaje się również do oglądania filmów. Nie śmierdzi to biedą, krótko mówiąc.

Monitory ultrawide - niewiele o nich wiem, ale ich wysoka rozdzielczość, relatywnie niska funkcjonalność (pooglądaj na tym np. youtube, będziesz miał wielke czarne pasy po bokach), raczej średnie wsparcie gier, moim zdaniem to wszystko nie usprawiedliwia futurystycznego wyglądu który docenią znajomi. Taki monitor przyda się pewnie programistom, lub ludziom racującym na wielu dokumentach, raczej specjalistyczny sprzęt o ciekawym wyglądzie.

Zwróć też uwagę na rozdzielczość. 1080p już nei jest standardem, ale ciągle da się tego używać, 2k obecnie staje się bardzo popularne, a 4k to ciągle jednak niewygodny nadmiar, z którym problemy może mieć nawet tak mocna karta, jaką masz.

Ja idąc tym tropem kupiłem monitor LG 32QK500. Ma wszystkie cechy na których mi zależało: IPS (świetne kolory i kąty widzenia), 32 cale, płaski (o to z jakiegoś powodu dość ciężko w tych rozmiarach). Dodatkowo trochę wyższe odświeżanie (75Hz), prosta regulacja i delikatna, cienka, metalowa nóżka, która nie szpeci mi biurka (dla mnie to było ważne, zadziwiająco wiele monitorów ma płaskie, ogromne, brzydkie, plastikowe paszkwile nóżkowe).

Jeśli zdecydujesz się na jakieś rozwiązanie, dalej jest już prosto: wchodzisz np. na morele, wstukujesz preferencje i prawdopodobnie zostanie Ci tylko kilka sztuk do porównania. Pozdrawiam

Tak szczerze to nastawiałem się na to 144Hz, a komputera będę używał głównie do grania i nauki.
    bumble
    User under supervision
    tak dobry. dobry wybór