logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zodiak DSS402 - Tuner bardzo cichy, FM tylko szum, co sprawdzić?

AdamTX 25 Maj 2024 20:53 414 12
REKLAMA
  • #1 21095823
    AdamTX
    Poziom 11  
    Posty: 12

    Witam.
    Posiadam Zodiak DSS402 w dobrym stanie wizualnym i chciałbym przywrócić go do życia. Płyta wzmacniacza raczej jest ok (w porównaniu do innego sprawnego). Obecnie nowe elektrolity i tranzystory mocy. Podpinając magnetofon pod dedykowane gniazdo jest dobrze (pomijając bardzo ciche "buczenie" od trafo). Niestety tuner jest bardzo cichy na wszystkich zakresach (w stosunku do wejścia magnetofonowego o jakieś 1/2). Na długich "łapie" jedną stację, FM tylko szum (kondensatory do zmiany pasma już wycięte - ktoś już coś próbował).
    Obecnie na WE jest:
    1. 15.3V
    2. 47.0V
    Podpinając wtyczkę zasilania tunera:
    1. 5.0V
    2. 45.4V
    Moje pytanie jako początkującego, jaki element w sekcji tunera może być uszkodzony?
  • REKLAMA
  • #2 21095972
    drunek
    Poziom 25  
    Posty: 729
    Pomógł: 86
    Ocena: 219
    AdamTX napisał:
    Obecnie na WE jest:1. 15.3V2. 47.0VPodpinając wtyczkę zasilania tunera:1. 5.0V2. 45.4V

    Ale piszesz o napięciach na tranzystorach zasilacza, odpowiednio T502 i T502?
  • #3 21095977
    AdamTX
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Tak, T502, tylko dlaczego jest taki spadek napięcia jak wpinam wtyczkę? Tak chyba nie powinno być?


    Dodano po 3 [minuty]:

    Pin 1 na WE po wpięciu wtyczki napięcie spada o 10,3V, to jest normalne?
  • #4 21095990
    drunek
    Poziom 25  
    Posty: 729
    Pomógł: 86
    Ocena: 219
    Nie, nie jest. A to ponad 40V gdzie jest - na emiterze T501, czy na pinach oznaczonych "We-Ne"?
    Zmierz prąd pobierany z tego pinu, na którym występuje ten spadek napięcia.
  • REKLAMA
  • #5 21096717
    DIORADIO
    Poziom 32  
    Posty: 1721
    Pomógł: 186
    Ocena: 314
    Nie mam schematu więc, co to jest WE? A czego spodziewałeś się na DŁ ? Czy z zasilacza wychodzą napięcia zgodne ze schematem? Jeżeli chcesz otrzymywać odpowiedzi to musisz dokładnie opisywać np. Na tranzystorze T 808 na bazie jest tyle napięcia ,na emiterze tyle , na kolektorze tyle. Co to za wtyczka zasilania tunera? Każda część ma swój numer i tym operuj.
  • #6 21096729
    AdamTX
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Skoro nie posiadasz schematu, to w jaki sposób możesz mi pomóc? Operuję tym co jest w instrukcji serwisowej. Na schemacie ideowym niniejsze gniazdo z wtyczką jest oznaczone WE-NE, zaś na schemacie płytki oraz na samej płytce jest tylko WE.
    Post chyba umieściłem we właściwym dziale, z tego co widzę.
  • #7 21096733
    DIORADIO
    Poziom 32  
    Posty: 1721
    Pomógł: 186
    Ocena: 314
    Nie odpowiedziałeś mi na pytania?
  • REKLAMA
  • #8 21096746
    AdamTX
    Poziom 11  
    Posty: 12
    DIORADIO napisał:
    Nie odpowiedziałeś mi na pytania?

    Schemat odbiornika radiofonicznego ZODIAK DSS-401 i DS-402 z oznaczeniami elementów elektronicznych. Skomplikowany schemat układu elektronicznego z różnymi komponentami.

    Schemat zamieściłem, może to bardziej naświetli sytuację
  • #9 21096811
    Józio17
    Poziom 31  
    Posty: 1162
    Pomógł: 204
    Ocena: 197
    AdamTX napisał:
    Obecnie na WE jest:1. 15.3V

    AdamTX napisał:
    Podpinając wtyczkę zasilania tunera:1. 5.0V

    To sam powinieneś ustalić. Stabilizator,czy przeciążenie.
  • REKLAMA
  • #10 21096826
    drunek
    Poziom 25  
    Posty: 729
    Pomógł: 86
    Ocena: 219
    Zmierzyłeś ten prąd, o którym pisałem?
  • #11 21096907
    AdamTX
    Poziom 11  
    Posty: 12
    drunek napisał:
    Zmierzyłeś ten prąd, o którym pisałem?

    Niestety, dopiero dzisiaj wróciłem. Kolejnych pomiarów mogę dokonać jutro. Proszę o jakieś info, jak ten prąd pomierzyć.
  • #12 21097653
    DIORADIO
    Poziom 32  
    Posty: 1721
    Pomógł: 186
    Ocena: 314
    Nie odpowiedziałeś mi na pytania. A schemat to już lepszego nie masz? Nie wykręcaj się brakiem czasu. A co odpowiesz na #9 Józio 17? lub #10 drunek. Ostatnie zdanie dużo mówi o Tobie, więc daj sobie spokój z naprawą i oddaj fachowcom.Podpowiem Ci tak :pomierz napięcia wychodzące z zasilacza, dokładnie w których punktach mierzysz. Podaj jakiej wartości napięcia zasilające masz na scalaku p.cz. FM, na dekoderze na wzm.w.cz. AM jakim napięciem zasilana jest głowica UKF i jakie napięcie jest na warikapach. Martwi mnie to że nie wiesz jak zmierzyć prąd, a to podstawa.
  • #13 21097887
    AdamTX
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Temat już nieaktualny

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik posiada tuner Zodiak DSS402, który działa bardzo cicho, a na zakresie FM słychać jedynie szum. Po wymianie elektrolitów i tranzystorów mocy, użytkownik zauważył spadki napięcia na pinach zasilania tunera. W dyskusji poruszono kwestie pomiarów napięć i prądów w różnych punktach układu, a także potrzebę posiadania schematu urządzenia. Użytkownik został zachęcony do dokładnych pomiarów oraz analizy napięć na scalakach i głowicy UKF. Wskazano również na możliwość przeciążenia lub uszkodzenia stabilizatora jako potencjalnych przyczyn problemu.
REKLAMA