Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Notebook DELL D600 i zasilacz PA-10; co zwiera zasilacz?

dekRe 23 Paź 2005 18:26 6041 10
  • #1 23 Paź 2005 18:26
    dekRe
    Poziom 15  

Hi! Mam problem z nowoczesnym notebookiem na Centrino -ani drgnie. Zostal lekko zrzucony w torbie i od tego momentu nie daje sie wlaczyc. Efekt jest tez taki, ze bez zasilacza z baterii nie startuje (ale ta moze byc wyladowana), a wlozenie kabelka zasilania tez nic nie daje, zero oznak zycia - natomiast ginie swiecenie zielonej diody w zewnetrznym zasilaczu. Zasilacz oryginalny PA-10, ma okragla wtyczke gdzie jest tulejka zewnetrzna, wewnetrzna i szpilka w srodku. Pomiar napiecia na niepodlaczonym zasilaczu wykazuje, ze mam 19,4V pomiedzy tulejka zewnetrzna i wewnetrzna, natomiast srodkowy pin nie ma potencjalu. Z informacji o tym zasilaczu uslyszalem, ze pin srodkowy to jakas magistrala 1Wire do komunikacji zasilania z notebookiem. Podobno Dell bada sobie warunki zasilania , i jeśli cos jest nie tak - to go wylacza.

Jakie jest prawdopodobienstwo, ze problem dotyczy padajacego pod obciazeniem zasilacza Dell PA-10? (z tego to wyczytalem, to aukcjonariusze czesto sprzedaja takie zasilacza z okresleniem "zasila notebooka, ale nie laduje baterii). Czy zatem srodkowy pin to nie jakas magistrala, a wlasnie brak jednego napiecia zasilajacego? U mnie i nie zasila i nie laduje baterii...

Zajrzalem do srodka i rozebralem notebooka - wszystko juz jest na swoim miejsu, plyta wydaje sie byc cala, brak oznak przepalen, dziur, laminat wyglada na caly bez pekniec.

Co moze powodowac, ze notebook sie nie wlacza - a wylacza zasilacz? Pomiar gniazdka zasilania nie wykazuje zwarcia - omomiarka pokazuje przerwe.

To samo sie dzieje jak odlaczylem peryferia notebooka - czyli wyjalem napedy, karte pamieci, matryce i wszystko co mialo wtyk - zero reakcji na napiecie, a napiecie znika na zasilaczu jakby je notebook zwieral.
    Gdzie szukac usterki? Kto moze mi pomoc?
    Dzieki za odpowiedz i pozdrawiam...

0 10
  • #2 23 Paź 2005 18:55
    PitD

VIP Zasłużony dla elektroda

Zielona LED od "power" zaświeca się i powoli gaśnie ?
    na notebooku i zasilaczu ?

0
  • #3 23 Paź 2005 19:37
    dekRe
    Poziom 15  

Zielona LED na zasilaczu gasnie od razu po wlozeniu wtyczki do laptopa, natomiast notebook nie wykazuje oznak zycia - nie zaswieci sie nic i nie zakreci sie wentylatorek nawet na sekunde. Rowniez wyjecie wtyczki zasilajace zasilacz i ponowne wlozenie nie od razu zapali zielona diode w zasilaczu. Ale kolejne juz tak. Help!

0
  • #4 23 Paź 2005 20:13
    PitD

VIP Zasłużony dla elektroda

Zwarcie w układzie zasilania na płycie głównej.
    Obejrzyj najpierw wszystkie kondensatory czy któregoś nie wystrzeliło.

Mnie kiedyś taka usterka zajęła 3 dni w inspironie 3700 .
    Mozolna praca i czasami trudno znaleźć zwierający element bez wylutowania połowy płyty :(

0
  • #5 23 Paź 2005 21:56
    dekRe
    Poziom 15  

Obejrzalem, i niestety to nie beda kondensatory - plyta glowna wyglada wrecz idealnie. W dodatku, to jest bardzo mlody laptop (centrino), wiec wszystko wyglada bardzo zdrowo. Staram sie powiazac w logiczna calosc fakt upadku i wystapienia takiego efektu zwarcia. Czy w rejonie wejscia przy gniezdzie zasilania mozna w miare bezpiecznie operowac omomierzem - by nim czegos nie uszkodzic?

Czy sa juz firmy, ktore specjalizuja sie w takiej naprawie plyt glownych laptopow i nie sa zbyt drogie w swoich uslugach? Dzieki za dotychczasowe wskazowki.

0
  • #6 05 Lis 2005 02:43
    piotrby
    Poziom 10  

Mam taką sugestię:
    Proszę spróbować odłączyć matrycę i zasilić sam dół laptopa.
    Kiedyś w inspironie miałem taką przypadłość, że od wstrząsu pękł transformatorek na płytce inwertera - objawy były identyczne. Wypięcie inwertera usunęło problem - laptop zaczął się włączać - na matrycy był widoczny obraz, ale po podświetleniu jej zewnętrzną żarówką

0
  • #7 23 Maj 2006 12:07
    muczo
    Poziom 16  

Witam
    Pracuję w serwisie notebooków, spotkałem się z tym problemem juz 4 razy.
    Powiem szczerze , w żadnym przypadku wady nie udało się usunąć.
    Tak jak ktoś juz wczesniej napisał przy próbie podłączenia zasilacza wyłącza sie zasilacz.
    Gniazdo nie jest na zwarciu a to oznacza ze uszkodzeniu uległ uklad lub podzespół na wyższym poziomie.
    Własnie mam tu taki już piąty przypadek i walcze .
    Powiem jedno nie poddaję sie, muszę do tego dojść co jest powodem takiego zachowania.
    Sprubóję odłączyć pin środkowy w zasilaczu moze ruszy.

0
  • #8 26 Lut 2012 16:38
    fikus89
    Poziom 14  

Witam. Przepraszam że odkopuję temat jednak problem jak widze nie został rozwiązany, a mam identyczną sytuację. Być może ktoś już znalazł na to metodę. Jeżeli tak proszę o wskazówki. Pozdrawiam.

0
  • #9 26 Lut 2012 19:23
    piotrby
    Poziom 10  

Najprawdopodobniej padł któryś z mosfetów na zasilaniu,
    Jeśli masz zasilacz serwisowy, to podłącz np 5V i 2A i patrz który element się grzeje.
    Będzie to winowajca awarii

0
  • #10 05 Mar 2012 02:05
    fikus89
    Poziom 14  

Niestety nie posiadam. Jak można samemu uzyskać źródło zasilania z ograniczeniem prądowym? Ehh "znajomy" w serwisie chce ode mnie 30 zł za diagnozę.. Żal inwestować w muzeum :/ Może ktoś ma taką płytę na sprzedaż? :))

0
  • #11 21 Mar 2012 23:32
    drvatican
    Poziom 13  

witam
    U mnie w d600 zwarty był chipset i dlatego zwierało zasilacz. Mosfety były sprawne ale po ich wylutowaniu przestalo zwierać. Po podłączeniu zasilacza bezpośrednio w magistrale grzał się chipset. Naprawa nie warta świeczki moim zdaniem, lepije kupić sprawną używkę.
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów