logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak podłączyć PlayStation 2 do telewizora z wejściem UHF/VHF lub RGB?

oskar5 07 Sty 2006 16:34 2939 22
REKLAMA
  • #1 2156194
    oskar5
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 2
    Witam, mój problem wygląda następująco, mam PlayStation 2 jak wiadomo jest ono na wejście euro lub te 3 pojedyncze kable (Video, Audio L/mono, audio R) a telewizor z takim wejściem mam tylko w salonie. A u siebie w pokoju mam taki tam stary telewizor który ma tylko wejście UHF/VHF (bynajmniej tak jest tam napisane) a i ma jeszcze wejście które podpisane jest RGB (cokolwiek to jest) no i jakieś tam do słuchawek. I chciałbym, się dowiedzieć czy da się zrobić jakąś taką przejściówkę żeby moje PS2 działało na tym telewizorze.
  • REKLAMA
  • #2 2156261
    Omus
    Poziom 14  
    Posty: 81
    Pomógł: 5
    Najlepiej skombinuj sobie jakieś stare zepsute video, podłacz PSa do wejscia magnetowidu na euro i skorzystaj z antenowego wyjścia magnetowidu :)
    To chyba najprostszy i najtańszy sposób, trzeba znaleźć tylko stare zepsute video, w którym działa jeszcze tuner :)
  • #3 2156280
    oskar5
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 2
    Dzięki spróbuję skombinować se jakieś wideo, a jest jescze jakiś inny sposób??
  • #4 2156294
    Omus
    Poziom 14  
    Posty: 81
    Pomógł: 5
    No niezabardzo, musisz mieć modulator który przepuści sygnał video na jakiś kanał TV... wydaje mi sie ze najłatwiej bedzie poszukac starego video...
  • #5 2160087
    oskar5
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 2
    Załatwiłem sobie działające wideo, ale nie działa, mam podłączone wideo do tv a do video PS2 ten czerwony i żółty kabel bo są tam tylko 2 wejścia włąśnie o tych kolorach, ale nic sie nie dzieje jest tylko czarny obraz. Video jest dobrze ustawione, odtwarza kasety. Tylko mam małą sugestię bo z tyłu video przy tym czerw. i żółtym wejściu jest napisane Video output i audio output. Czyli wychodzi na to że video wysyła obraz do play'ki a nie na odwrót, czy może się mylę?? Co zrobić żeby działało??
  • #6 2160108
    gen999
    Poziom 23  
    Posty: 779
    Pomógł: 23
    Ocena: 32
    kolegom chodziło o video nagrywające. video które ty wykombinowałeś jest tylko odtwarzające, czyli oprócz odtwarzania kaset do niczego sie nie przyda. poszukaj video które będzie miało euro albo 4 chinche tzn video input i output oraz audio input i output. nie mylisz się. input to wejście output to wyjście.pozdro
  • REKLAMA
  • #7 2160126
    oskar5
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 2
    ehh, to lypa, takiego wideo akurat nie mam, a można to zrobić jakoś inaczej?? np. zrobić jakiegoś mieszańca tych 2 wejść (to chyba czincze są) i tego kabla od anteny??
  • #8 2160148
    gen999
    Poziom 23  
    Posty: 779
    Pomógł: 23
    Ocena: 32
    w sumie widziałem na jakiejś stronie taki modulator. w normalnej obudowie zasilany 12V. ale nie pamiętam ile kosztował. tani pewnie nie był :P wpisz w googlach modulator i popatrz. napewno coś znajdziesz. pozdro
  • REKLAMA
  • #10 2160411
    oskar5
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 2
    widziałem już tą drugą aukcję ale to za drogo, przejde sie jutro do lombardu i pewnie dostane jakieś wideo za dychacza
  • #11 2162090
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  
    Posty: 1193
    Pomógł: 70
    Ocena: 144
    co ty czlowieku kombinujesz napisz jaki to telewizor ale jesli jest gniazdo rgb to napewno mzesz podlaczyc psx2 bez video wystarczy kupic taki kabel chyba 15 zet i wykonac sobie gniazdo euro jesli chodzi o obraz a dziwiek to jakas wieza i po klopocie.
  • #12 2163170
    oskar5
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 2
    je robie to co mi koledzy mówią, powiedz coś więcej o tym kablu bo nie za bardzo kumam
  • REKLAMA
  • #13 2163324
    Omus
    Poziom 14  
    Posty: 81
    Pomógł: 5
    no fakt... jeśli PS2 maq wyjście rgb i tV ma wejście RGB to starczy potrójny kabel chinch...
    Dziwne jest jednak to ze jesli TV ma RGB to nie chce mi sie wierzyć że nie ma zwykłego wideo in na chinchu lub S-video...
  • #14 2164066
    oskar5
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 2
