Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt fotoelektryczny i kondensator

voltman 21 Lis 2005 02:33 806 2
  • #1 21 Lis 2005 02:33
    voltman
    Poziom 2  

Jedno z zadań na Olimpiadzie Fizycznej dla Liceów brzmi następująco:
    Jedna z okładek kondensatora p laskiego jest oświetlana (poprzez mały otwór w drugiej
    okladce) swiatlem lasera o długości fali _ = 405 nm. Odległość miedzy okładkami kondensatora
    jest równa d = 1 cm, a rozmiary liniowe okładek są znacznie większe niż d. Miedzy okładkami jest próżnia.
    a) Zakładając, ze liczba wybijanych elektronów na jednostkę kata bryłowego jest niezależna od kierunku, wyznacz zależność natężenia prądu płynącego miedzy okładkami
    od napięcia miedzy nimi. Praca wyjścia elektronu z materiału okładki jest równa W =
    1,87 eV. Przyjmij, ze wszystkie wybite elektrony maja największą możliwą w rozpatrywanym
    procesie energie.
    b) Podaj jakościowo, jak zmieni się otrzymana zależność jeśli uwzględnimy, ze: (i) wylatujące elektrony maja różne energie; (ii) poprzeczne rozmiary kondensatora są skończone.

Nie wiem jak powiązać kondensator i efekt fotoelektryczny. Brakuje mi jakiegoś wzoru. Macie jakieś pomocne wskazówki?
    Dzięki!

0 2
  • #2 21 Lis 2005 03:40
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

To wygląda jak fotkomórka próżniowa, dla niepoznaki przebrana za kondensator płaski z dziurką, maltretowana laserem, a na fotokomórki próżniowe są zdaje się wzory ...

0
  • #3 21 Lis 2005 07:32
    voltman
    Poziom 2  

Myślę, że one nie jest przebrana za kondensator dla niepoznaki. Dla fotokomórki mamy właściwie tylko wzór Einsteina (E=hf-W) i wzory z niego wynikające. Charakterystyka prądowo-napięciowa jest zdejmowana doświadczalnie. Potrzeba czegoś więcej, żeby ją policzyć. W dodatku wraz z przepływem elektronów pomiędzy okładkami, będzie przecież rósł ładunek na kondensatorze, czego w fotokomórce nie uwzględniamy..

0
  Szukaj w 5mln produktów