Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podświetlanie matrycy w laptopie

Ketrab 21 Gru 2005 00:54 20927 18
  • #1 21 Gru 2005 00:54
    Ketrab
    Poziom 2  

Witam mam problem z matryca w laptopie jest kompletnie czarna wyglada na to ze nie ma podswietlenia bo jak sie patrzy z bardzo bliska pod katem to widac ze na ekranie jest wszystko. Przestało działać nagle uzywalem laptopa w domu wyszedlem na zewnatrz i na drugi dzien byla juz czarna co moge z tym zrobic podobno jakies lamopy lub inventor mogly pasc jak to znalesc ? bo wymienic sie da juz rozkrecilem tylko niew iem ktora czesc i gdzie to kupic .!
    Zgóry dzieki.

2 18
  • #2 21 Gru 2005 01:29
    markartv
    Poziom 17  

sprawdzales
    1 zasilanie inwentera
    2 inwenter
    3 no i lampke

0
  • #3 21 Gru 2005 16:21
    Ketrab
    Poziom 2  

Rozkrecilem obudowe mialem dwie srubki latajhace w obudowie dokrecilem je byly one od jakiejs plytki ktora przykrecilem nimi do matrycy.
    Co to jest i gdzie "inventer" i jak go sprawdzic no i jak sprawdzic zasilanie ??
    Wyadje mi sie ze stalo sie to na skutek zmiany wilgotnosci to mozliwe? pracowalem na kompie wewnatrz i potem wyszedlem z kompem na zewnatrz i na nastepny dzien mtryca byla juz czarna.

0
  • #4 21 Gru 2005 22:01
    markartv
    Poziom 17  

inwenter jest gdzies obok matrycy to taka plytka ktora zasila neonowke ktora podswietla matryce
    zazwyczaj od inwentera biegna silikonowe dosyc grube kable bialy i rozowy a co do zasilania to trzeba sprawdzic czy do tego inwentera dochodzi zasilanie na inwenterze jest bezpiecznik i to on moze byc uszkodzony

1
  • #5 23 Gru 2005 10:17
    lukasz726
    Poziom 26  

witam.po pierwsze to inverter,a po drugie masz na nim taki mały transformator,i zobacz czy na nim na wyjściu masz napięcie na świetlówke,sprawdź czy sama świetlówka nie uległa uszkodzeniu podczas dużej zmiany temperatury(nagrzana mogła pęknąć)napięcia raczej nie zmieżysz standardowym miernikiem na transformatoże ale będzie ci iskrzył po dotknięciu końcówką miernika.Zobacz napięcia zasilające sam inverter(5V,12V,jakieś małe 1,2V,masy)

0
  • #6 05 Sty 2006 08:17
    ruff22
    Poziom 20  

A tak wogóle to jaki to model laptopa ? dell czy toshiba ?

0
  • #7 29 Gru 2006 14:08
    boguc0
    Poziom 10  

Witam dzisiaj przydazylo mi sie to samo co z moim Compaqiem evo N1020, chcialem wlaczyc rano kompa i matryca sie nie podswietla :(
    Mozecie mi podac przyblizone ceny naprawy tej usterki, bo nie znam sie na tym. Moze ktos zna jakis solidny i niedrogi serwis we WRocławiu.
    Czekam na odp. bo musze szybko przywrocic sprawnosc mojego laptopa :)

0
  • #8 29 Gru 2006 18:25
    lisek
    Spec od monitorów

kiedyś w Compaq Evo N800
    była matryca B150PG01 15"(1400x1050), 30Pin, 2Lvds, 1 lampa , eeprom gdzie zaszyto dane o matrycy

we Wrocku idz .. moze
    http://www.phzebra.pl/ << handluja i serwisują Compaq"i

0
  • #9 02 Sty 2007 23:36
    fhumr
    Poziom 12  

witam
    mam dość sporo części do laptopów, jeżeli ktoś potrzebuje inwertera, świetlówki, lub każdej innej części, proszę pisać na maila dokładnie jaki to model laptopa i co potrzeba
    brak podświetlenia matrycy to najczęściej rzeczywiście inwerter, jednak nie jest to regułą miałem juz kilka laptopów z podobnym uszkodzeniem a usterka była na płycie głównej z której nie wychodziło napięcie na inwerter, przed zakupem najlepiej sie upewnić czy na pewno jest to np. uszkodzony inwerter bo po co wydawać pieniądze na niepotrzebne części

0
  • #10 05 Lut 2007 21:43
    boguc0
    Poziom 10  

Witam znalazlem inverte, mam pytanie czy to jest trudne do zamontowania samemu? Chyba nie potrzeba do tego jakichs narzedzi spacjelanych? Trzeba cos tam lutowac czy po poporostu wypinam stary i wsadzam nowy?

