Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Niski transfer między komputerami w sieci wewnętrznej

owein 11 Dec 2021 02:21 222 5
    owein
    Level 10  
    Witam. Zżera mnie ciekawość, więc postanowiłem podpytać. Zakupiłem ruter WIFi Huawei AX3 pro. Maksymalna przepustowość na wszystkich łączach na raz to ponoć 3 Gb. Podłączyłem komputery: DELL Vostro 7500 w maksymalnej konfiguracji i Asus S330. W tym pierwszym - karta zdolna obsłużyć 802.11ax, w drugim 802.11ac, komputery z dyskami SSD, w miarę nowe. Pierwszy z nich rezerwuje sobie pasmo na karcie WiFi ponad 2Gb, drugi 1,8 Gb. Siedzę sobie metr od rutera. Włączam speed test na jednym i potem na drugim urządzeniu, by sprawdzić przepustowość łącza. Mam światłowód, wyniki zgodne z wykupionym łączem: około D:300Mb/s, U: 550Mb/s (upload prawdopodobnie bez limitu). Luz. I teraz zagadka: sprawdzam przepustowość łącza między wymienionymi powyżej komputerami (ruter Huawei między nimi). Transfer mierzony iperf nie przekracza 150 Mb/s. Nie to, żebym przesyłał tony informacji między komputerami, ale najzwyczajniej na świecie nie daje mi to spokoju. Czy ktoś ma wytłumaczenie, ew. pomoże skonfigurować komputery, tak aby w sieci wewnętrznej komunikowały się szybciej? Będę wdzięczny. PS. Wszelkie update-y kart, software-u wykonane.
  • Helpful post
    cysiekw
    Level 38  
    Laptopa z ac podłącz po kablu tego z ax zostaw po wifi, przeprowadź ponownie testy. Poczym zamień ax na kabel ac na wifi i ponownie testy iperf. Podziel się spostrzeżeniami.
    owein
    Level 10  
    Dziękuję za poradę. Pomysł niezły, jednak musiałem go lekko zmodyfikować (brak gniazd RJ45 w obu laptopach).

Podłączyłem przewodowo do rutera stary laptop syna. Jest tam gigabajtowa, karta sieciowa. Przewód kat5. We właściwościach karty widoczne było zarezerwowane 1Gb.
    Uruchomiłem iperf i zacząłem testować.

Gdy stary laptop nasłuchiwał, ten obsługujący 802.11ax był w stanie wysyłać pakiety z prędkością ok 300 - 320 Mb/s. Z podobną prędkością wysyłał laptop obsługujący 802.11ac. Czyli znacznie poniżej możliwości.

W kolejnym kroku "stary laptop" uczyniłem tym wysyłającym, Zarówno jeden jak i drugi z tych "nowoczesnych" laptopów był w stanie przyjąć dane z prędkością 450 - 530 Mb/s.

Jedyne wnioski, jakie mi się nasunęły to takie, że laptop z kartą 802.11ac oraz ten z ax w jakiś sposób dzielą się tym samym pasmem, stąd połowa prędkości, gdy przesyłam między nimi. Nie wiem jednak czy dobrze rozumuję.

Kolejna myśl - być może wpływ na prędkość wysyłania ma też ilość urządzeń podpiętych pod ruter (drukarka, pralka, oczyszczacz powietrza, kamera - zawsze wpięte na paśmie 2.4, do tego 3 telefony).

Jak już wspominałem - mogę z tym żyć. Próbuję jedynie zrozumieć jakie zasady kierują takimi połączeniami.

Będę wdzięczny za wszelkie komentarze.
  • Helpful post
    cysiekw
    Level 38  
    owein wrote:
    stąd połowa prędkości
    Dobrze rozumujesz wifi to half duplex więc up i down jednocześnie to połowa np gigabit Ethernet gdybyś na raz na interfejsie odbierał i wysyłał max w teorii up byłby gigabitowy, down również gigabitowy, w przypadku wifi już niestety była by polowa, na prędkość po wifi ma wpływ wiele czynników.
    owein
    Level 10  
    Dziękuję za odpowiedzi.
    owein
    Level 10  
    Dziękuję za odpowiedzi.

Dodano po 3 [minuty]:

Uznaję, że parametry maksymalne routera WiFi nijak mają się do osiągów rzeczywistych.