logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Telewizor SHARP - problem z włączaniem i grzejącym się tranzystorem K2605

jacek07 15 Kwi 2003 11:48 1948 11
REKLAMA
  • #1 188062
    jacek07
    Poziom 15  
    Posty: 188
    Ocena: 5
    Witam
    Bardzo proszę o pomoc
    Jestem wlascicielem telewizoraSHARP
    Po podłaczeniu go do zasilania świeci się tylko lampka standbay i zielona dioda od stereo.
    Nie za każdym razem można go włączyć za pomocą pilota i przycisków w przednim panelu.(czesciej jednak nie daje się uruchomić)
    W zasilaczu dość mocno grzeje się tranzystor k 2605.
    Czy to on może być uszkodzony ?
    :cry:
  • REKLAMA
  • #2 188064
    leszczu
    Serwisant RTV
    Posty: 1195
    Pomógł: 29
    Ocena: 61
    posprawdzaj elementy aplikacji tego tranzystora- jet on kluczem , który z procka otrzymuje rozkaz o załaczeniu napięć dalej do odbiornika....
    odłacz stopnień WN (tranzystor odchylania poziomego)i obciąż żarówką 60W i wtedy zobacz
    pzdr
  • REKLAMA
  • #3 188075
    jacek07
    Poziom 15  
    Posty: 188
    Ocena: 5
    dzieki sprawdze
  • #5 188861
    jacek07
    Poziom 15  
    Posty: 188
    Ocena: 5
    Model SHARPA to 70es-04sc.
    Posprawdzałem wszytko i nic.
    Wymieniłem trzy kondensatory w zasilaczu , po włączeniu cisza tylko standbay i zero reakcji.
    Zrezygnowany , złożyłem wszystko i załączyłem zasilanie.
    Telewizor zaczął grać. Po 1 godzie wyłączyłem go i po 15 minutach
    włączyłem , działa.
    Dziś rano również działa.
    Co jest ? Czy założenie telewizora w całość może go naprawić.
    Nie wiem co o tym mysileć.

    jacek
  • REKLAMA
  • #6 188898
    leszczu
    Serwisant RTV
    Posty: 1195
    Pomógł: 29
    Ocena: 61
    posprawdzaj ewentualnie zimne luty.......
  • #7 190346
    jacek07
    Poziom 15  
    Posty: 188
    Ocena: 5
    Zimne luty posprawdzałem . Nie ma takowych.
    Telewizor oczywiście już nie gra.
    Zastanawia mnie lampka od stereo , świeci się w stanie czuwania
    Czy może to być wina procesora?

    jaco
  • #8 190901
    leszczu
    Serwisant RTV
    Posty: 1195
    Pomógł: 29
    Ocena: 61
    niestety moze to być procek :(
    posprawdzaj dokładnie jeszcze wszystkie przełączniki -kiedyś miałem przypadek ze gdy złożyłem TV do kupy dźwięk był a obrazu zero........
    znowu wyjąłem płytę i OK.....włozyłem......i ZERO!.....
    okazał się "przywarty" do obudowy którys z przyciskó dostępowych od strony użytkownika.......
    pzdr
  • #9 190927
    jacek07
    Poziom 15  
    Posty: 188
    Ocena: 5
    Przyciski są ok.
    Tak jak wcześniej wspomniałem , Dioda od stereo,
    świeci się podczas czuwania TV po włączeniu do sieci.
    Jak telewizor "załapie" to po wyłączeniu go z pilota dioda ta gaśnie i świeci
    się tylko dioda od czuwania.
    Jaki może być koszt takiego procka ?
  • #10 190947
    leszczu
    Serwisant RTV
    Posty: 1195
    Pomógł: 29
    Ocena: 61
    no heja.......
    nie chcę wprowadzać w błąd- ale nie jestem w stanie powiedzieć ile kosztuje procek..... :?
    ........a może sprawdź elementy aplikacji tego procka...może jakiś tranzystorek ...kondensator.....
  • REKLAMA
  • #11 192624
    serwis
    Poziom 37  
    Posty: 3927
    Pomógł: 334
    Ocena: 268
    1/ wymień bez sprawdzania Q706,Q707
    2/sprawdź,czy na procesorze master na N1 wystepuje napięcie 4,6-5,1V
    mierzone względem minusa kondensatoraC705(główny elektrolit zasilacza,za mostkiem)

    Odnośnie procesora C161, nie miałem jeszcze przypadku, zeby był uszkodzony.
  • #12 202556
    jacek07
    Poziom 15  
    Posty: 188
    Ocena: 5
    Witam
    Dzieki Serwis za pomoc .
    Po wymianie tranzystorów działa !
    Nie wiem dlaczego . sprawdzałem je wcześniej i były ok.
    Pozdoweinia dla wszystki zainteresowanych moim problemem.
    jacek :D

Podsumowanie tematu

✨ Telewizor SHARP model 70ES-04SC miał problem z uruchomieniem – po podłączeniu do zasilania świeciła się tylko lampka standby i zielona dioda od stereo, a włączenie pilotem lub przyciskami było nieregularne. W zasilaczu mocno grzał się tranzystor K2605, który pełni rolę klucza sterującego napięciami. Po wymianie trzech kondensatorów problem nie ustąpił, a telewizor działał tylko sporadycznie. Sprawdzono zimne luty i przyciski, które były sprawne. Podejrzewano uszkodzenie procesora, jednak nie potwierdzono tego jednoznacznie. Zalecano sprawdzenie napięć na procesorze oraz wymianę tranzystorów Q706 i Q707. Ostatecznie po wymianie tranzystorów telewizor zaczął działać poprawnie, mimo że wcześniej testy wskazywały, że tranzystory są sprawne. Problem mógł wynikać z elementów aplikacji tranzystora K2605 lub innych elementów zasilacza.
REKLAMA