Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Gorenje WA 944 - przestaje kręcić

tomek192180 11 Jun 2021 16:18 693 13
 • #1
  tomek192180
  Level 9  
  Witam wszystkich, chciałbym prosić o pomoc, za punkt honoru wziąłem sobie że naprawię pralkę ale nie podołałem zadaniu ;( nie mam doświadczenia w naprawie ale do rzeczy.
  Pralka już wiekowa Gorenje WA944, programator mechaniczny. Pralka po ustawieniu programu startuje - zamyka zamek wpuszcza wodę, zaczyna kręcić prawo-lewo-wyłącza wodę, kręci, przechodzi do następnej funkcji, zatrzymuje się i zaczyna grzać wodę, słychać jak grzałka pracuje, pojawia się napięcie 230 V na stykach grzałki, po około 2 min słychać jak wyłącza się intensywne grzanie (szum), pralka cały czas nie kręci. Programator słychać się kreci (tylko głośniej tak jakby jakaś blokada programatora bo coś jest nie spełnione by puścić program dalej), pralka kręci programatorem ale już nie kręci bębnem ani nie wiruje, później wypuszcza wodę i stop.
  Sprawdziłem:
  - kupiłem używany programator nic nie pomogło, zatrzymuje się w tym samym momencie przy grzaniu wody. Stary rozkręciłem sprawdziłem styki, są tam 3 styki z takimi gumkami, dzwoniłem na multimetrze nie było przejścia to ściągnąłem te gumki było przejście, po uruchomieniu to samo.
  - hydrostat dmuchając do niego przeskakują styki.
  - czujnik temperatury przy wlaniu wody ma 25komów po grzaniu wody tyle ile grzeje to jest 15.
  Dodam, że programy tam są: A pranie wstępne, B,C pranie intensywne, D pranie krótkie, E płukanie, F płukanie, G wirowanie i stop. Za każdym razem przestaje kręcić na D tam gdzie grzeje wodę, programator kręci się dalej DEFG ale nic pralka nie robi, a poszczególnie dając np. Płukanie E pralka napuści wody i płucze, potem wiruje.
  Proszę o pomoc co mogę jeszcze zrobić, sprawdzić?
 • #3
  tomek192180
  Level 9  
  arturdip wrote:
  Szczotki sprawdzone?
  Wiesz co, szczerze mówiąc myślałem nad szczotkami, ale stwierdziłem że dając np. wirowanie jako osobny punkt lub płukanie i silnik wchodzi normalnie na obroty to stwierdziłem, że są dobre bo by w ogóle nie kręcił. Przestaje kręcić podczas grzania i później już w ogóle. Tyle co wykręciłem je ponaciskałem palcem czy się swobodnie wsuwają i czy dotykają komutatora to to było ok.

  Myślisz że coś z nimi nie tak może być i dlatego tak się dzieje ? Tylko dlaczego w połowie programu? Jak je lepiej sprawdzić? Poza tym, że drut z niej nie wyrwany, zmierzyć długość? Jeszcze pytanie czy jak daje na symbol śnieżynki zimna woda to normalne jest, że i tak słyszę grzanie? Myślałem że tak wyeliminuje problem sprawdzając ze na zimnej wodzie przeprowadzi cały cykl, ale nic z tego, dodam że nie podejrzewam programatora bo fakt stare, ale jednak dwa i w tym samym momencie się to dzieje.
 • #4
  Kenworth 18
  Level 43  
  Jeżeli to wiekowy sprzęt to zamieść zdjęcia elektroniki. Jest tam programator zespolony z płytką PCB czy może moduł sterujący pracą silnika jest osobno? Warto sprawdzić stan szczotek węglowych oczywiście bo jeśli jeszcze nigdy ich nie wymieniałeś to mogą być w końcowej fazie zużycia. Nowa szczotka ma od 30-40 mm długości.
 • #5
  tomek192180
  Level 9  
  Kenworth 18 wrote:
  Jeżeli to wiekowy sprzęt to zamieść zdjęcia elektroniki.

  Wydaje mi się że jest z programatorem całość bo nie ma innych płytek poza tą, kupiłbym nowa pralkę, ale szkoda mi jej z jednego powodu dokupiłem do niej krzyżak bębna bo był uszkodzony i nie ukrywam jest to pralka bardzo mocnej budowy fajnie by było nią jeszcze prać. Na elektronice się nie znam na płytce, sprawdziłem tylko kondensator miernikiem tzn. Opór narasta aż do nieskończoności. Teraz tak myślę czy w programatorze można usunąć tak jak zrobiłem czyli takie małe gumki na stykach ? Bo teraz jest pełne przejście, a może ma być jakiś opór np. 200Ω i elektronika głupieje? Jeszcze pytanie co to jest na zdjęciu wygląda jak kondensator czy to jakiś filtr i czy ma znaczenie?
  Pralka Gorenje WA 944 - przestaje kręcić Pralka Gorenje WA 944 - przestaje kręcić Pralka Gorenje WA 944 - przestaje kręcić Pralka Gorenje WA 944 - przestaje kręcić
 • #6
  Kenworth 18
  Level 43  
  Myślałem, że płytka będzie posiadała przekaźniki sterujące pracą silnika, ale prawdopodobnie w tej konstrukcji rewersami silnika steruje programator.
  Sprawdź szczotki silnika i jeżeli będą poniżej 10 mm to konieczne je wymień.
 • #7
  tomek192180
  Level 9  
  Ok rano sprawdzę szczotki i dam znać w jakim są stanie
 • #8
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Kenworth 18 wrote:
  Myślałem, że płytka będzie posiadała przekaźniki sterujące pracą silnika, ale prawdopodobnie w tej konstrukcji rewersami silnika steruje programator.
  Sprawdź szczotki silnika i jeżeli będą poniżej 10 mm to konieczne je wymień.


