Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

public key

DukE 11 Kwi 2003 23:55 1214 2
 • #1 11 Kwi 2003 23:55
  DukE
  Poziom 20  

  co to jest ten tzw public key i do czego sluzy ??

  0 2
 • #2 11 Kwi 2003 23:57
  MCbx
  Poziom 28  

  Termin z programu PGP, gdzie występuje szyfrowanie asymetryczne: Masz 2 hasła: public do kodowania pliku, to klucz dla "ogółu" i klucz własny, prywatny, do rozkodowywania.

  0
 • #3 12 Kwi 2003 00:26
  elektryk
  Poziom 42  

  To co napisła mcbx jest nieco nieprecyzyjne. Klucz publiczny i prywatny stosuje się w algorytmach asymetrycznych (to co się zaszyfruje jednym kluczem można odszyfrować drugim kluczem (a nie da się odszyfrować pierwszym)[przy czym którym kluczem szyfrujemy jest nieważne bo ta zasada dotyczy obu kluczy])
  Przykład użycia:
  :arrow: szyfrowania danych, szyfrujemy dane kluczem publicznym adresata (tylko posiadacz klucza prywatnego może odszyfrować dane)
  :arrow: podpisywanie danych, szyfrujemy skrót (jakby odcisk palca danych, wszyscy mogą go policzyć) przy pomocy swojego klucza prywatnego i wysyłamy razem z danymi. Odbiorca może odszyfrować tylko naszym kluczem publicznym podpis i sprawdzić. Poprzez to że klucz prywatny ma dana osoba to może ona nim uwieżytelniać dane (nikt inny go nie zna, wszyscy mogą sprawdzić podpis bo znają klucz publiczny).
  :arrow: autoryzacja SSH (zamiast hasła) ponieważ jednoznacznie można określić że dany klucz pasuje do drugiego umieszczonego na maszynie

  Zestawem kluczy publiczny/prywatne także może się posługiwać maszyna do szyfrowania i podpisywania transmisji np SSH

  PGP jest zestawem programów wykorzystującym kodowanie symetryczne i asymetryczne do kodowania poczty, podpisywania poczty, przechowywania kluczy publicznych, dekodowania poczty, weryfikacji poczty, generowania i przechowywania klucza prywatnego.

  0