Witam.
Posiadam od wielu lat ekspres do kawy Krups EA 8442. Jakieś 5 lat temu ekspres był w serwisie i dokonano "wymiany zespołu kotła". Od tego czasu używałem go, choć bardzo mało intensywnie. Ostatnie kilka miesięcy stał nieużywany, więc postanowiłem go wywieźć do pracy, do biura, aby zrobić z niego użytek. Wykonałem płukanie kilka razy i wszystko funkcjonowało dobrze kilka dni.
Dzisiaj chciałem sobie zrobić kawę i wszystko działo się jak zwykle, jednak moment, gdy na wyświetlaczu jest komunikat "Spienianie", trwał bardzo długo i ostatecznie wyskoczył komunikat AUTOTEST: Trwa regulacja maszyny. Ekspres wyrzucił prawie suchą kawę, robił tę regulację, ale ostatecznie po chwili wyskoczył komunikat: Problem techniczny, skontaktuj się z infolinią. Błąd numer: 5. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu od razu był komunikat o regulacji i po kilku minutach błąd.
Po szybkim przeglądzie informacji z netu zdjąłem pokrywę, przez którą wrzuca się tabletkę do odkamieniania, i uruchomiłem jeszcze raz ekspres i tym razem włączył się normalnie, tzn. z komunikatem Nagrzewanie i nawet wyleciało troszkę wody do tacki ociekowej. Pojawił się normalny komunikat z wyborem kawy.
Wybrałem więc kawę i znowu wszystko jak zwykle (widziałem przez szczelinę po zdjętej osłonie) – młynek zmielił kawę, tłok się opuścił, ale znowu ekspres utknął na spienianiu. Ostatecznie wyrzucił znowu suche fusy, pojawił się komunikat o regulacji, ale tym razem wyleciało więcej wody do tacki ociekowej i pojawił się znowu wybór kawy. Zrobiłem ponowną próbę i tym razem normalnie zrobił kawę, jednak miałem wrażenie, że ten etap spieniania trwał nieco dłużej niż trwało to, gdy ekspres działał dobrze.
Czy orientuje się ktoś, gdzie można szukać przyczyny? Nie naprawiałem nigdy ekspresu, ale zdaje się, że jest problem z dostarczaniem wody, jakby było gdzieś coś zapchane.
Dodam tylko, że od początku użytkowania do ekspresu wlewam wodę z filtra odwróconej osmozy.
EDIT:
Co sprawdziłem:
Dystrybutor - rozebrałem, sprawdziłem drożność wszystkich kanałów (są drożne), nasmarowałem smarem silikonowym
Zawór dwubarowy - rozebrałem, nasmarowałem i sprawdziłem drożność w kierunku do tłoka (jest drożny)
Krańcówki - wszystkie sprawne
Młynek - sprawny, wyczyszczony nic nie połamane
Kocioł w środku i tłok - wszystko czyste i drożne
Przepływomierz - niezablokowany
Pompa - rozebrana, nasmarowana po podłączeniu do manometru pokazuje 13Bar
W ogóle w ekspresie nie było nigdzie żadnego zakamienienia itp. Generalnie wszystko drożne i czyste.
Co zauważyłem:
Podczas zaparzania kawy gdy młynek już ją zmieli, to dystrybutor się przełącza a następnie zaczyna pracować pompa i opuszcza się tłok. Potem pompa przestaje na chwile pracować, dystrybutor zmienia swoje położenie i znowu włącza się pompa i woda powinna trafić do komory zaparzania.
W moim przypadku po opuszczeniu tłoka, pompa pracuje cały czas aż do momentu komunikatu o błędzie. W związku z tym mam pytanie jaki element/czujnik daje elektronice "sygnał", że należy zatrzymać pompę i przestawić dystrybutor?
Dodam tylko, że gdy wszystko złożyłem ekspres zrobił jedną kawę, jedno espresso i znowu wpadł w tą pętlę regulacji maszyny i błędu nr 5.
