Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czytnik kart rfid (brak możliwości skopiowania)

daniel151577 21 Mar 2022 10:19 252 13
    daniel151577
    Level 6  
    Witam,
    Poszukuje czytnika i karty której nie będzie się dało skopiować/sklonować.
    Potrzebuje wykonać system kontroli dostępu.
    Chciałbym taki czytnik podłączyć do mikrokontrolera avr atmega 328p
    I tak jak mówię zależ mi ja tym abynkzda karta miała swoj unikatowy NR i nie dało się jej skopiować.
    szorterek
    Level 13  
    A nie lepiej kupić gotowca typu Coral albo Roger tam maja już zaimplementowane wszelkie zabezpieczenia i masę dodatkowych tematów.
    daniel151577
    Level 6  
    Jestem otwarty na gotowe rozwiązania, ale chodzi o to, ze potrzebuje mieć dostęp do „id karty” w mikrokontrolerze
    szorterek
    Level 13  
    No właśnie o to chodzi, żeby nie dało się w prosty sposób wydłubać nr id karty tym bardziej, że karty najczęściej występują w wersji niezaprogramowanej, przy pierwszym przypisaniu do danego systemu następuje zaprogramowanie unikalnego numeru karty za pomocą klucza (są różne systemy kodowania). po tej operacji karta ma unikalny UID dla danego systemu. Poczytaj na stronach bardziej profesjonalnych np. nfc24.pl
    WojtekRav
    Level 15  
    Według standardu komunikacyjnego każdy czytnik NFC/Mifare odczyta nr UID karty /chipu NFC. Możesz odczytać nawet UID karty kredytowej zbliżeniowej. Jeśli chcesz zabezpieczyć system oparty na NFC przed nieuprawnionym jej skopiowaniem musisz użyć dodatkowych informacji uwieżytelniających zapisanych na karcie (poza nr UID).
    Zważając na powyższe też proponuję użycie rozwiązań dedykowanych do tego celu np produktów w standardzie HID. Rozwiązania oparte na uniwersalnych standardach zawsze będą podatne w prosty sposób na ich fałszowanie.
    jarek_lnx
    Level 43  
    daniel151577 wrote:
    I tak jak mówię zależ mi ja tym abynkzda karta miała swoj unikatowy NR i nie dało się jej skopiować.
    System oparty na prymitywnym odczytaniu numeru seryjnego zawsze da się oszukać, jeśli ta konkretna karta nie da sie skopiować to emulator na mikrokontrolerze może wysłać takie same dane.

Wszystkie lepsze systemy wykorzystują kryptografię, żeby zarejestrowanie i ponowne wysłanie odebranej transmisji nie wystarczało do uzyskania dostępu.

WojtekRav wrote:
    Rozwiązania oparte na uniwersalnych standardach zawsze będą podatne w prosty sposób na ich fałszowanie.
    W kryptografii tylko znane i sprawdzone algorytmy są niezawodne, jak ktoś wymyśli swój "super tajny" firmowy algorytm, to często kończy jak pierwsze wersje Mifare.
    daniel151577
    Level 6  
    A gdybym użył kart mifare desfire?
    Będzie ok?
    WojtekRav
    Level 15  
    daniel151577 wrote:
    A gdybym użył kart mifare desfire?
    Będzie ok?

Wpisz w wyszukiwarce "DESFire® Compatible UID Modifiable Emulator Card" i dostaniesz odpowiedź czy te karty rozwiązują jakkolwiek twoje założenia.
    daniel151577
    Level 6  
    No dobra ale jeśli żeby odczytać dane z karty będzie trzeba podać klucz to co mi z tego emulatora?
    WojtekRav
    Level 15  
    Tak ale klucz chroni dane w pamięci użytkownika a nie UID. Żeby zacząć gadać z tagiem musisz go zaadresować a wiec pobrać jego UID
    WojtekRav
    Level 15  
    daniel151577 wrote:

Jeśli w pamięci użytkownika zapiszę jakiś unikatowy nr chroniony hasłem, to nie będzie można go skopiować?

Tak, w ten sposób system jest stosunkowo bezpieczny. Oczywiście istnieje możliwość podsłuchania komunikacji i przejęcia hasła ale jest to już bardzo trudne.
    daniel151577
    Level 6  
    Ale wyczytałem jeszcze ze połączenie pomiędzy karta a czytnikiem może być dodatkowo szyfrowane?