Mam w pokoju 2 otwory sufitowe na lampy i podwójna puszka na 2 osobne łączniki do nich. 1 lampa "zawsze" była podłączona, 2 otwór sufitowy i 2 łącznik nie były używane. Instalacja pewnie z początku lat 90. w Norwegii.
Puszka wygląda jak na zdjęciu. 3 czarne kable są połączone ze sobą, 2 brązowe, 2 białe też, niebieski leży luźno i widać, że do niczego nie służy.
Łączniki są jednobiegunowe:
1. Ten działający łącznik nr 1 ma fazę kablem koloru czarnego, wychodzi z niego kabel brązowy. Lampa do niego dostaje fazę kablem brązowym, neutralny z lampy jest biały.
2. Nie działający łącznik nr 2 na fazę kablem czarnym (rozdzielona za puszką z 1 kabla do obu łączników), wychodzi z niego kolor biały(!).
Czy ktoś jest w stanie wykminić, jak tu podłączyć lampę? Skończy się to zapewne na elektryku, ale ta zagadka nie daje mi spokoju.
Na zdjęciach widać puszkę w suficie, gdzie ma być lampa i działający łącznik do obecnej lampy.
AI: Czy możesz wrzucić zdjęcia puszki w suficie oraz łączników, o których wspominasz? Bez tego ciężko jednoznacznie ocenić układ przewodów.
Zdjęcie puszki dołączone na dole
AI: Jakie przewody (kolory i ilość) są dostępne w puszce sufitowej, gdzie chcesz podłączyć drugą lampę? Czy jest tam zarówno faza, jak i neutralny?
3 czarne kable są połączone ze sobą, 2 brązowe, 2 białe też, niebieski leży luźno i widać, że do niczego nie służy.
Puszka wygląda jak na zdjęciu. 3 czarne kable są połączone ze sobą, 2 brązowe, 2 białe też, niebieski leży luźno i widać, że do niczego nie służy.
Łączniki są jednobiegunowe:
1. Ten działający łącznik nr 1 ma fazę kablem koloru czarnego, wychodzi z niego kabel brązowy. Lampa do niego dostaje fazę kablem brązowym, neutralny z lampy jest biały.
2. Nie działający łącznik nr 2 na fazę kablem czarnym (rozdzielona za puszką z 1 kabla do obu łączników), wychodzi z niego kolor biały(!).
Czy ktoś jest w stanie wykminić, jak tu podłączyć lampę? Skończy się to zapewne na elektryku, ale ta zagadka nie daje mi spokoju.
Na zdjęciach widać puszkę w suficie, gdzie ma być lampa i działający łącznik do obecnej lampy.
AI: Czy możesz wrzucić zdjęcia puszki w suficie oraz łączników, o których wspominasz? Bez tego ciężko jednoznacznie ocenić układ przewodów.
Zdjęcie puszki dołączone na dole
AI: Jakie przewody (kolory i ilość) są dostępne w puszce sufitowej, gdzie chcesz podłączyć drugą lampę? Czy jest tam zarówno faza, jak i neutralny?
3 czarne kable są połączone ze sobą, 2 brązowe, 2 białe też, niebieski leży luźno i widać, że do niczego nie służy.