Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1 komputer - 2 karty sieciowe - problem

09 Lut 2006 22:19 24989 9
  • Poziom 11  
    Na komputerze mam dwie karty sieciowe. Jedna jest do wewnętrznej sieci lokalnej, druga do wyjścia na Internet. Na kompuerze jest zainstalowany Windows XP SP2, Cel2200, 1 karta sieciowa Realtek wbudowana w płytę, druga 3Com na PCI obie 10/100 Base-T. Problem polega na tym, że po starcie systemu, kiedy obie karty są włączone mam dostęp do wewnętrznej sieci loklanej, a nie mam dostępu do sieci Internet - za pomocą drugiej sieciówki (nie idą pingi do pierwszego rutera, ani do urządzenia dostępowego, strony www nie otwierają się itp.). Kiedy wyłączę pierwszą sieciówkę automatycznie dostają dostęp do sieci Internet. Chodzi o to, żeby dostęp do Internetu był po włączeniu komputera (dostęp do wewnętrznej sieci loklanej nie jest tak bardzo istotny). Zamiana kart sieciowych nie wchodzi w rachubę, ponieważ dostęp do Internetu i wewnętrznej sieci jest dozwolony dla określonych adresów MAC i nie ma co kombinować. Czy ktoś wie, czy w XP jest robione, że któraś z kart sieciowych jest domyślna? Czy dwie karty na jednym kompie powinny działać bezproblemowo tzn. jednoczesny dostęp do Interntu i wewnętrznej sieci, czy jest to specyfika Windows-a, że przy dwóch kartach się knoci?
    Na pewno na komputerze nie ma włączonej zapory, nie ma także firewall-a, ani innych blokad. Karta z dostępem do Internetu ma przyznawany adres IP i DNS-y dynamicznie, z kolei ta używana do sieci wewnętrznej ma statycznie przypisany adres, bramę i DNS-y.

Z góry dziękuję za pomoc
  • Poziom 27  
    A mógłbyś opisać jak masz skonfigurowane obie karty we właściwościach połączeń? To ułatwi sprawę.
    Pozdro
  • Poziom 13  
    Obie karty powinny dzialac na raz . Ja mam tak ze wpiete sa dwie karty z jednej mam internet a druga to wewnetrzna siec ( drugi komputer ) od czasu do czasu musze przeslac pliki co nie blokuje mi internetu na 1 komputerze , internet caly czas dziala . Kart moze byc wiecej ;) i dziala to bez zarzutu .
    W ustawieniach 2 karty mam wpisane tylko statyczny adres IP oraz maske podsieci moze wywal ta bramke i dns .
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Andzio napisał:

Na pewno na komputerze nie ma włączonej zapory, nie ma także firewall-a, ani innych blokad. Karta z dostępem do Internetu ma przyznawany adres IP i DNS-y dynamicznie, z kolei ta używana do sieci wewnętrznej ma statycznie przypisany adres, bramę i DNS-y.

Na 100% masz ustawioną taką samą podsieć na obu kartach.
    Wklej wynik polecenia

ipconfig /all

Ustaw na sieciówce lokalnej IP z innej podsieci niż dostajesz z DHCP dla karty "internetowej".
    np. 192.168.10.1 / 255.255.255.0

Dodatkowo nie wpisuj niczego w pola DNS i brama dla karty obsługującej siec wewnętrzną.
  • Poziom 11  
    Nistety podsieci są diametralnie różne.
    Poniżej

Microsoft Windows XP [Wersja 5.1.2600]
    (C) Copyright 1985-2001 Microsoft Corp.

C:\Documents and Settings\rarendarski>ipconfig /all

Konfiguracja IP systemu Windows

Nazwa hosta . . . . . . . . . . . : RArendarski
    Sufiks podstawowej domeny DNS . . . . . . :
    Typ węzła . . . . . . . . . . . . : Nieznany
    Routing IP włączony . . . . . . . : Nie
    Serwer WINS Proxy włączony. . . . : Nie
    Lista przeszukiwania sufiksów DNS : zak.com.pl

Karta Ethernet HIS:

Sufiks DNS konkretnego połączenia : zak.com.pl
    Opis . . . . . . . . . . . . . . : Karta Realtek RTL8139 Family PCI Fas
    t Ethernet NIC
    Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-E0-18-E9-F8-E9
    DHCP włączone . . . . . . . . . . : Tak
    Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak
    Adres IP. . . . . . . . . . . . . : 192.168.2.2
    Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.255.0
    Brama domyślna. . . . . . . . . . : 192.168.2.1
    Serwer DHCP . . . . . . . . . . . : 192.168.2.1
    Serwery DNS . . . . . . . . . . . : 192.168.2.1
    Dzierżawa uzyskana. . . . . . . . : 10 lutego 2006 08:20:21
    Dzierżawa wygasa. . . . . . . . . : 12 lutego 2006 08:20:21

