Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

świst powietrza temat bumerang

29 Sty 2006 16:22 1073 6
  • Poziom 13  
    Witam kolegów serdecznie

Forum przeglądam od bardzo dawna i musze powiedzieć że w zdecydowanej większości znalazłem odpowiedzi na moje wątpliwości
    niedawno się zarejestrowałem a teraz jestem zmuszony zasięgnąć waszej opinii w pewnym problemie

Pokusiłem się o budowę suba do kompa jak na razie i jak na pierwszą konstrukcję jestem zadowolony choć nie obyło się bez problemów przy wzmaku

po krotce
    wzmak
    Standard TDA7294 filterek 12 dB/oct oraz przesuwnik fazowy zasilanie wzmaka symetria na 36 V
    z wzmakiem miąłem problem z przydźwiękiem sieciowym w tym przypadku powodem nie była pętla mas gdyż tak płytki projektowałem by uniknąć nawet jak najmniejszej pętli
    a brak rozdzielenia masy sygnałowej od zasilającej na płytce wzmaka
    obecnie zasilanie TDA na płytce wzmaka posiada jedna masę a sygnałowa brana jest z płytek filtra i fazera a obie łączą się na płytce zasilacza
    efekt błoga cisza żadnych przydźwięków nic absolutna cisza

teraz troszkę o kascie i pompce
    pompa to STX GDN-22-120-4-SS jak na pierwsze próby z basem starcza choć nie wykluczone inne konstrukcję

kasta

wymiary 440x250x270 po odliczeniach objętości głośnika i tunelu 28,4L strojona na 36Hz; tunel okrągły fi 60 dł 180
    głośnik i tunel zamontowany na jednej ściance kasta oczywiście nie tłumiona; łączenia krawędzi to klej polimerowy montażowy oraz śruby a całość uszczelniona dokładnie silikonem

tunel zamontowany tak by od każdej ze ścian oraz głośnika do jego krawędzi pozostawała odległość równa minimum jego średnicy czyli 60mm

I tu zaczyna się problem

po odpaleniu na testach przy podkręceniu wzmaka już na połowę mocy słychać świsty powietrza w tunelu i są one dość uciążliwe
    Krawędzie tunelka wypolerowane gładkie jak pupa niemowlaka
    czytałem że w zasadzie do tej pompki kasta wymiary tunel częstotliwość została dobrana poprawnie

Dziwna przypadłością jest to że jak wysunę tunel to oczywiście świsty ustają jednak wystarczy go zbliżyć do otworu montażowego i wsadzić na grubość ścianki i znów świszczy

Chciałbym się poradzić Was co z tym fantem zrobić bo wszelkie koncepcje i pomysły się skończyły
    pozostanie mi zmiana średnicy tunelu ? czy nowa kasta ?

problem pojawia się w tym ze jeśli zwiększę go do 75mm to jego długość przy 36 Hz zwiększa się do 295 mm co oznacza że będę musiał go powyginać i gdzieś w kaście upchać
    a problem polega na tym ze nigdzie (bo już się rozglądałem) nie mogę dostać rurek PCV i kolanek na 75mm

Prószę poradźcie co zrobić z tym fantem i z góry dzięki
  • Poziom 33  
    Tunel średnicy 60mm jest troszkę za mały, te 75mm by się przydało. Jaka jest odległość w środku obudowy między końcem tunelu a ścianą?
  • Poziom 13  
    odległość w środku obudowy między końcem tunelu a ścianą około 65 mm

z tunelem 75 nie ma sprawy mogę zamontować jeśli to będzie ostateczność tylko jak pisałem potrzebowałbym aby jego długość była 295 mm a to oznacza przedłużanie i tu jest problem bo nie wiem czym ani co na kolanka zastosować bo będę musiał go powywijać
  • Poziom 24  
    Z tego co napisales to tunel nie jest w zaden sposob przyklejony? radze go przykleic porzadnie.
    Pozatym łatwo sprawdzisz czy srednica jest za mała. Włacz genereator akustyczny (jest w dziale download) i przemiataj w kierunku dolnych czestotliwosci. Jezeli znajdziesz czestotliwosc przy ktorej pierdzi bass refleks to musisz zwiekszyc jego srednice.
    ps. Jezeli bedziesz mial ta czestotliwosc włożw BR reke ( 3 palce) i zobacz czy przestaje ;-) - powinno.

pozdrawiam
  • Poziom 13  
    fakt nie napisałem tego

narazie tunel nie jest przyklejony wkleje go na silikon i zrobie jak radzisz

dzięki za pomoc o efektach poinformuje
  • Poziom 15  
    Odnoszę nieodoparte wrażenie, że trochę za nisko stroisz ten głośnik bo nie wytrzyma mocowo więcej niż trzydzieści pare watt. Takie strojenie (34-36Hz) z reguły jest dla STX 27-150-xx i powyżej.
  • Poziom 13  
    z tego co czytałem apropo tego głośnika rady były takie by właśnie stroić go na poziomie ok 34 - 36 Hz