Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne wyłączanie kompa

12 Maj 2003 11:50 1401 5
  • Poziom 13  
    Witam, Ma ktoś z Was jakiś pomysł, żeby stary stosunkowo komp bez mozliwości automatycznego wyłączania po zamknieciu systemu (Win98) sie wyłączał. Może jakiś sygnał na którejś z nózek jakiegoś układu... Komputer musi sam sobą sterować i potrzebna jest taka funkcja, bo odłączanie zasilania "na twardo" nie wchodzi w grę, szkoda mi tego PC. Prosżę o pomoc, moze ktoś ma na ten temat informacje.... pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    A jak podlaczysz pod ta nozke jakis przekaznik wylaczajacy, to czym sie rozni te wylaczanie od "twardego"? tak tylko...
    Moze wykrywac parkowanie dysku? Czasem taz dioda power zaczyna mrugać.
  • Poziom 23  
    mozena by na com albo na lpt podłączyć sprytnie przekażnik i napisac mał soft który przy zamykaniu systemu wyłaczał by przekaźnik i kompa
  • Poziom 13  
    własnie myślałem u wyłaczaniu kompa przez lpt, ale ten soft musiał by to zrobić dopiero po zamknieciu systemu i pojawieniu się napisu: "Mozna teraz bezpiecznie wyłączyć komputer" ale jak winda może sterować, jak jest już wyłączona, a może może, nie znam sie na tym, dlatego pytam, bo podłączenie przekaźnika przez lpt, to nie żaden problem, tylko jak się wyłączy, to przed zamknięciem systemu. A później jakieś błedy na dysku i te sprawy.
  • Poziom 23  
    Stary zakładam że masz umiejętności i brak Ci tylko pomysłu

jak piszesz
    bo podłączenie przekaźnika przez lpt, to nie żaden problem

to mi się podoba ( a nie jak nie którzy napisz mi prgram bo mi się nie chce !!!)

mniej więcej widze to tak

schematów tu nieda sie rysować więc opiszę , noge portu zakładam że jest tam L czyli kokoło 0V puszczamy poprzez rezystorek R ( np 10 Kohm ) na bazę NPN pomiędzy końcówkę R a bazę dodajemy elektrolita C
    emiter tranzystorka na masę a kolektor poprzez rezystorek r2 do plusa
    teraz tak po resecie na porcie jest tam 0V tranzystor nie przewodzi i na kolektorze mamy 5v winda się uruchamia, i wszystko działa , gdy na przyklad zdarzeniem unload form VB zrobisz detekcję zamykania windy niech na porcie pojawi się 5V, kondensator zaczyna się ładaować powoli przez opór i gdy osiągnie okolo 0,7 V T zacznie przewodzić a wtedy wyłączy kompa. Czas opóźnienia ustalasz zatem elementami RC

Tyle teori w praktyce przyjrzał bym sie ukladowi 555 lub 74123 ( chyba albo 74121 nie pamiętam dokladnie ) i to na nich ustalł czas.

Są zalety są i wady, jeśli pisałeś np text w wordzie i były zamiany a ty dałęś zamknij system to word przerwie zamykanie wyświetalając komunikat czy chesz zapisać ... a kondenstaor będzie się już ładował, tz po zamknięcu twojego prog zostaje mierzony czas np 20 sek i później ciemność widze ciemność :)

Powodzenia
  • Poziom 13  
    kurcze, masz rację, układ czasowy, może odpowiednii będzie 4541 - mam nawet gotowe przekaźniki czasowe na tym układzie, lekka modyfikacja i wszystko ok. A z tym Wordem to jest tak, że jedyną aplikacją działającą na tym kompie będzie soft sterujący lpt i oczywiście coś do automatycznego zamykania kompa o określonej porze. Serdeczne dzięki za podsunięcie pomysłu. Tereaz tylko podłączyć, napisać soft i powinno wszystko grać.... dzieki, pozdrawiam....