Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nawinąć cewki. Problem,Pomysł

10 Kwi 2003 19:03 15971 17
  • Poziom 17  
    Mam prośbę, napiszcie mi jakim drutem, ile zwojów i jak wogóle nawinąć cewkę 0,3mH do zwrotnicy głośnikowej 8Ohm i około 80W. Nigdy nie nawijałem cewek i trzeba się kiedyś za to wziąć :)
  • Poziom 11  
    drut 0,8mm
    otwór w środq cewki: 20mm
    wysokość cewki: 12mm
    102 zwoje

to jest cewka powietrzna.

miłej zabawy
    pozdro
  • Poziom 11  
    Gawron moglbys napisac jak to liczyles moze sie przydac przy liczeniu cewek o innych parametrach
  • Poziom 25  
    L=(z^2uS)/l, z-liczba zwojow, u-przenikalnosc magnetyczna, S-pole przekroju cewki, l-średnia długość linii pola w cewce( trzeba policzyc max i min i srednia z tego czy jak kto woli dodac promien max do min i podzielic przez 2)
  • Poziom 10  
    Witam!
    Nawijałem cewki według wzoru z książki Witorta, i prawie uzyskałem wyliczone wartości. A wzór wygląda tak:
    z=10^3*pierwiastek drugiego stopnia z[(L(D+9B+10A)/(80*D^2)]
    gdzie L-indukscyjność [mH]; A,B,D- wymiary [cm]
    .............A.........................
    .........|<--->|....................
    ..........--------------------.....
    ...................|....|....../\......
    ...................|....|.......|.B.....
    ...................|....|.......|......
    ...................|....|......\/......
    ..........--------------------.....
    ..............|<-------->|.........
    ....................D..................
    Na rysunku wyżej przedstawinoy jest karkas cewki, ja kupowałem plastry w aptece, rozwijałem je i wykorzystywałem te plastikowe szpule, bo nic innego nie znalazłem co by się nadawało. Problem jest gdy masz gruby drut (np. 1mm) a chcesz zrobić cewke o dużej indukcyjności, wtedy wymiary cewki sa duże i karkas z plastra jest za mały.
    Mam nadzieje że rysunek jest czytelny.
  • Poziom 43  
    miałem tu gdzieś gotowe programy na tym forum do obliczania własnie cewek jednowarstwowych jak i więcejwarstwowych

https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=2291 - programik

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=11814&highlight=cewki - sam post

nadają się też szpulki od wędek resztki kołowrotków i szpule z żyłką (najlepiej znaleźć gdzieś u dziadka jakąś starą żyłke, wywalić ja i przezwoić)
  • Poziom 17  
    Dziękuję wszystkim za szybki odzew, biorę się do roboty
  • Poziom 10  
    Koledzy potrzebuje nawinac sobie cewke 0,15uH a sam tego nie potrafie bo jestem amatorem w tych sprawach, jak mam to zrobic z jakiego drutu ile zwojów itd
    Z góry dziki!
  • Poziom 17  
    Poszukaj programu CPW kalkulator. Był chyba gdzieś na elektrodzie. Jest dobry do obliczania cewek. Jak nie znajdziesz to daj mi na PW swojego maila to Ci wyśle.
  • Poziom 10  
    Niestety nie znalazłem tego programu:( sa jakies inne ale nie wiem czy mozna im wiezyc w to co obliczaja. Jak moge Cie prosci to wyslij na "prezesartek@poczta.onet.pl"
    Z góry dziki!
    pozdrawiam Artur
  • Poziom 10  
    dzieki kolego
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Napisze ktoś wymiary cewki 60W 4,7mH 4Ohm Bardzo pilne z góry dziękję
  • Poziom 37  
    To już bardzo duża indukcyjność. Raczej należy użyć cewki z rdzeniem.
    Jeżeli chcesz zrobić powietrzną to dane są następujące:
    - średnica wewn. szpuli 25 mm
    - szerokość 40 mm
    - 380 zwojów
  • Poziom 12  
    A ja mam następujące pytanie, bo nikt tego nie pisze.

A mianowicie, czy są jakieś zasady odnośnie tego w jaki sposób nawijać cewkę?
    Nawija się od jednej strony do drugiej i spowrotem? Czy może zawsze tylko w jedną stronę, a może zupełnie obojętnie jak, byle tylko były zwoje?

A drugie pytanie to na jakiej zasadzie dobiera się grubość cewki w zależności od mocy i impedancji głośnika?
  • Poziom 23  
    dla audio nie ma znaczenia

grubosc drutu zalezy od mocy ( u ciebie fi 0.8 wystarczy) wzorki w googlach
  • Poziom 12  
    A czy jak są dwie cewki w filtrze dolnoprzepustowym 4-rzedu to czy to ma jakieś znaczenie ?

Acha a jeszcze taka opcja: jeśli ten filtr będzie znajdować się przed wzmacniaczem, czyli na sygnale niskiego poziomu, to jaka wtedy grubość wystarczy?
  • Poziom 14  
    Potrzebne mi 2 cewki 0,76mH i 0,51mH do głośników 8om 30W jakie powinny być ich wymiary i liczba zwojów bo nie wiem jak sie do tego zabrać.
    Pomoże mi ktoś??

Z góry dzięki.
    Pozdrawiam Mateusz.

Moderowany przez Artur k.:

Proszę przejrzeć linki podane w tym temacie, kolega znajdzie tam odpowiedź na swoje pytania.
    Regulamin p.14
    Zamykam.