Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki telewizor gamingowy do 4 000 zł?

Rosexa 26 Feb 2022 03:14 279 9
    Rosexa
    Level 3  
    Witam ślicznie, zacznę od tego że mam bardzo stary telewizor marki Oriona i jego jakość obrazu już zanika. Zatem planuje zakup nowego telewizora w okolicach 4 tysięcy złoty. Dodam, że większość (jak nie całkowity udział) czasu poświęcę by grać na nim na Ps5 i szukam czegoś z super grafiką i płynnym obrazem. Więc powinien mieć te 120 herca, 4k (super jak będzie nawet 8k), mocny i szybki procesor. Jeżeli ktoś zna się na telewizorach będące idealne do gamingu, to bardzo się uciesze z pomocy. Aktualnie mam na oku dwa modele. LG 55NANO863PA i SAMSUNG QE55Q77AAT QLED. Nie wiem który z nich jest lepszy i bardziej się nadaje. Większość stwierdza na Samsunga z powodu jego opcji AI (jestem gotów, by kupić jedno z tych modeli). Jednak przed zakupem wolałabym się jeszcze upewnić za poradą osób bardziej wyspecjalizowanych w tej dziedzinie, jeżeli chodzi o telewizory. Ogólnie szukam TV z 55 calami, dobrze jakby miał właśnie opcje Smart TV i bluetooth (jak LG powyżej - chociaż jeżeli miałby w jakiś sposób na tym stracić jakość grafiki, to jestem gotów odpuścić ten Smart i bluetooth dla grafiki, jeżeli będzie to duża różnica).
    r103
    Level 31  
    LG vs Samsung mają różne ekrany - typ IPS vs VA - przy IPS będą dobre kąty widzenia ale za to słaby kontrast /widoczne szczególnie w ciemności/ - VA złe kąty widzenia ale wysoki kontrast.

A jaka będzie pozycja względem telewizora - jak gry to podejrzewam dokładnie na wprost i jedna osoba i często po ciemku - czyli raczej telewizor z ekranem VA czyli Samsung

Oczywiście najlepszy byłby telewizor z ekranem OLED - nie da się troszkę naciągnąć budżetu:

https://www.ceneo.pl/103735226;0280-0.htm :?:
    Ludwik XVI
    Moderator of RTV - what to buy
    Samsung 55Q80A z matrycą VA, systemem FALD, 120Hz i HDMI 2.1 - do PS5 hdmi 2.1 jest kluczowe.
    To optymalny tv w dobrej cenie.
    Rosexa
    Level 3  
    Ludwik XVI wrote:
    To optymalny tv w dobrej cenie.

Prawda, cena super co do oferowanych funkcji telewizora samsung. Kolega podał powyżej OLED'a, którego można nawet za 4.500,00 otrzymać nowego ze sklepu - to 5 stówek jestem jeszcze w stanie dopłacić, jeżeli LG OLED55B13LA da więcej, niż ten Samsung 55Q80A, z matrycą VA. Więc, jeżeli już oceniać te dwa modele telewizorów, to który byłby bardziej wart zakupu?

Ogólnie gdzieś wyczytałam (nie wiem ile w tym prawdy), że OLED'y ponoć szybko się "wypalają" i nie nadają się do długiej pracy. W tym także, że duże znaczenie ma jasność w pomieszczeniu, w którym ma się znajdować telewizor. U mnie będzie to poddasze/strych a la gamingowe, gdzie tak na prawdę jest tylko jedno okno dachowe 3x1,6m - przez większość czasu jest zamknięte i w praktyce przez 24h/7 panują dosłownie egipskie ciemności, że nie da się nawet zauważyć własnej dłoni przed okiem.
    gadek80
    Level 26  
    QLOEDa nie ma nawet co porównywać jakością do OLEDA. Można go porównywać tylko z Nanocelem, bo oled to zupełnie inna jakość obrazu.
    Ale jeżeli chodzi o granie tu możesz mieć problem z oledem, jeżeli grasz tylko w jedną grę, która będzie miała stałe niezmienne lelementy na obrazie. Chodzi tu o wypalenie diód i późniejsze powidoki na ekranie. Czyli jeżeli będzie stały obraz wyświetlany bez zmian, potem na innym wyświetlanym kolorze w tym miejscu pozostawi cień tego elementu.
    Jeżeli obraz będzie zmienny cały tego problemu nie będzie.
    To nie to że cały oled się wypala od nadmiernego używania, bo znam oleda co ma 6 lat i działa pięknie, ale chodzi właśnie o powidoki, nzkadziesz gdzieś artykuł o oledzie i TVP info.
    Rosexa
    Level 3  
    gadek80 wrote:
    ... jeżeli chodzi o granie tu możesz mieć problem z oledem, jeżeli grasz tylko w jedną grę, która będzie miała stałe niezmienne lelementy na obrazie. Chodzi tu o wypalenie diód i późniejsze powidoki na ekranie. Czyli jeżeli będzie stały obraz wyświetlany bez zmian, potem na innym wyświetlanym kolorze w tym miejscu pozostawi cień tego elementu.

Elementy np. minimapa, ikona bohatera, pasek życia, umiejętności itd? To tak, gram np. Genshin Impact i Final Fantasy XIV, gdzie takie elementy są i nie znikają. Czyli nie mogę w je grać... bo mogłyby jakoś uszkodzić matrycę, diody? Czy jak?

