logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Toyota 2.0 D4D 1CD-FTV - ciężko odpala na zimnym i ciepłym, co sprawdzić?

oskar1111 03 Cze 2026 20:57 144 5
REKLAMA
  • #1 21915122
    oskar1111
    Poziom 3  
    Posty: 5
    Witam, mam problem z Toyota
    2.0 D4D 1-cd ftv
    Ciężko na zapalić ale nie zawsze, częściej na zimnym, ale czasami też na ciepłym, nie ma reguły
    Co to może być? Wyczyściłem rozrusznik, filtr paliwa zmieniony i dalej nie pomogło nic


  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 21917804
    JuniorS
    Poziom 25  
    Posty: 481
    Pomógł: 91
    Ocena: 144
    Ciężko przez internet zdiagnozować... To mogą być wtryski, zawory SCV na pompie a może paliwo się cofa ? świece żarowe, czujnik temp. cieczy, może za słabe ciśnienie sprężania ?
  • REKLAMA
  • #3 21917806
    oskar1111
    Poziom 3  
    Posty: 5
    >>21917804 >>21917804
    Najczęściej jak zostawiam auto rano w robocie na upale i po robocie chce odpalić, w zimie tego nie było, zaczęło się to też w sumie gdzieś w czasie, jak zmieniłem stacje z Orlenu na bp, może to być wina paliwa?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 21917813
    JuniorS
    Poziom 25  
    Posty: 481
    Pomógł: 91
    Ocena: 144
    Zmiana stacji paliw to raczej zbieg okoliczności chociaż powiem Ci że prywatnie omijam stacje Orlenu od dawien dawna... Tankuję na różnych stacjach ale nie na Orlenie... Choć ogólnie norma dla Diesla w Polsce jest dość mocno rygorystyczna i większość stacji paliw mają paliwo z tych samych baz paliwowych. To co opisujesz może wskazywać na problemy z wtryskiwaczami lub zawory SCV. O ile w zimie paliwo jest gęstsze i może uszczelniać luzy przy wyrobionych już zaworach SCV tak przy wyższych temperaturach paliwo będzie rzadsze i może uciekać co nie pozwala pompie wytworzyć wysokiego ciśnienia wtrysku...

    Sprawdziłbym w pierwszej kolejności czujnik położenia wału korbowego. Czujnik ten jest indukcyjny albo halla. Im starszy czujnik tym bardziej wrażliwy na temperaturę. Możliwe że pod wpływem ciepła dochodzi do przerwania wewnętrznego obwodu.
    Możesz też w ogóle nie szukać większej usterki i sprawdzić czy przewody paliwowe się gdzieś nie rozszczelniły. Gdzieś ze starości może dochodzić do zapowietrzania układu... albo cofania się paliwa do baku.

    Spróbuj w jakiś cieplejszy dzień - wtedy kiedy będziesz wiedział że auto nie odpali zamiast pakować się za kółko to otwórz maskę i podpompuj grzybkiem przy filtrze paliwa tak długo aż zrobi się on twardy jak skała... Aż do momentu w którym nie będziesz mógł go wcisnąć... I dopiero spróbuj odpalić. Jak zapali na strzała to będziesz pewny że problem jest w cofaniu się paliwa... A jeśli nadal będzie długo kręcił wymień czujnik położenia wału
  • REKLAMA
  • #5 21918061
    oskar1111
    Poziom 3  
    Posty: 5
    Czytałem też, że podstawa filtra może być już zużyta i przez nią cofa się paliwo, spróbuję dziś po pracy podpompować i jak nic nie pomoże, to wymienię czujnik, a jak to jest z regeneracją piezoelektryków?

    Moderowany przez ArturAVS:

    Kolejne użycie wulgaryzmów zakończy się blokadą konta.

  • Pomocny post
    #6 21918193
    JuniorS
    Poziom 25  
    Posty: 481
    Pomógł: 91
    Ocena: 144
    Regeneracja wtrysków piezoelektrycznych jest możliwa ale... Sercem tego wtryskiwacza jest stos piezoelektryczny czyli kryształy które pod wpływem prądu zmieniają objętość i otwierają wtrysk.
    Ogólnie w niektórych przypadkach jest możliwa wymiana końcówki wtrysku czy wymienia się zaworki sterujące które to odpowiadają za dawkowanie i powrót paliwa... Śmiało można takie wtryski dać do czyszczenia ultradźwiękowego.

    Natomiast jeśli uszkodzeniu uległ wspomniany stos piezoelektryczny nic się już nie da z nim zrobić. Tak uszkodzony wtrysk zazwyczaj ma zwarcie elektryczne, ma przerwy w obwodzie bądź się po prostu zużył...

    Więc w skrócie - jeżeli elektrycznie wtrysk ma problem tak możesz z niego zrobić co najwyżej przycisk do papieru.
REKLAMA