    To jest bardzo stary telewizor, więdz nie dziw się że nie ma tego wejścia, mam nadzieje że chodzi wam o takie wejście RGB jak ja mam w telewizorze a nie jakieś nowsze. U mnie to jest taka okrągła wtyczka z siedmioma dziurkami na wtyki. Ten telewizor to: Elemis monitor helios TC 506. Bynajmniej tak jest tam napisane. A z dźwiękiem to już nie będzie problemu.
  • #15 2165630
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  
    Posty: 1193
    Pomógł: 70
    Ocena: 144
    Az mi z wrazenia sztuczna szczeka wypadla .No ale do zeczy kazde uzadzenie cyfrowe tworzy obraz w procesorze w skladowych RGB czy to komputer czy konsola, DVD,Tuner cyfrowy satelitarny .Nastepnie jest on kodowany do systemu Pal (kable av przy minimalnej utracie jakosci).Nastepnie jesli podepniesz sie poprzez av do telewizora to masz sygnal rozkodowywany z pal na RGB i tu znowu przy minimalnej utracie jakosci ale .. zawsze jest to utrata jakosci szczegolnie w tak starej konstrukcji dekodera jaka posiada twoj telewizor.Wiekszosc sprzetu posiada mozliwosc (nowego ) podlaczyc sie bezposrednio do RGB i twoja konsola i twoj telewizor to posiada a wiec wystarczy tylko takie cos wykonac gdyz twoj helios posiada zlacze din a kabel ktory kupisz bedzie mial euro.No tak co teraz nalezy zrobic wymatowac euro ze starego sprzetu np tunera satelity analogowe oczywiscie kupic odpowiedni kabel do konsoli Znalezc schemat tego tv przylutowac na stale gniazdo rgb mozna w tylnej obudowie wykonac odpowiedni otwor i umocowac na stale gniazdo euro.Lutujac przewody do gniazda din od tylu lub wylutowac przewody i podlutowac je do euro. Wybor nalezy do ciebie .Pamietaj o tym ze nawet komputer PC steruje monitor z karty graficznej sygnalem rgb ale ma inna czestotliweosc synchronizacji i dlatego nie da sie do komputera ta droga podpiac tv karta graficzna ma drugie wyjscie ale juz tylko video w formie s-vhs
  • #16 2167212
    oskar5
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 2
    Aleś namieszał, teraz to ja już nic nie rozumiem, ale nie chce grzebać i przerabiać sprzętu bo jestem bardzo początkujący. To jak ten sposób z wideo będzie działał czy nie??
  • #17 2167640
    zorbek
    Poziom 31  
    Posty: 1563
    Pomógł: 149
    Ocena: 72
    Sposób z magnetowidem bedzie działał:)) Ale stracisz na jakości.
    2-krotna niepotrzebna przemiana sygnału:))
  • #18 2168479
    oskar5
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 2
    a przy tym modulatorze z allegro też strace jakość??
  • #19 2170304
    zorbek
    Poziom 31  
    Posty: 1563
    Pomógł: 149
    Ocena: 72
    modulator z allegro to to samo co układ magnetowidu:)) Tylko urządzenie całe jest mniejsze:))
  • #20 2171734
    Zenek
    Poziom 30  
    Posty: 1598
    Pomógł: 96
    Ocena: 135
    => DziadzioMiecio dobrze napisał- Helios 506 ma wejście RGB w postaci gniazda DIN, wybierane po włączeniu 4 przycisku programatora....
    Czyli koncepcja jest taka- teraz skombinuj jakiś magnetowid lub modulator, i podłącz to wszystko prze takie urządzenie. I oglądając nienajwyższej jakości obraz masz czas na szukanie odpowiedniego i na pewno dość rzadko spotykanego kabla Euro-DIN po sklepach, giełdach, lub...zaprzyjaźniony elektronik zrobi coś takiego lutownicą....Jeśli uda się taki kabel skombinować, i... jeśli kineskop w tym heliosie jest w dobrym stanie, różnica niebo a ziemia w obrazie :).
    Swoją drogą, przy cenach PS2 i gier do niej kilkadziesiąt złotych za modulator poraża?? :|
  • #21 2172659
    oskar5
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 2
    Czyli wystarczy kabel euro-DIN tak?? Kineskop jest rewela jak na taki stary telewizor ;) a lutonice mam jakby co. A PS2 i gry mam za darmoche :D od kumpla który mieszka w irlandii przyjeżdża do polski na święta i wakacje a tam ma swoje PS2 więc gdy go nie ma ja się opiekuje tą plejką :D
  • #22 2173796
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  
    Posty: 1193
    Pomógł: 70
    Ocena: 144
    Lepiej kup wtyczke i sam sprobuj albo komus daj do przerobienia bo kupic gotowego bedzie strasznie trudno.
  • #23 4350476
    seeyaa
    Poziom 11  
    Posty: 9
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Witam mam podobny problem tyle tylko że mam z tyłu wyjście Euro i antenowe, jak podłącze konsole to telewizor nie widzi sygnału

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik posiada konsolę PlayStation 2 z wyjściem Euro (SCART) lub kompozytowym (3 kable: Video, Audio L/mono, Audio R) i chce podłączyć ją do starego telewizora Elemis Monitor Helios TC 506, który ma jedynie wejścia UHF/VHF oraz wejście RGB w formie okrągłego złącza DIN z siedmioma pinami. Telewizor nie posiada standardowych wejść wideo kompozytowego ani S-Video. W dyskusji zaproponowano kilka rozwiązań:

1. Podłączenie PS2 przez magnetowid (wideo) z wejściem i wyjściem Euro/Chinch, który działa jako modulator sygnału na kanał antenowy (UHF/VHF). Wymaga to magnetowidu z wejściami (input) i wyjściami (output), a nie tylko odtwarzającego kasety. Metoda ta działa, ale powoduje dwukrotną konwersję sygnału i pogorszenie jakości obrazu.

2. Zakup lub wykonanie modulatora sygnału AV na kanał antenowy, co jest funkcjonalnie równoważne magnetowidowi, ale w mniejszej obudowie i często droższe.

3. Wykonanie kabla Euro-DIN RGB, który pozwoli bezpośrednio podłączyć PS2 do wejścia RGB telewizora Helios TC 506. Wymaga to znalezienia schematu złącza DIN w telewizorze i odpowiedniego kabla lub lutowania. Ta metoda zapewnia lepszą jakość obrazu, ale wymaga umiejętności lutowania i dostępu do odpowiednich komponentów.

Dyskusja podkreśla, że wejście RGB w tym telewizorze to analogowe złącze DIN, a PS2 posiada wyjście RGB, więc bezpośrednie połączenie jest możliwe. Dźwięk można podłączyć osobno do wieży lub wzmacniacza. Użytkownik jest początkujący, więc metoda z magnetowidem/modulatorem jest prostsza, choć gorsza jakościowo. Wskazano także, że kabel Euro-DIN jest rzadko dostępny gotowy i często wymaga samodzielnej przeróbki lub pomocy elektronika.

Podsumowując, do podłączenia PS2 do starego telewizora z wejściem UHF/VHF lub RGB można użyć:
- magnetowidu z wejściem i wyjściem AV jako modulatora sygnału na kanał antenowy,
- dedykowanego modulatora AV na kanał antenowy,
- lub wykonać kabel Euro (SCART) do DIN RGB, aby skorzystać z wejścia RGB telewizora, co daje lepszą jakość obrazu.

Wszystkie metody wymagają odpowiednich kabli i/lub urządzeń pośredniczących oraz uwzględnienia jakości sygnału i umiejętności technicznych.
REKLAMA