Posiadam od wielu lat ekspres do kawy Krups EA 8442. Jakieś 5 lat temu ekspres był w serwisie i dokonano "wymiany zespołu kotła". Od tego czasu używałem go, choć bardzo mało intensywnie. Ostatnie kilka miesięcy stał nieużywany, więc postanowiłem go wywieźć do pracy, do biura, aby zrobić z niego użytek. Wykonałem płukanie kilka razy i wszystko funkcjonowało dobrze kilka dni.
Dzisiaj chciałem sobie zrobić kawę i wszystko działo się jak zwykle, jednak moment, gdy na wyświetlaczu jest komunikat "Spienianie", trwał bardzo długo i ostatecznie wyskoczył komunikat AUTOTEST: Trwa regulacja maszyny. Ekspres wyrzucił prawie suchą kawę, robił tę regulację, ale ostatecznie po chwili wyskoczył komunikat: Problem techniczny, skontaktuj się z infolinią. Błąd numer: 5. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu od razu był komunikat o regulacji i po kilku minutach błąd.
Po szybkim przeglądzie informacji z netu zdjąłem pokrywę, przez którą wrzuca się tabletkę do odkamieniania, i uruchomiłem jeszcze raz ekspres i tym razem włączył się normalnie, tzn. z komunikatem Nagrzewanie i nawet wyleciało troszkę wody do tacki ociekowej. Pojawił się normalny komunikat z wyborem kawy.
Wybrałem więc kawę i znowu wszystko jak zwykle (widziałem przez szczelinę po zdjętej osłonie) – młynek zmielił kawę, tłok się opuścił, ale znowu ekspres utknął na spienianiu. Ostatecznie wyrzucił znowu suche fusy, pojawił się komunikat o regulacji, ale tym razem wyleciało więcej wody do tacki ociekowej i pojawił się znowu wybór kawy. Zrobiłem ponowną próbę i tym razem normalnie zrobił kawę, jednak miałem wrażenie, że ten etap spieniania trwał nieco dłużej niż trwało to, gdy ekspres działał dobrze.
Czy orientuje się ktoś, gdzie można szukać przyczyny? Nie naprawiałem nigdy ekspresu, ale zdaje się, że jest problem z dostarczaniem wody, jakby było gdzieś coś zapchane.
Dodam tylko, że od początku użytkowania do ekspresu wlewam wodę z filtra odwróconej osmozy.
EDIT:
Co sprawdziłem:
Dystrybutor - rozebrałem, sprawdziłem drożność wszystkich kanałów (są drożne), nasmarowałem smarem silikonowym
Zawór dwubarowy - rozebrałem, nasmarowałem i sprawdziłem drożność w kierunku do tłoka (jest drożny)
Krańcówki - wszystkie sprawne
Młynek - sprawny, wyczyszczony nic nie połamane
Kocioł w środku i tłok - wszystko czyste i drożne
Przepływomierz - niezablokowany
Pompa - rozebrana, nasmarowana po podłączeniu do manometru pokazuje 13Bar
W ogóle w ekspresie nie było nigdzie żadnego zakamienienia itp. Generalnie wszystko drożne i czyste.
Co zauważyłem:
Podczas zaparzania kawy gdy młynek już ją zmieli, to dystrybutor się przełącza a następnie zaczyna pracować pompa i opuszcza się tłok. Potem pompa przestaje na chwile pracować, dystrybutor zmienia swoje położenie i znowu włącza się pompa i woda powinna trafić do komory zaparzania.
W moim przypadku po opuszczeniu tłoka, pompa pracuje cały czas aż do momentu komunikatu o błędzie. W związku z tym mam pytanie jaki element/czujnik daje elektronice "sygnał", że należy zatrzymać pompę i przestawić dystrybutor?
Dodam tylko, że gdy wszystko złożyłem ekspres zrobił jedną kawę, jedno espresso i znowu wpadł w tą pętlę regulacji maszyny i błędu nr 5.