Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki TV 55'' pod PS4/PS5 i do oglądania filmów wybrać? Budżet: 4000-4500 zł.

Karsenn 14 Sep 2021 11:40 864 20
    Karsenn
    Level 7  
    Hej!

W najbliższym czasie planuję zakupić nowy telewizor. Planuję zakup na raty, najlepiej 0%. To będzie mój pierwszy telewizor więc wiedzy na ten temat nie mam. Wstępnie przeczytałem, że telewizory z OLED są super. Nie wiem czy uda mi się zmieścić z budżetem. W każdym razie jestem w stanie trochę dołożyć do lepszego sprzętu:
    1. Jak daleko siedzisz od ekranu telewizora? ok. 3 metry
    2. Czy siedzisz na wprost ekranu czy bokiem do ekranu? Na wprost i bokiem
    3. Jaki telewizor posiadasz obecnie? Brak
    4. Jaką markę preferujesz? Brak preferencji
    5. Jakiej wielkości telewizora szukasz? 55 cali
    6. Jaki sygnał i urządzenia będą podłączone do telewizora? Dekoder Netii, PS4 (w przyszłości PS5)
    7. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? 100% filmy i seriale (Netflix)
    8. Czy będziesz grał w gry, a jeśli tak to na konsoli czy komputerze PC? Nie planuję
    9. Czy będziesz aktywnie korzystać z systemu SMART telewizora? Głównie Netflix i Youtube
    10. Oglądasz wieczorami czy w dzień? Najwcześniej o godzinie 17 - późne popołudnie / wieczór
    11. Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na zakup telewizora? 4000 (max 4500)

Dodatkowo w przyszłości planuję dokupić jakiś w miarę sensowny soundbar.
    keseszel
    Level 26  
    Oledy są drogie, nie sądzę byś w tej cenie się zmieścił.
    Mogę Ci polecić byś nie kupował Philipsa. Jak już to jakiś Samsung lub LG.
    Karsenn
    Level 7  
    Znalazłem na szybko coś takiego:
    LG OLED55A13LA Link
    SAMSUNG QE55Q77AAT Link

Czy ten drugi (nie OLED) jest dobry w tej cenie? Ten pierwszy trochę tani i nie wiem z czego wynika taka cena.
    r103
    Level 32  
    OLED ten A1 z ekranem 60 Hz to nowość - raczej nikt go nie ma - tak że trudno się podzielić ew. wrażeniami - może link do recenzji:
    https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/a1-oled

ocenę ma raczej "bdb", po angielsku ale w przeglądarce Chrome pewnie się przetłumaczy
    gadek80
    Level 28  
    Jeżeli nastawiasz na na filmy netflix PS4 i jak napisałeś do filmów, myślę, że bardzo zwracasz uwagę na jakość obrazu, więc nie potraktuj tego zakupu jak kolejnego telewizora.
    Nadszarpnij swój budżet nawet kosztem kilku dodatkowych rat (np 4000 + 10x50zł) i zdecyduj się na OLEDA, lecz już najlepiej w 100hz.
    Mówi się, że w zimie najgorsza opona zimowa jest lepsza od najlepszej opony letniej i tak samo jest tutaj, nawet ten 60 hercowy oled będzie miał lepszy obraz od każdego LEDa, ale jednak 100hz też robi robotę.
    Ja mam OLEDa już prawie rok i dalej potrafię się nim zachwycać, jego perfekcyjną czernią, wyrazistością ciemnych scen i żywością kolorów. Gwarantuję Ci że nie będziesz żałował ani złotówki z przepłaconej złotówki.
    Mam LG 55 cali B9 czyli starszy model z tańszych modeli i jest SZTOS.
    QLED to dalej LED tylko trochę ulepszony i obecnie nie dałbym już za żadnego leda 4000 tym bardziej, że w wygodzie obsługi smart LG bije Samsunga na głowę.
    Karsenn
    Level 7  
    gadek80 wrote:
    Jeżeli nastawiasz na na filmy netflix PS4 i jak napisałeś do filmów, myślę, że bardzo zwracasz uwagę na jakość obrazu, więc nie potraktuj tego zakupu jak kolejnego telewizora.
    Nadszarpnij swój budżet nawet kosztem kilku dodatkowych rat (np 4000 + 10x50zł) i zdecyduj się na OLEDA, lecz już najlepiej w 100hz.
    Mówi się, że w zimie najgorsza opona zimowa jest lepsza od najlepszej opony letniej i tak samo jest tutaj, nawet ten 60 hercowy oled będzie miał lepszy obraz od każdego LEDa, ale jednak 100hz też robi robotę.
    Ja mam OLEDa już prawie rok i dalej potrafię się nim zachwycać, jego perfekcyjną czernią, wyrazistością ciemnych scen i żywością kolorów. Gwarantuję Ci że nie będziesz żałował ani złotówki z przepłaconej złotówki.
    Mam LG 55 cali B9 czyli starszy model z tańszych modeli i jest SZTOS.
    QLED to dalej LED tylko trochę ulepszony i obecnie nie dałbym już za żadnego leda 4000 tym bardziej, że w wygodzie obsługi smart LG bije Samsunga na głowę.

