logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Składowe symetryczne i obciążenie niesymetryczne generatora synchronicznego

Jaskohospodar 09 Kwi 2023 17:33 924 11
REKLAMA
  • #1 20532185
    Jaskohospodar
    Poziom 4  
    Posty: 119
    Ocena: 5
    Dzień dobry! Co oznacza symbol U0 w równaniu dla fazy zwartej w generatorze synchronicznym? Bo rozumiem, że Z0 oznacza obciążenie, a E sem indukowane w fazie zwartej. Chodzi mi o równanie (2.51). Rozwiązania nie mam, bo to nie zadanie, a pytanie.

    Składowe symetryczne i obciążenie niesymetryczne generatora synchronicznego
  • REKLAMA
  • #2 20532671
    austriackimalarz
    Poziom 26  
    Posty: 996
    Pomógł: 83
    Ocena: 266
    Masz napisane na samej górze strony, której zdjęcie wysłałeś...
  • REKLAMA
  • #3 20533660
    Jaskohospodar
    Poziom 4  
    Posty: 119
    Ocena: 5
    No jakoś nie widzę, żeby tam o tym było napisane. Tam są ogólne oznaczenia i co znaczą indeksy, a konkretu nie ma.
  • #4 20533669
    austriackimalarz
    Poziom 26  
    Posty: 996
    Pomógł: 83
    Ocena: 266
    U0 to składowa zerowa napięcia, U1 to składowa zgodna, a U2 to składowa przeciwna.
  • #5 20533672
    Jaskohospodar
    Poziom 4  
    Posty: 119
    Ocena: 5
    To to ja wiem, ale napięcie musi chyba być na czymś? Jeśli by to rozrysować, to to jest źródło?
  • REKLAMA
  • #6 20533695
    Michał643
    Poziom 26  
    Posty: 640
    Pomógł: 99
    Ocena: 171
    Jaskohospodar napisał:
    Jeśli by to rozrysować, to to jest źródło?
    Nie jest to źródło. Napięcia źródła to UL1, UL2 i UL3 (napięcia fazowe).
    Natomiast U0, U1 i U2 (składowa zerowa, zgodna i przeciwna) są wyimaginowanymi wartościami w dziedzinie składowych symetrycznych. Po prostu napięcia fazowe są matematycznie przeniesione do innej przestrzeni przez przekształcenie liniowe opisane dość prostą macierzą.

    Cała idea takiego przekształcenia polega na tym, żeby jedną maszynę 3-fazową przedstawić jako "sumę" trzech maszyn jednofazowych. Każda z tych wyimaginowanych maszyn ma swój schemat zastępczy i jest zasilana jedną ze składowych: zgodną, zerową i przeciwną. Dzięki temu można maszynę trójfazową liczyć jako obwody jednofazowe, co jest proste. To jest generalnie historyczne uproszczenie obliczeń i takie podejście przyjęło się do dziś w literaturze dotyczącej maszyn (tzn. zamiast operować w dziedzinie rzeczywistych prądów i napięć, operuje się w dziedzinie składowych symetrycznych). Teraz w domenie komputerów tego typu uproszczenia nie mają już aż tak wielkiej roli, jeśli chodzi o obliczenia rozpływu prądów w maszynach, bo komputery radzą sobie z obliczeniami trójfazowymi bardzo dobrze, ale np. tego typu przekształcenia są przydatne w sterowaniu maszynami np. przy pomocy falowników, np. przekształcenie dq, które maszyny trójfazowe matematycznie zamienia na dwufazowe.
  • #7 20533705
    Jaskohospodar
    Poziom 4  
    Posty: 119
    Ocena: 5
    Rozumiem, ale w tym równaniu SEM indukowana od wirującego pola, czyli E1f, jest równa U1+Z1*I1, czyli spadkowi na obciążeniu i temu napięciu, ale w teorii obwodów nie występuje napięcie samo w sobie, tylko albo jest spadek napięcia na czymś, albo napięcie występuje na skutek źródła przeciwnie skierowanego. Więc nie wiem, jak to rozumieć. Rozumiem to, że dla jednej fazy pieszemu trzy równania dla każdej składowej, ale jak to przedstawić na schemacie zastępczym?
  • REKLAMA
  • #8 20533730
    Michał643
    Poziom 26  
    Posty: 640
    Pomógł: 99
    Ocena: 171
    Jaskohospodar napisał:
    Rozumiem ale w tym równaniu SEM indukowana od wirującego pola, czyli E1f, jest równa U1+Z1*I1, czyli spadkowi na obciążeniu i temu napięciu, ale w teorii obwodów nie występuje
    Z1 to jest impedancja fazy maszyny dla składowej zgodnej, nie obciążenie.