Czyli OLED nie nadajs sie do gamingu, tylko QLED? A co z Nanocell'em? Jest lepszy od OLEDA, jeżeli chodzi o takie elementy?
    gadek80
    Level 26  
    Jeżeli faktycznie dużo grasz jest ryzyko że matryca będzie miała powidoki.
    Ja akurat jestem zwolennikiem matrycy Nanocel gdyż ma dla mnie żywsze kolory i ładniejsze kolory, i tak samo uważam na matrycę Va gdyż kiedyś miałem i średnio sobie radziła z szybko poruszajacaymi się czarnymi elementami na jasnym tle.
    Jeżeli masz trochę zaparcia i nie chcesz żałować wydatku. Weź konsole idź do sklepu podłącz ja sobie to nanocelaa, qleda i zobacz która sobie lepiej poradzi z obrazem.
    A że masz trochę do wydania i następnego TV nie kupisz za miesiąc czy rok warto upewnić się swojego wydatku.
    Ja uwielbiam oledy i do gier też są genialne ale z kwestią wypalenia może ktoś tu jeszcze się wypowie.
    Qled input lag 21ms
    Nanocel input lag 17-18ms
    Rosexa
    Level 3  
    gadek80 wrote:
    Weź konsole idź do sklepu podłącz ja sobie to nanocelaa, qleda i zobacz która sobie lepiej poradzi z obrazem.

No właśnie byłam w Neonecie, Media Expert i RTVeuroAGD i we wszystkich tych sklepach nie mogłam podłączyć, no bo "zakaz łączenia i podłączenia do TV jakichkolwiek urządzeń trzecich... bla bla... bo ekran aktualnie wyświetla reklamę produktu na ekspozycji i trzeba by było go znowu zresetować, a ponownie nikomu też się nie chce go ustawiać, bo oba rzeczy za dużo czasu zajmują... bla... bla... a potencjalne urządzenie trzecie może mieć wirusa lub coś innego co mogło uszkodzić lub źle wpłynąć na pracę produktu... bla bla bla...".

gadek80 wrote:
    Ja uwielbiam oledy i do gier też są genialne ale z kwestią wypalenia może ktoś tu jeszcze się wypowie.

Tutaj właśnie sporo mówi się, że QLED'y są lepsze jeżeli chodzi o długo dystansowe granie i oglądanie scen z nieruchomymi symboli/rzeczami na ekranie + QLED'y posiadają HDR, co wpływa na lepszą płynność obrazu i lepiej prezentuje się w praktyce (niż OLED) przy zapalonych graczy.

Z taką różnicą, że QLED będzie bardziej jaśniejszy i nie będzie oddawał aż tak czystych/prawdziwych barw co OLED, przez co jasność ekranu będzie troszkę wpływać na kontrast i ostrość obrazu. Jednak znowu, jasność ta idealnie spisuje się w scenach z dużą ilością kolorów (np. ujęcia lasów, łąk itp), gdyż kolory będą bardziej żywsze i przyjemne dla oka, gdzie OLED mocno je ściemni/zacieniuje do tych plaskich/rzeczywistych barw (co zauważyłam w sklepie), przezco scena będzie trochę jakby płaska, za to OLED ładnie rozdzieli od siebie wszystkie detale, wpływając pozytywnie na kontrast wielu ukazanych przedmiotów.

Aktualnie jeżeli chodzi o OLED, to przekonuje mnie ten ładny kontrast i głęboka czerń, jeżeli chodzi np. o gwiezdne niebo - gdzie taką scene widziałam w sklepie, jak OLED pięknie ukazywał gwiazdy na niebie, spadajace gwiazdy i zorzę polarną - zaznaczając fajnie cienie i było dokładnie widać co gdzie się kończy i zaczyna (gdzie QLED dość rozjaśnił całość, zalewając całą scenę w jedno, jednak kolory wyglądały o wiele bardziej żywiej), no i telewizory OLED właśnie nadają się bardziej do ciemniejszych pomieszczeń/wieczornych seansów. W OLED'zie jak na razie odstrasza mnie to zagrożenie wypalenia - gdzie QLED całkowicie usuwa owe zagrożenie.

QLED natomiast przyciągał piękniejszymi, bardziej żywymi kolorami (nie aż tak zatłumionymi co przy OLED'zie) przy ukazywniu dzikiej bujnej flory, natomaist swój urok traciło przy ukazywniu ciemniejszych scen. Gdzie ciemność, była bardziej granatowa/szarawa, niż tak na prawdę ciemna.

Kupiłabym tego OLED'a, jeżeli ktoś tutaj - kto sporo ogląda czy też gra (te ponad 10 godzin dziennie) i opowie, jak to wygląda z tym wypalaniem w OLEDzie - fajnie jak ktoś jeszcze napisze, po ilu godzinach ciągłego oglądania/grania tego samego obrazu zaczynają się pokazywać te wypalone elementy.

Serio przy tych OLED'ach i QLED'ach można oszaleć... :crazyeyes: chociaż patrząc na mój stary telewizor oriona, to zarówno QLED, jak i OLED będzie lepszy pod kątem jakości.
    Ludwik XVI
    Moderator of RTV - what to buy
    Rosexa wrote:
    Kupiłabym tego OLED'a, jeżeli ktoś tutaj - kto sporo ogląda czy też gra (te ponad 10 godzin dziennie) i opowie, jak to wygląda z tym wypalaniem w OLEDzie - fajnie jak ktoś jeszcze napisze, po ilu godzinach ciągłego oglądania/grania tego samego obrazu zaczynają się pokazywać te wypalone elementy.

Zerknij na ten test: https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test