Jestem w stanie dołożyć trochę więcej uwzględniając to co napisałeś. Pytanie tylko, który telewizor w tej cenie będzie dobrym wyborem. Na tę chwilę OLED, który ma 100/120 Hz oraz HDMI 2.1 to np. to
    LG OLED55B13LA Link

Czy to dobry wybór? Jeśli są inne telewizory warte uwagi to będę wdzięczny za pomoc.
    Ludwik XVI
    Moderator of RTV - what to buy
    Generalnie OLEDy na 120Hz matrycy są nie do pobicia jeśli chodzi o filmy.
    BX/CX czy nowsze B1/C1, to najlepsze TV do tych zastosowań w swojej kategorii cenowej.
    Karsenn
    Level 7  
    Ludwik XVI wrote:
    Generalnie OLEDy na 120Hz matrycy są nie do pobicia jeśli chodzi o filmy.
    BX/CX czy nowsze B1/C1, to najlepsze TV do tych zastosowań w swojej kategorii cenowej.

Dzięki za info.
    Mam jeszcze pytanie co do wytrzymałości OLEDów. Tutaj przeczytałem trochę o żywotności tego rozwiązania Link i zastanawiam się na ile faktycznie jest to problem. Nie planuję grać w gry, gdzie można zatrzymać obraz na jakiś czas, a to podobno jest złe dla OLEDów. Z drugiej strony Netflix na bajkach zatrzymuje się co jakiś czas i wtedy faktycznie ten obraz jest nieruchomy.
    Nie chciałbym przy telewizorze za 4,5k sprawdzać co jakiś czas czy obraz się nie zatrzymał, a podobno producent nie uwzględnia tego przy reklamacji co jest śmieszne. Zastanawiam się jak to wygląda w sytuacji gdy np. wykupujemy rozszerzoną gwarancję na 5 lat.
    Jakie macie doświadczenia z OLEDami i czy faktycznie do to trzeba przywiązywać taką uwagę?
    Ludwik XVI
    Moderator of RTV - what to buy
    Ja mam OLEDy od ponad 5 lat i problemów brak.
    Standardowe oglądanie telewizji i filmów. Gry także na PS4.

Oczywiście wszystko co opisuje Tadeusz Chmielewski w swoim artykule to prawda.
    gadek80
    Level 28  
    Ja mam oleda rok, lecz moja kuzynka ponad 5 lat i wszystko działa bez zarzutów, żadnych wypaleń i powidoków. Prędzej Ci padnie chyba już zwykłe podświetlenie w ledzie niż oled. Może pewnie z czasem pokazać się kilka martwych pikseli, ale one tez nie są zauważalne w normalnym użytkowaniu. Każdy zatrzymany obraz w oledzie zmienia się po chwili na inny ruchomy wygaszacz, aż do momentu kiedy nie ruszysz pilotem w LG albo naciśniesz Play.
    bbobii
    Level 27  
    Jak już to ten B bo CX co kolega podesłał to są powystawowe. Szukaj, ja jakieś 2 tygodnie temu trafiłem C12 za 4100 zł
    Karsenn
    Level 7  
    bbobii wrote:
    Jak już to ten B bo CX co kolega podesłał to są powystawowe. Szukaj, ja jakieś 2 tygodnie temu trafiłem C12 za 4100 zł

Dobra cena. Nie znam się na telewizorach poza tym, że wiem już, że OLED jest bardzo dobrą opcją. Do tego HDMI 2.1 oraz częstotliwość odświeżania 100 lub 120 Hz. Jaka jest różnica między C12, a B13?
    bbobii
    Level 27  
    Główna różnica to procesor w C jest α9 Gen4 AI Processor 4K, a w B α7 Gen4 Processor 4K.
    Karsenn
    Level 7  
    bbobii wrote:
    Główna różnica to procesor w C jest α9 Gen4 AI Processor 4K, a w B α7 Gen4 Processor 4K.

Dzięki! :)
    Karsenn
    Level 7  
    bbobii wrote:

Ludwik XVI wrote:
    C1 - lepszy/szybszy procesor, wyższa jasność, szerszą podstawkę, więcej portów HDMI 2.1

Dzięki za szczegółowe informacje. Cieszę się, że trafiłem na to forum :)
    vakant34
    Level 22  
    gadek80 wrote:
    Ja mam oleda rok, lecz moja kuzynka ponad 5 lat i wszystko działa bez zarzutów, żadnych wypaleń i powidoków. Prędzej Ci padnie chyba już zwykłe podświetlenie w ledzie niż oled. Może pewnie z czasem pokazać się kilka martwych pikseli, ale one tez nie są zauważalne w normalnym użytkowaniu. Każdy zatrzymany obraz w oledzie zmienia się po chwili na inny ruchomy wygaszacz, aż do momentu kiedy nie ruszysz pilotem w LG albo naciśniesz Play.

Pewnie, że te martwe px to nie problem. Nawet w FHD były niewidoczne. OLED to świetny wybór, ja sam na Black Friday wreszcie kupuję od Philipsa i nareszcie mogę się pożegnać z LEDem.
    adse
    Level 22  
    Jak OLED to lepiej od producenta LG a nie od pośrednika. Wiadomo, że wszystkie matryce OLED produkuje LG, bez sensu kupować OLED pod chińską marką Philips.
    gadek80
    Level 28  
    Philips faktycznie opadł z jakości, nawet mojemu koledze padł LED po czterech latach, Panasonic nie wiem jak teraz ale kiedyś miał tragiczny system Smart i bez żadnych aktualizacji (mam takiego Panasonica 5lat i lipa) ale jeżeli ktoś lubi androida to SONY będzie dobry. Android ma otwarty system na aplikacje, takie jak na przykład system monitoringu z kamer, czego nie zrobimy na LG, ale akurat takiej aplikacji musimy potrzebować lub podobnej. Na androidzie też jest KODI do filmów, ale też już podobno słabo działa i niezaawansowani nie uruchomią tej aplikacji. Ja ich nie potrzebuję, więc wybrałem LG.