    Zapiszmy równanie inaczej:
    U1 = E1f - Z1*I1

    Teraz widać nieco jaśniej, że napięcie wyjściowe maszyny (składowa zgodna) jest równe sile elektromotorycznej E1f pomniejszonej o spadek napięcia Z1*I1 na impedancji wewnętrznej maszyny.
  • #9 20533734
    Jaskohospodar
    Poziom 4  
    Posty: 119
    Ocena: 5
    Co oznacza napięcie wyjściowe? Bo rozumiem, że obwód jest zamknięty, skoro płynie prąd. Czy to zatem jest napięcie na obciążeniu?

    Dodano po 40 [sekundy]:

    Bo samo napięcie wyjściowe występuje wtedy, gdy jest otwarty.
  • #10 20533741
    Michał643
    Poziom 26  
    Posty: 640
    Pomógł: 99
    Ocena: 171
    Jaskohospodar napisał:
    Czy to zatem jest napięcie na obciążeniu?
    Można tak powiedzieć, bo napięcie maszyny jest takie samo jak napięcie na obciążeniu wpiętym bezpośrednio w maszynę.
  • #11 20533748
    Jaskohospodar
    Poziom 4  
    Posty: 119
    Ocena: 5
    A w przypadku takim jak jest w załączonym obrazku, czyli zwarcie niesymetryczne jednofazowe, i to w tej fazie, którą analizujemy. Tam nie ma żadnego obciążenia. Co w takim przypadku?
  • #12 20541423
    Michał643
    Poziom 26  
    Posty: 640
    Pomógł: 99
    Ocena: 171
    Jaskohospodar napisał:
    A w przypadku takim jak jest w załączonym obrazku, czyli zwarcie niesymetryczne jednofazowe, i to w tej fazie, którą analizujemy. Tam nie ma żadnego obciążenia.


    Obciążeniem jest w tym przypadku faza zwarta maszyny (sama dla siebie).
    Niepotrzebnie Kolega zajmuje się tym ile wynosi i jakie będzie obciążenie maszyny. Wiadomym jest, że żeby prąd płynął obwód musi być zamknięty. Ale w naszych rozważaniach obciążenie nas nie interesuje bo my zajmujemy się maszyną. Wystarczy nam zatem prąd maszyny i napięcie na jej zaciskach. Impedancje obciążenia łatwo zresztą obliczymy dzieląc napięcie przez prąd.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy symbolu U0 w równaniu dla fazy zwartej w generatorze synchronicznym. Użytkownicy wyjaśniają, że U0 to składowa zerowa napięcia, a U1 i U2 to składowe zgodna i przeciwna. U0, U1 i U2 są wyimaginowanymi wartościami w dziedzinie składowych symetrycznych, które pozwalają na uproszczenie obliczeń maszyn trójfazowych do analizy jednofazowej. W kontekście zwarcia niesymetrycznego, obciążeniem jest faza zwarta maszyny, a napięcie wyjściowe maszyny jest równe napięciu na obciążeniu. Uczestnicy dyskusji podkreślają, że w przypadku analizy maszyn, obciążenie nie jest kluczowe, a istotne są prąd i napięcie na zaciskach maszyny.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA