Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak profesjonalnie wykonać panel przedni do wzmacniacza ???

19 Lut 2006 12:21 6040 23
  • Poziom 16  
    Witam projektuje wzmacniacz 4 kanałowy + wyjscie na suba mam juz gotowy projekt dotyczący całej elektroniki zostaje tylko zaprojektować płytke Posiadam juz nawet obudowe(wykozystam obudowe od eqalizera unitry mam juz nawet pomysł co i jak rozmiescić wszystko mi idealnie pasuje, jak na razie)ale problem tkwi w tym ze chciał bym zrobić to naprawde profesjonalnie razem z napisami na obudowie ale nie chodzi mi tu o jakieś naklejki czy mazanie pisakim to ma być naprawde dobrze zrobione. Mam zamiar dać ją do pożonnego pomalowania myślałem nawet o chromowaniu.. ale problem pozostanie w opisaniu panelu przedniego poszczególnych funkcji przycisków itp.Czy wie ktoś moze jak to wykonać dość dobrze i profesjonalnie Pozdrawiam

Moderowany przez kosmita:

Przenioslem z Własne Konstrukcje DIY
    Wpis dokonany w dniu: 2006-02-19 o godzinie: 12:42

• Computer ControlsComputer Controls
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Witam
    Powiem szczerze ze sam buduje wzmacniacz narazie jestem na etapie dobudowania jeszcze jednego kanału 200W ale juz myślałem nad pofesjonalnym wykonaniem obudowy i najwiekszy problem stoji przed opisaniem przedniego panelu. Byłbym wdzieczny jakby ktos tutaj z forum mógłby sie podzielic jakimis technikami tworzenia napisów albo grawerów które wygladaja dośc profesjonalnie.

Pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 15  
    No tak to wiadomo ale to jest tzw. pójście na łatwizne wystarczy miec tylko kase. A mi zalezy własnie na tanim wykonaniu takiego panelu. Słyszał ktoś z was moze o kaligrafi czy czymś podobnym? Jak do tego sie zabrac i gdzie dostac odpowiednie materiały?
  • Poziom 15  
    Tyle ze jeśli szablon troche odejdzie od panelu powstana zacieki co przy nakładaniu napisu na panel nie wyjdzie estetycznie.
    Ponoc jest jakaś metoda że nakłada sie kalke czy cos takiego i sciera napis z tej kartki na panel. Tylko nie wiem nic wiecej niestety o tej metodzie :(
  • Poziom 16  
    Co do lakiernika też myślałem nad tym wydało mi sie to bardzo realne a bedzie o tyle łatwiej ze mam znajomego, a jesli chodzi o ten panel przedni to tez słyszałem o przeprasowywaniu tak jak to sie robi na laminacie kolega tak zrobił niby mówi ze dobre ale nie wiem i mam co do tego wątpliwości czy metoda jest dość trwał i czy bedzie trzymać sie kazdej powieszchni dzięki za zainteresowanie Piszcie jak macie jakieś pomysły Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    a mozesz opisac jakich materiałów użył ten kolega i jak to robił pokoleji? Bo co do samej trwałosci zawsze można na koniec pokryć panel bezbarwnym lakierem i trwałosc bedzie napewno :)
  • Poziom 18  
    Witam,
    Świetne efekty daje poalodynowane aluminium na czarno z wyfrezowanymi napisami- efekt bardzo dobry i nie jest chyba aż tak drogo.
  • Poziom 16  
    Dzisiaj testowałem metode odbicia na cieppło liter i znaków no musze powiedzieć ze moze wyjść całkiem ciekawie .Mianowicie robi się to tak samo jak płytki drukowane na papierze kredowym drukujemy lustrzane odbicie znaków, liter drukarką laserową lub robimy ksero jesli nie mamy laserowej następnie przykładamy papier do obudowy i żelaskiem prasujemy waga nie za długo czeba to wyczuć wady tej metodu to podłoze musi być metalowe i nie wiem czy na farbe lub lakierze bedzie trzymać bo robiłem próby na "gołym" panelu (nie pomalowanym ) zauwazyłem ze orginalnie tez było tak robione przypomne ze mam obudowe od eqalizera unitry dołanczam foto o jakom mi chodzi najgorszy problem to ze chce zaszpachlować miejsca po sówakach bo nie wykozystam tego i tu powstaje pytanie czy potem po pomalowaniu bedzie trzymać nadruk ??? Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Witam, mam pare patentów co do grawerowania. Pierwsza metoda wygląda następująco: Potrzebny jest kwas (nieprzetrawiony) oraz świeczka ale taka woskowa albo parafinowa. Najpierw cały panel dookoła pokrwasz cienka warstwą wosku, bierzeż jakieś ostre nażędzie i ryjesz nim po wosku: znaki litery itp. Na koniec "topisz" panel w kwasie i zostawiasz tak na około 0,5h (zależy jaki materiał, ja używałem stali nierdzewnej, miedź i alu bedzie krucej). na koniec usuwasz wosk i myjesz w rozpuszczalniku nitro, a na koniec oliwisz, zostawiasz na 1 dzień i na drugi znowu myjesz nitrem. Tak wykonany panel jest gotowy do użytku, grawerka jest doskonale widoczna. Minusy tego to to że trzeba mieć sprawną łape bo dłubanie w wosku nie należy do żeczy najłatwiejszych! Szczególnie żeby to estetycznie wyglądało! Druga metoda to zakupienie pewnego pisaka z diamentowym ostrzem (koszt w moim mieście to jakieś 80 zl). Wykonane nim grawery nie są takie głębokie jak w wypadku kwasu ale też są widoczne. Pozdro
  • Poziom 16  
    Troche sie boje nie wierze sobie do konca czy umiem dłubac w wosku moze sprubuje Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Witam.Do wykonania napisów na płycie używam letrasetu i jest to folia ze
    znakami,które przenosi się na płytę czołową przy pomocy ołówka.Niestety
    mam już resztki tych znaków a poszukiwania a Warszawie nic nie dały.Produkowały te folie Wojskowe Zakłady Graficzne,ale już ich podobno nie ma.Płytę z aluminium przygotowuje przy pomocy gumy,która wygląda jak gąbka i jest sprasowana z opiłkami żelaza.Mozna uzyskać ładny mat i potem lakieruję płytę lakierem bezbarwnym,cienko a póżniej nanoszę napisy i znów lakieruję.Należy sprawdzić lakier<półmat lub błyszcz>,bo może lakierować nierówno.Dobrze jest podgrzać do w gorącej wodzie.Szkoda,że tak dobrego towaru,jak letraset nie ma na rynku,bo można prostym sposobem zrobić dobrą płytę.Zamieszczam zdjęcie wzmacniacza.Pozdrawiam-Zygmunt.PS.W Skali,w Warszawie kupiłem folie ze znakami samoprzylepnymi 8 i 5 mm,ale te 5 mm są trochę za duże i nadają się na napisy główne.
  • Poziom 15  
    Moje doświadczenie mówi, że przeprasowywanie toneru drukarki laserowej daje efekt daleki od perfekcji. Jeśli już, to raczej tylko się uda na niepomalowanej i odtłuszczonej powierzchni metalowej. Pomysł z woskiem i kwasem może być niezłym substytutem grawerki. Jeżeli jednak dysponuje się ploterem tnącym, to najlepszy wynik będzie po wycięciu liter na folii samoprzylepnej (np. specjalnej folii szablonowej Oracal) i pomalowanie, a następnie polakierowanie dla trwałości. Albo, polakierowanie całej płyty czołowej lakierem i zastosowaniu szablonu do wylania rozpuszczalnika/zmywacza/substancji wżernej -- który zmyje warstwę kolorową.
  • Poziom 15  
    Wlasnie zrobilem panel przedni wykozystujac termostransfer.
    Wykozsytalem papier kredowy, podloze bylo malowane lakierem podkladowym (bialy). Oto refleksje:
    Da sie uzyskac bardzo dobry efekt, ale tylko i wylacznie(!) gdy posiadamy idealnie gladki panel. Wszystkie nierownosci spowoduja efekt startych, starych napisow (chyba ze o taki nam chodzi).
    Lakier wytrzymuje temperature jaka jest potrzebna do naniesienia napisow (zelasko ustawione na 2/3 mocy)
    Niestety w przypadku papieru kredowego, powstaje pewien problem, a mianowicie kreda z papieru potrafie zostac na lakierze. Da sie to bez wiekszych problemow usunac, stosujac papier wodny o gramaturze minimum 800. Napisy sie nie zcieraja, gdyz pod wplywem temperatury wtapiaja sie w lakier (naprawde gleboko). Efekt wychodzi super, ale folii termotransferowej (TES2000 itp.) nie polecam, a wrecz odradzam. Po zastosowaniu papieru i sladach kredy, w ktorych usuniecie poczatkowo nie wierzylem (dopuki nie postanowilem zetrzec napisow przed kolejnym malowaniem) postanowilem uzyc folie... Efekt katastrofalny, toner sie rozplywa, lakier sie przykleja...
    Jako ze tu pisze, musi to oznaczac nic innego, jak tylko fakt, ze uznalem ta metode za niewystarczajaca, gdyz moj panel posiada bardzo delikatne "zafalowanie" po gietarce, golym okiem wogole niwidoczne, lecz zelasko bardzo ladnie nam to ukaze (bez litosci). Obecnie postanowilem zrobic to inaczej. Jutro ide do zaprzyjaznionej firmy reklamowej, maja tam ploter do folii. Jesli noz bedzie wystarczajaco ostry, powinien precyzyjnie wyciac male detale. Taka forme z folii, po prostu przyklei sie na panel, pomaluje i oderwie zanim lakier zacznie schcnac. Efekt powinien byc wielce zadowalajacy, ale wszystko zalezy od noza w ploterze.
    Jak tylko wykonam pierwsze testy, to napisze.

Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Witam ponownie, do pomysłu grawerki dodam jeszcze, że można przed zdrapaniem wosku można użyć czarnego lakieru w sprayu do pmalowania, efekt SUPER. Obecnie szukam kogoś z cyfrakiem, żeby zrobić fotosy- sam sie jeszcze nie dorobiłem :D
    Najgorsze jest w tym, to drapanie w wosku! I wiem z doświadczenia, że dłubanie dla ułatwienia czymś gorącym nie daje zadowalających efektów :/
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich. Ja mam może nieco podobny sposób do opisywanych lecz nikt nie przedstawł dokładnie tego samego, a mianowicie przedni panel maluje proszkowo na czarno (mam blisko zakład więc prosta sprawa i nie drogo ok,10zł) w studiu reklamowym ( też za rogiem) miła znajoma jak nie ma szefowej wycina mi ploterem literki i kształty (linie) w obojętnie jakim kolorze papieru samoprzylepnego (którego jest dużo ;) z tym że literki wywalam i zostaje mi sama "forma", naklejam to na pomalowany panel, w pustych miejscach wydrapuje lakier i wytrawiam i oto sposób na wyśmienity profesjonalny panel ze srebrnymi literkami jak ktoś chce na odwrót to nic tródnego wystarczy tylko inne naklejki srobi "na odwrót", a Co do ceny wycinania to jeśli przyniesie siegotowy wyskalowany projekt w corelu to też ok 10zł za wycięcie biorą ale to już w zależności jakie to ma być wielkie. Wydrapywałem nożykiem do tapet, teraz mam dremla - znacznie szybciej i łatwiej - przynajmniej duże przestrzenie.
  • Poziom 12  
    witam all
    mam dla was rozwiązanie
    w pracy wykonuje podobne rzeczy jakich potrzebujecie

jest to blacha aluminiowa w różnych kolorach ale także srebrny połysk mat... (i jeszcze pare opcji)o grubości 0,75mm także nadaje sie na sam panel i jako nakładka niestety nie mam możliwości wiercenia ani wyżynania w tej blasze ale jak będzie zainteresowanie to się coś wymyśli.

na zdjęciu macie pokazaną taką blache na której jest nadrukowane zdjęcie
    istnieje równierz opcja fullcolor oraz negatyw wszystko indywidualnie dopasowujemy

niestety nie mam pożądnego aparatu przy sobie więc na razie zdjęcie z telefonu ale zmienie obiecuje:)

haha jak ktoś zgadnie co to za budynek na kolorowym zdjęciu daje 5%rabatu;)))))))
  • Poziom 27  
    odealne rozwiazanie do bocznych blach kompa jeszcze nie wiem co to za budek ale czy da rade taka blache wykonac i jaka mniej wiecej cena -/+??shock
  • Poziom 12  
    wiesz nie próbowałem robi większych niż A4
    a cene należy liczyc:
    obliczamy powierzchnie (szerokośc x wysokośc)
    i to wszystko *0,20zł
    (cena 1cm2 wynosi 20 gr)
    pozdrawiam
    pul69
  • Poziom 22  
    witam

co do takich przebijanek czy jak to nazwać (kalka biała techniczna, pod spodem różne częśći jakby twardej kalki technicznej) to udało mi się wydębić takie wspaniałości od ciotki ze skupu makulatury jakieś siedem lat temu... były nawet takie typu UNITRA, (chyba oryginalne) różne... ramki nie ramki, niestety się skończyły te jakze wspaniałe folie...
    ale są przecież różne programy do obróbki takich napisów czy znaków, skal potencjometrów itp. moze ktoś ma taki program?
    później można do studia grafiki, wytną na ploterze cieniutką folie i już, pozniej jest troche skomplikowane przyklejenie tego ale da sie to zrobić (przykleja sie bezbarwną folię na to, poznej razem z nią przykleja, odkleja folie i juz... tylko trzeba uwazac z wycentrowaniem, mozna pozniej pomalować panel i odkleić folie, w zależnosci mozna na odwrót mozna w ogule nie malować, jak kto lubi, zależnie od zastosowanej folii jest to wbrew pozorom trwały sposób

pozdrawiam
  • Poziom 12  
    nie nie to jest termo transfer
    zajmuje się tym profesjonalnie wszystko robie w corel'u możliwości praktycznie nie ograniczone
    a z praktyki wiem że zgrzewanie folii nie jest najlepszym rozwiązaniem bo folia pęka zadziera się........
    a to jest chemicznie nanoszonew na blache więc nic za bardzo się z tym nie stanie
    jutro bedą lepsze fotki

pozdro all
    pul69