Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PHILIPS 43PUS7906 - czym przykleić oderwaną folię polaryzacyjną?

Wuadysuaw_Jagieuuo 13 Nov 2021 18:09 1548 1
    Wuadysuaw_Jagieuuo
    Level 1  
    Koleżanka odebrała nowy telewizor i popełniła błąd który, jak widzę po wpisach na forach i na youtube, popełnia część osób, tj. będąc przekonana, że na matrycy jest folia ochronna, oderwała w rogu folię polaryzacyjną (trójkąt o boku ~15 cm, jak widać na zdjęciu na szczęście nie jest postrzępiony). Na 100% jest to folia polaryzacyjna, gdyż po jej odgięciu widać tylko białe światło.
    Podobny przypadek pokazany jest na youtube w filmie "Czy zrywać folię na ekranie QLED TV SAMSUNG?" (dzisiaj założyłem konto, więc nie mogę wrzucić bezpośredniego linka, jeśli kogoś interesuje, polecam od 2:30).
    Są dostępne tutoriale odnośnie wymiany całej folii, ale jest to bardzo skomplikowana operacja i używają tam folii samoprzylepnej, natomiast praktycznie nie mogę znaleźć informacji na temat możliwości ponownego przyklejenia odklejonego fragmentu. Jedyny wpis na ten temat znalazłem tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1917822.html#13094520
    Autor pisze m.in. "folia jest pokryta klejem silikonowym, jeżeli cały klej zostanie na folii to można go umyć i użyć do przyklejenia po raz kolejny."
    Poprosiłem koleżankę, żeby na próbę posmarowała mały fragment wodą, ale folia nie zrobiła się lepka w tym miejscu, dodatkowo twierdzi, że delikatnie się wybrzuszyła, stąd sądzę, że z wodą lepiej już nie próbować.
    W dalszej części autor wspomina też o kleju drukarskim i oleju samochodowym, ale ostatnia opcja jakoś mi się nie widzi.
    W aktualizacji posta jest jeszcze to: "Zauważyłem że w nowych ekranach LCD polaryzatory są przyklejone naprawdę mocno. Wygląda że użyto kleju na bazie jakiś polimerów, wyschnięcie tego kleju w procesie produkcji jest nieodwracalne."

No i teraz pytanie, czego użyć by dokleić ten odstający fragment, nie spowodować przy tym odkształcenia folii i uzyskać trwałe połączenie. Z tego co widzę, są na Allegro dostępne kleje utwardzane UV typu LOCA, których używa się do przyklejania szybek dotykowych na smartfony, może coś takiego się sprawdzi?
    Koleżanka napisze do działu obsługi klienta Philipsa, ale nie wiadomo, czy odpiszą coś poza propozycją wymiany matrycy, więc może ktoś z was mógłby pomóc. Wolimy nie eksperymentować i zastosować sprawdzoną metodę, o ile takowa istnieje.
    PHILIPS 43PUS7906 - czym przykleić oderwaną folię polaryzacyjną?
    psine.pl

Level 30  
    Może sprawdź folie do klejenia dotyku do wyświetlacza w telefonie lub ten żel magiczny LOCA
    Skoro da się lcd dokleić do dotyku może tu też pomoże.
    Tylko kłopot możesz mieć z pęcherzykami powietrza a naciskać na matrycę to niezbyt dobry pomysł jakaś może gumowa rakla ?