Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

panasonic TX-21S3 przetwornica

jani1 24 Nov 2005 15:58 1745 7
 • #1
  jani1
  Level 13  
  Witam
  Najprawdopodobniej uszkodził sie STR58041 bo wychodziło zbyt duże zasilanie i zwarło diodę R2k . wymieniłem na nowy .a zamiast R2k założyłem R2M ,ale bez niej tez chyba powinien działać . Natomiast po załączeniu bzyczy jakby był obciążony. Napiecie +B12 dziwnie rośnie a za chwile przekażnik rozłącza. elementy wkoło posprawdzałem wyglądają ok.
  jakies sugestie??
  jan
 • #2
  józek69
  Level 20  
  Witam .Nie mam przed sobą schematu ale pozmieniał bym elektrolity po stronie pierwotnej jeżeli takowe są.Ta dioda o której piszesz to jest dioda zabezpieczająca bez niej bym ci nie radził odpalać tv bo może ci się więcej usterek porobić jeżeli zasilacz wytworzy wyższe napięcie .Pozdrawiam
 • #3
  Jaś Kula
  Level 33  
  Witam ! Zadaniem tej diody jest właśnie uszkodzenie się po przekroczeniu pewnego napięcia. Dla diody R2M jest to 150V , a dla R2K chyba 130V lub odwrotnie . Nie wiem niestety sam dokładnie a różnie piszą. Porównaj :
  http://www.diax.pl/
  http://www.poltronic.com.pl/sklep/sklep.php
  http://www.gembara.pl/cgibin/shop?show=R2&sid=41eb4033
  W pierwszych dwóch sklepach wpisz "R2".
  Sprawdź czy dioda nie uszkodziła się ponownie i na początek zastosuj właściwą. Sprawdź też tranzystor w stopniu końcowym odchylania poziomego , no i popieram kolegę józek69 .
  Pozdrawiam.
 • #5
  jani1
  Level 13  
  witam
  założyłem inny układ z literka 'A",elektrolity tez wymieniłem i oryginalna diode i ruszył . Co do diody to oczywiście jezeli napiecia są niższe niz 130 V tzn. przetwornica dziala . prawidłowo moze Tv chodzic bez niej ale na pewno do czasu az nie wzrosnie napiecie i wtedy z pewnoscią uszkodzenia bylyby wieksze.
  Po 3 dniach działania dioda padła ponownie.Napięcie ponownie za wysokie
  Podstawie jeszczeraz STR .
  Jan
 • #6
  anemik
  Level 19  
  Sprawdż diodę impulsową zasilania 8V procesor Video a najlepiej wymień - bardzo często się uszkadza i wówczas procesor nie daje impulsów H co prowadzi właśnie do spalenia diody R2KL. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba jest to dioda D461.
 • #7
  jani1
  Level 13  
  Wiatm
  Niestety nie moge znależć diody 461. Jeśli ktos wie czy to na pewno dobry nr. i gdzie jej szukaćprosze o wskazówki -Na moim schemacie takiej nie ma.
  jan
 • #8
  amryk
  Level 15  
  W tym typie TV nie idą popularne STRy, te tanie. Musisz włożyć oryginał do Panasonika, można dostać w Cybor-Techu coś koło 40 zł/szt. Na tych za 15zł są dziwne objawy i efekty dźwiękowe. Jest jakaś przeróbka ( wyciąga się któryś z tranzystorów SMD z przetwornicy) i wtedy powinien odpalić i na tańszym, ale mnie niestety nie zaskoczył, a właściwie działał ale tak, że czym prędzej go wyłączyłem. Na STRze z Cybor-techu poszedł od ręki.