logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zrozumienie symbolu +Ucc i prądu w schemacie wzmacniacza różnicowego

McMacko 08 Gru 2020 23:46 2502 4
REKLAMA
  • #1 19100216
    McMacko
    Poziom 3  
    Posty: 56
    Ocena: 5
    Witam, jestem uczniem technikum i zabardzo nie rozumiem symbolu +Ucc. Czy z źródła +Ucc oprócz ładunków dodatnich ( dziury) mogą również wypływać ładunki ujemne ( elektrony)?
    Według schematu wzmacniacza różnicowego; czy z +Ucc wypływają ładunki dodatnie, a z źródła prądowego ładunki ujemne, i te dwa rodzaje prądów (prąd dziur i prąd elektronów) wzajemnie przepływają z źródeł do źródeł (czyli prąd dziur przepływa do źródła prądowego, a prąd elektronów przepływa do źródła +Ucc) Zrozumienie symbolu +Ucc i prądu w schemacie wzmacniacza różnicowego zdjęcie schematu wzmacniacza różnicowego w linku obok (nie wiem czy dobrze to zrobiłem )
  • REKLAMA
  • #2 19100232
    moze-byc
    Poziom 29  
    Posty: 1001
    Pomógł: 133
    Ocena: 140
    Po prostu ktoś się pomylił i zamiast Vcc pisał Ucc. Chodzi po prostu o napięcie dodatnie i ujemne względem masy, prawdopodobnie nawet symetryczne.
  • REKLAMA
  • #3 19100278
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22588
    Pomógł: 4172
    Ocena: 6046
    +Ucc to po prostu oznaczenie napięcia dodatniego względem masy, którego źródło nie musi być na schemacie, tak jak -Ucc ujemnego względem masy, spotyka się inne indeksy, co kto sobie wymyśli Uz, Uc, Uee, Udd, Ubat Uzas...
    A co do uwagi kolegi powyżej, w krajowej literaturze napięcie oznaczane jest U w anglojęzycznej V.

    O ile wewnątrz elementu półprzewodnikowego jest sens analizować ruch nośników ładunku, to poza już nie bardzo. W przewodniku nie ma dziur.
  • REKLAMA
  • #4 19100659
    McMacko
    Poziom 3  
    Posty: 56
    Ocena: 5
    Więc z +Ucc wypływają tylko ładunki dodatnie (nie dziury, tylko coś innego) i przepływają do źródła prądowego (do -Ucc), a z źródła prądowego nic nie wypływa?
  • #5 19102879
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22588
    Pomógł: 4172
    Ocena: 6046
    McMacko napisał:
    Więc z +Ucc wypływają tylko ładunki dodatnie (nie dziury, tylko coś innego) i przepływają do źródła prądowego (do -Ucc), a z źródła prądowego nic nie wypływa?
    Zapomnij o ładunkach, do analizy działania wzmacniacza różnicowego nie jest ci to potrzebne, prawo Ohma i prawa Kirchoffa wystarczy, prąd płynie od plusa zasilania do minusa prąd w obwodzie ustalony jest przez źródło Io Io≈Ic1+Ic2 prąd ten rozdziela się na prądy kolektorów w stosunku zależnym od różnicy napięć wejściowych.
REKLAMA