Mam komputer: MSI z270 Gaming Plus, i5-7600K, GTX1060 3 GB, 2x8 GB DDR4 2666 MHz, 1x HDD, 1x USB myszka. Ponad 95% użytku to aplikacje biurowe, internet i przeglądarka, czasem YouTube albo jakieś audio/video. Tylko sporadycznie jakieś gry 3D albo grafika.
Mam też dwa zasilacze, Seasonic G360W Gold oraz SilentiumPC Vero L2 600W Bronze i się zastanawiam, który będzie bardziej odpowiedni dla mojego zestawu. Oba zasilacze mają mocne linie 12 V.
Z tego, co rozumiem, do normalnej pracy Seasonic będzie lepszy: na płycie mogę obniżyć napięcie procesora bez zmiany zegarów, a w przypadku aplikacji 3D ustawić limit FPS, żeby niczego nie przeciążać.
Z drugiej strony procesor jest z serii K i aż korci, żeby się nim pobawić i np. podkręcić mu turbo do 4.5 GHz albo więcej przy standardowych napięciach (zostawiając nominalne 3.8 GHz w normalnym trybie pracy). Czy tutaj Seasonic by wystarczył, czy lepszy byłby SilentiumPC?
AI: Czy planujesz też podkręcać kartę graficzną (GTX1060), czy tylko procesor?
Karta graficzna zawsze była ustawiona +500 MHz na pamieciach i pobór prądu w testach był identyczny jak bez podkręcania. Niczego więcej zmieniać nie zamierzam.
AI: Jakie są roczniki i stan techniczny obu zasilaczy – były długo używane, czy raczej nowe?
Oba zasilacze są stare. Seasonic był używany przez kilka lat, ale 95% użytku to była praca biurowa pod niskim obciążeniem. Do tego mam 100% pewności, że jest w pełni sprawny. SilentiumPC został wymontowany z kilkunastoletniego komputera, który służył do gier, parę lat temu komputer został rozmontowany i zasilacz leżał nieużywany. Normalnie sie włącza ale nie mam jak sprawdzić czy będzie trzymał napięcia pod obciążeniem.
Mam też dwa zasilacze, Seasonic G360W Gold oraz SilentiumPC Vero L2 600W Bronze i się zastanawiam, który będzie bardziej odpowiedni dla mojego zestawu. Oba zasilacze mają mocne linie 12 V.
Z tego, co rozumiem, do normalnej pracy Seasonic będzie lepszy: na płycie mogę obniżyć napięcie procesora bez zmiany zegarów, a w przypadku aplikacji 3D ustawić limit FPS, żeby niczego nie przeciążać.
Z drugiej strony procesor jest z serii K i aż korci, żeby się nim pobawić i np. podkręcić mu turbo do 4.5 GHz albo więcej przy standardowych napięciach (zostawiając nominalne 3.8 GHz w normalnym trybie pracy). Czy tutaj Seasonic by wystarczył, czy lepszy byłby SilentiumPC?
AI: Czy planujesz też podkręcać kartę graficzną (GTX1060), czy tylko procesor?
Karta graficzna zawsze była ustawiona +500 MHz na pamieciach i pobór prądu w testach był identyczny jak bez podkręcania. Niczego więcej zmieniać nie zamierzam.
AI: Jakie są roczniki i stan techniczny obu zasilaczy – były długo używane, czy raczej nowe?
Oba zasilacze są stare. Seasonic był używany przez kilka lat, ale 95% użytku to była praca biurowa pod niskim obciążeniem. Do tego mam 100% pewności, że jest w pełni sprawny. SilentiumPC został wymontowany z kilkunastoletniego komputera, który służył do gier, parę lat temu komputer został rozmontowany i zasilacz leżał nieużywany. Normalnie sie włącza ale nie mam jak sprawdzić czy będzie trzymał napięcia pod obciążeniem.