Siemens KG36NA01 - wyłącza kompresor po około 1 minucie pracy
Pacjent mniej więcej 15-letnia lodówko-zamrażarka. Pierwotnie w komorze lodówki zaczęła zbyt mocno mrozić. Temperatura spadała do około -3/-4 stopni.
Rozmrożona, zostawiona na około 48 godzin, załączona znów mroziła, wyłączona ponownie na 24 godziny.
Aktualnie nie chce mrozić całkiem. Po załączeniu słychać wentylator, wyskakuje alarm o wysokiej temperaturze (pikanie do skasowania po potwierdzeniu), uruchamia się kompresor na około 50-60 sekund i finalnie wyłącza się. Potem samoistnie już nie załącza ponownie kompresora - trzeba ręcznie wyłączyć i włączyć lodówkę, znów zaczyna pracować i znów przestaje. Cały czas alarmuje o za dużej temperaturze wewnątrz lodówki. Na początku wymiennika pojawia się chłód, rurka zachodzi szronem i lodem, ale tylko na początkowej części - zimno nie dociera do całego wymiennika, a już na pewno nie w okolice drugiego czujnika temperatury.
Czujnik zabezpieczający przy rurce - rezystancja na poziomie 2-3 Ω.
Czujnik temperatury na wymienniku - około 5,5 kΩ.
Układ grzania - około 320 Ω.
Wentylator sprawny, obraca się po załączeniu.
Czujnika temperatury, jaki jest w dolnej części zamrażarki, nie jestem w stanie pomierzyć. Jeszcze nie zlokalizowałem, gdzie idzie ten kabel.
Jakieś pomysły co dalej? Mi jedynie co przychodzi na myśl, to podłączyć kompresor na krótko i zobaczyć, czy będzie w stanie bez sterowania pracować przez dłuższy czas 2-3 godziny i czy zmrozi. Czy nie dokonał już żywota.
Druga sprawa - gdzie i jak ukryli płytkę sterującą w tym modelu - na drzwiach jest panel dotykowy sterujący, ale sama płytka pewnie gdzieś indziej ukryta. I jak się do niej można dobrać - może jakiś kondensator czy stycznik dokonały żywota na niej.
AI: Czy możesz opisać warunki otoczenia, w których znajduje się lodówka, takie jak temperatura pomieszczenia i wentylacja?
Kuchnia, temperatura 19-24 stopnie. W narożniku pomieszczenia, nie zabudowana, tył odsłonięty, była zakurzona.
AI: Czy były przeprowadzane jakieś ostatnie naprawy lub zmiany w lodówce przed wystąpieniem problemu z kompresorem?
Odmrażanie z powodu zbyt mocnego chłodzenia w komorze lodówki.
Pacjent mniej więcej 15-letnia lodówko-zamrażarka. Pierwotnie w komorze lodówki zaczęła zbyt mocno mrozić. Temperatura spadała do około -3/-4 stopni.
Rozmrożona, zostawiona na około 48 godzin, załączona znów mroziła, wyłączona ponownie na 24 godziny.
Aktualnie nie chce mrozić całkiem. Po załączeniu słychać wentylator, wyskakuje alarm o wysokiej temperaturze (pikanie do skasowania po potwierdzeniu), uruchamia się kompresor na około 50-60 sekund i finalnie wyłącza się. Potem samoistnie już nie załącza ponownie kompresora - trzeba ręcznie wyłączyć i włączyć lodówkę, znów zaczyna pracować i znów przestaje. Cały czas alarmuje o za dużej temperaturze wewnątrz lodówki. Na początku wymiennika pojawia się chłód, rurka zachodzi szronem i lodem, ale tylko na początkowej części - zimno nie dociera do całego wymiennika, a już na pewno nie w okolice drugiego czujnika temperatury.
Czujnik zabezpieczający przy rurce - rezystancja na poziomie 2-3 Ω.
Czujnik temperatury na wymienniku - około 5,5 kΩ.
Układ grzania - około 320 Ω.
Wentylator sprawny, obraca się po załączeniu.
Czujnika temperatury, jaki jest w dolnej części zamrażarki, nie jestem w stanie pomierzyć. Jeszcze nie zlokalizowałem, gdzie idzie ten kabel.
Jakieś pomysły co dalej? Mi jedynie co przychodzi na myśl, to podłączyć kompresor na krótko i zobaczyć, czy będzie w stanie bez sterowania pracować przez dłuższy czas 2-3 godziny i czy zmrozi. Czy nie dokonał już żywota.
Druga sprawa - gdzie i jak ukryli płytkę sterującą w tym modelu - na drzwiach jest panel dotykowy sterujący, ale sama płytka pewnie gdzieś indziej ukryta. I jak się do niej można dobrać - może jakiś kondensator czy stycznik dokonały żywota na niej.
AI: Czy możesz opisać warunki otoczenia, w których znajduje się lodówka, takie jak temperatura pomieszczenia i wentylacja?
Kuchnia, temperatura 19-24 stopnie. W narożniku pomieszczenia, nie zabudowana, tył odsłonięty, była zakurzona.
AI: Czy były przeprowadzane jakieś ostatnie naprawy lub zmiany w lodówce przed wystąpieniem problemu z kompresorem?
Odmrażanie z powodu zbyt mocnego chłodzenia w komorze lodówki.