Karta Ethernet ZAK:

Sufiks DNS konkretnego połączenia :
    Opis . . . . . . . . . . . . . . : 3Com OfficeConnect 10/100 Network In
    terface Card (3CSOHO100B-TX)
    Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-04-75-B3-32-F6
    DHCP włączone . . . . . . . . . . : Nie
    Adres IP. . . . . . . . . . . . . : 172.22.1.147
    Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.0.0
    Brama domyślna. . . . . . . . . . : 172.22.20.1
    Serwery DNS . . . . . . . . . . . : 172.22.5.135
    172.22.7.83

Dodano po 5 [minuty]:

Jeszcze jedno. Najśmieszniejsze jednak jest to, że po włączeniu i wyłączeniu karty do wewnętrznej sieci wszystko wraca do porządku. Czyli działają obie. Niestety po restarcie komputera wszystko wraca do stanu początkowego, czyli działa sieć wewn. a nie działa Internet.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Usuń 2 poniższe wpisy :

Brama domyślna. . . . . . . . . . : 172.22.20.1
    Serwery DNS . . . . . . . . . . . : 172.22.5.135
    172.22.7.83

i wszystko powinno działać.

Tak na marginesie - skąd wytrzasnąłeś takie DNS'y ?

Dodano po 4 [minuty]:

Andzio napisał:
    Jeszcze jedno. Najśmieszniejsze jednak jest to, że po włączeniu i wyłączeniu karty do wewnętrznej sieci wszystko wraca do porządku. Czyli działają obie. Niestety po restarcie komputera wszystko wraca do stanu początkowego, czyli działa sieć wewn. a nie działa Internet.

To akurat jest całkiem normalne.
    Windows nie potrafi używać 2 bram domyślnych jednocześnie. Jak wyłączasz połączenie lokalne to ustawia domyślny routing na 192.168.2.1.
    Nie zmienia tego ponowne załączenie połączenia.

Przy starcie wybiera na domyślny routing bramę z połączenia lokalnego, ponieważ jest szybciej niż dane uzyskane z serwera DHCP.
  • Poziom 11  
    Te śmieszne DNS są z naszej wewnętrznej sieci. Poprzez wewnętrzną sieć można też wyjść do Internetu, ale przez serwer proxy + firewall. Niestety Internet w tej sieci działa katastrofalnie, więc wszyscy kombinują jak mogą :D.

Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

Zlikwidowanie bramki domyślnej w konfiguracji karty sieciowej do sieci lokalnej usprawniła całą sytuację :D:D:D. Dzięki za pomoc. Temat uważam za zamknięty :D

• Poziom 15  
    Mam podobna sytuacja jak kolega, ktory rozpoczal watek. Ja mam jednak pytanie z innej beczki. Siec LAN mam w pracy i jest mi potrzeba do pracy tylko w sieci lokalnej. Mam natomiast dodatkowo dostep do wlan. Ustawilem wiec recznie IP i maske dla lan bez bramy, a na wlan wszystko na auto. Oczywiscie wszystko dziala jak powinno po lan mam tylko siec lokalna a po wlan dostep do internetu. Mam tylko obawy, ponieaz nasz admisnistrator nie wie o istnieniu wlan i boje sie o ew. knsekwencje. Czy jest mozliwosc, ze administrator zauwazy, ze moj komp jest podlaczony do dwoch sieci? Potencjalnie narazam firme na niebezpieczenstwo, mam wiec obawy:)
  • Poziom 11  
    Odświeżę temat, bo chciałbym spytać czy jest taka techniczna możliwość że jak mam w kompie 2 karty sieciowe i obie podłączone do internetu (z różnych sieci) to na jednej bedą mi chodziły stronki, poczta, gg a z drugiej bedze ciągnął torrent, emul czy coś... ???
    1. karta - LAN a druga WLAN
  • Poziom 10  
    Dyklu napisał:
    Odświeżę temat, bo chciałbym spytać czy jest taka techniczna możliwość że jak mam w kompie 2 karty sieciowe i obie podłączone do internetu (z różnych sieci) to na jednej bedą mi chodziły stronki, poczta, gg a z drugiej bedze ciągnął torrent, emul czy coś... ???
    1. karta - LAN a druga WLAN

przyłączam się do pytania