Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym jest parametr hFE tranzystora?

banem 03 Gru 2005 21:07 10092 6
  • #1 03 Gru 2005 21:07
    banem
    Poziom 2  

Cześć

Kupiłem sobie niedawno mój pierwszy miernik taki ten najtańszy za 20zł i nie rozumiem tylko jednej funkcji. Na dole po lewej stronie jest funkcja która nazywa się hFE i jest do tego gniazdo oznaczone B C E. Wiem że to ma coś wspólnego z tranzystorami tylko co ? To mój pierwszy post na tym forum więc proszę o cierpliwość.

1 6
  • Pomocny post
    #2 03 Gru 2005 21:12
    xHaKeReK
    Poziom 20  

HFE to pomiar wzmocnienia tranzystora. Miernik podaje na bazę stałe napięcie naprzykład 10mV a na emiter większe, przypuśćmy 10V i mierzy napięcie kolektora. HFE to wzmocnienie czyli tyle ile razy napięcie kolektora jest większe od napięcia sterującego na bazie. Mam nadzieję, że zrozumiałeś :D

0
  • Pomocny post
    #3 03 Gru 2005 21:14
    dee jay G
    Poziom 26  

Jeśli się nie mylę, to hFE jest współczynnikiem wzmocnienia (beta) tranzystora (brzmi groźnie, co nie?).
    Tak mi przynajmniej tłumaczono, dawno, dawno temu i potem się tym nie interesowałem i nigdy nie urzywałem tego, więc pewien nie jestem. Tego się chyba urzywa do "parowania" tranzystorów.

Pozdrawiam
    Łukasz.

PS: Tyle czasu w tym siedzę i nie wiem na 100% co to jest... Wstyd Panie dee jay G, wstyd.

0
  • #4 03 Gru 2005 21:17
    banem
    Poziom 2  

Czyli jeśli jest na bazie 10mV a na emiterze 10V to te wzmocnienie będzie wynosić 1000 ?

0
  • Pomocny post
    #5 03 Gru 2005 21:21
    Pi-Vo
    Poziom 37  

To jest wzmocnienie prądowe tranzystora.Jest to stosunek prądu kolektora do prądu bazy i określa wzmocnienie prądowe tranzystora.Jeśli np. przez bazę płynie do emitera prąd 1mA a przez kolektor 1A to hFE wynosi 1000.Nie mieszać do tego napięcia!Tranzystor bipolarny jest elementem wzmacniającym sterowanym prądowo! w odróżnieniu do lamp i tranzystorów polowych które są sterowane napięciem.

2
  • #6 03 Gru 2005 21:30
    banem
    Poziom 2  

Dziękuję bardzo teraz już wszystko jasne (chyba :P) muszę się teraz tylko obczytać w teorii. To forum jest po prostu wspaniałe, kilka minut i uzyskałem pomoc :D Szkoda tylko że trafiłem tu tak późno.

1
  • #7 03 Gru 2005 21:55
    xHaKeReK
    Poziom 20  

Sorki z tym napięciem :( ale dorąbałem :P

0