0
  • #11 05 Lut 2007 21:48
    fhumr
    Poziom 12  

wypinasz stary i wsadzasz nowy nic sie nie lutuje, bez problemu dasz sobie rade:)

0
  • #12 05 Lut 2007 22:03
    boguc0
    Poziom 10  

Dzieki wielkie, a co myslicie o takiej diagnostyce tej usterki: (tak mi w servisie jednym powiedzial typ ale zabralem kompa od niego)
    1.Zaczelo sie od zimnego lutu
    2.Polecial inverte
    3.To spowodowalo ze polecialy jeszce koncówki mocy na płycie(nie wiem gdzie one sa???)
    4.Chcial za naprawe 400-450zl!!

Uwazam sie mnie oszukal, ale co wy na to?
    W koncu nic mu nie zaplacilem i mam kompa w domu, teraz kupie inverter i zobacze co i jak bedzie :)

0
  • #13 05 Lut 2007 22:08
    fhumr
    Poziom 12  

nie spotkałem się jeszcze z końcówkami mocy na płycie w laptopie (może mało wiem) co do kupna inwertera to lepiej wczśniej zdjąć ramke matrycy i sprawdzić czy do inwertera dochodzi napięcie

0
  • #14 05 Lut 2007 22:20
    boguc0
    Poziom 10  

mysle ze to nie o twoja wiedze chodzi tylko o to ze ten "debil" chcial mnie naciagnac na spore koszty! Jeszce mi obudowe w jednym miejscu połamał idiota!!! A co do napiecia do invertera to nie bardzo mam mozliwosci do sprawdzenia:/

0
  • #15 06 Lut 2007 12:32
    matisan
    Poziom 12  

witam
    mialem toshibe gdzie uszkodzony byl element plyty - nie dawał sygnału podświetlenia. podlaczalem inverter i świetlówke od onnego kompa - bez zmian.
    a o jaki w ogóle laptop sie rozchodzi? podaj marke, model. moze sie cos wymyśli ;)

0
  • #16 06 Lut 2007 18:34
    boguc0
    Poziom 10  

Moze mi ktos poradzic jak mam rozebrac laptopa zeby sie dostac do tego invertera? rozkrecilem wszystkie sróbki i "cos trzyma" w tym miejscu gdzie jest napias pod matryca "compaq..." czy tam sa tylko zatrzaski czy jeszcze jakies śróbki? nie chce nic połamac :/

0
  • #17 11 Mar 2007 12:46
    lesiakjarek
    Poziom 10  

Witam!

Ja mam troche inny kłopot. Mianowicie mam lapka HP omnibook 6100. Problem polega na tym że na dole jest taka ciemniejsza plama, jakby nie podświetlone. Ale większość obrazu jest ok. Niby to chyba nie inwenter bo wogóle by nie podświetlało. Lampa ?? no ale to tylko częściowo przyciemnione. Więc co tam mogło się stać?
    Poniżej link jak ten problem wygląda. Chce od was sugestie zanim przystapie do operacji na otwartym organizmie :)
    Podświetlanie matrycy w laptopie

0
  • #18 11 Mar 2007 17:22
    satgal
    Poziom 40  

Taki efekt podświetlenia matrycy jest gdy korytko z odbłyśnikiem świetlówki uszkodzi się od przegrzania lub ktoś wymieniał świetlówkę i mu się to nie za bardzo wyszło. Jeżeli by to była wada świetlówki to taki efekt jest tylko przez pierwszą minutę od włączenia a potem podświetlenie się wyrównuje. Wadliwa świetlówka startuje z czerwoną poświatą.

0
  • #19 11 Mar 2007 18:58
    lesiakjarek
    Poziom 10  

Dzięki satgal za szybką diagnozę :) To teraz pytanie czy da to się zrobić w niedrogi sposób i ewentualnie jak? Nigdy nie miałem okazji zaglądać do notebooka. Ostatnio jakoś nie bardzo mnie się trzymają pieniążki :( A ten efekt coraz bardziej mnie irytuje.

0