  Dołączam się do rad kolegi. Ale szczotki mogły się również zawiesić. Jeśli tak, to ze względu na swój wiek sugeruję je wymienić. Warto kupić oryginały w nowym szczotkotrzymaczu. Koszt nie wiele większy ale jakoś o niebo lepsza.

  Sprawdź czy przypadkiem (szczególnie jak pranie jest w bębnie) jak ruszasz kołem pasowym czy rusza się bęben wewnętrzny. Jeśli nie lub "tak sobie" to zweryfikuj ten element koło koła pasowego.
  https://north.pl/karta/nakretka-kola-pasowego-do-pralki-do-gorenje-wa944,1H0-QT-CMM0-47X.html

  Miałem już raz z tym problem. A po za tym pralka nawet fajna w naprawie
 • #9
  Gobro
  Level 31  
  Sprawdź grzałkę czy nie ma upływności do masy?
 • #10
  tomek192180
  Level 9  
  Panowie jestem, wykręciłem szczotki i faktycznie są już krótkie. Zostało ok 1.5 cm, ale czy przez to faktycznie dzieją się takie jaja? Pomimo ze szczotka przylega do komutatora ściśle. Jak na poszczególnych pod programach bęben sie kreci jak należy, a całego programu nie przechodzi? Ale zamówię szczotki co mi już teraz zależy, koło pasowe sprawdziłem jest ok .

  Grzałka nie ma przejścia do masy ale sprawdzałem to brzęczkiem w multimetrze, czy należy to zrobić np. żarówka? By było pod obciążeniem

  Panowie chyba muszę się podać bo okazało się ze miałem od innej pralki cały szczotko trzymacz z długą szczotką taki sam z pralki Candy chyba. Podmieniłem i już się cieszyłem, ze coś z tego będzie, ale nie i zaś to samo...

  Napuści wody pokręci prawo-lewo, stop po kręceniu, słychać szum zaczyna grzać grzałka po pewnym czasie przestaje. Jednak po chwili znów grzeje, ale silnik już nie kręci i program sobie idzie do końca, ale nic się nie dzieje. Odkąd zaczyna grzać (szumieć) to silnik stop. Programator stuka całkiem inaczej jest powtarzający się mocny stukot chciałem dodać film, ale pisze ze niedozwolony format jak nagrywam iPhone.
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #11
  Kenworth 18
  Level 43  
  W miarę wiarygodny pomiar upływności grzałki uzyskasz dopiero posługując się multimetrem o zakresie minimum 50MΩ.
 • #12
  tomek192180
  Level 9  
  Chyba że faktycznie dwa programatory są uszkodzone, bo tak w sumie to chyba prosta pralka, więc co tam moze mieć wpływ na to że program się zawiesza? Na mój rozum zakładając ze programator jest ok, to potrzebne mu w takiej pralce informacje:
  - hydrostat by wiedział ile wody nalać i kiedy wypompowana to wydaje się że działa .
  - blokada drzwi działa
  - grzałka grzeje
  - i jedynie ciągle mi przychodzi do głowy czujnik temperatury bo to chyba jedyna informacja przez którą pralka nie ruszy dalej , bo jeśli nie rozpoznaje że woda ciepła to nie zakręci dalej? Tylko to nie tlumaczy w sumie nic bo powiedzmy podprogram D to grzanie i pranie to rozumiem ze moglby zglupiec ale gdy zaczyna podprogram E to jest płukanie to powinien chodzić, a tam tylko spuszcza wodę napełni nowa i programator leci dalej, a dając nie kompletny cykl tylko po wlaczeniu podprogram E nalewa wode i kreci i płucze jak należy. Zgłupiałem ale chyba jedynym logicznym wytlumaczeniem sa dwa uszkodzone programatory.
 • #13
  Gobro
  Level 31  
  Sprawdź kubek hydrostatu , czy nie ma w nim szlamu?
 • #14
  skp110
  Level 10  
  Sprawdź przełącznik nastawy temperatury, trochę to dziwne, ale potrafi zablokować różne funkcje w pralce nie związane z temperaturą przy złych parametrach...