logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Monitor Belinea 10 70 35 - brak obrazu, problem z napięciami i schematami

Wiesław13 04 Mar 2006 13:57 2622 20
  • #1 2373219
    Wiesław13
    Poziom 10  
    Posty: 61
    Witam.
    Schemat który zciągnąłem niezgadza się z opisem na płycie.Zciągałem inne schematy ale też niepasują np:107050;105035;107020;103010 wszystkie w pdf-ie oraz 107065.djvu i ten najbardziej wg.mnie zbliżony ale niecałkiem a pozatym jakośc bardzo słaba.Może mógłby ktoś pomóć wg.podanych elementów.Transformator wys.napięcia to T601 ;Q550 -2SC5407;D550 -5VUZ47;Q881 - J306;IC501 - TDA9105;IC901 - ST72T72N5B1;IC102 - AN5768;IC462 -AN5767 to tak dla przykładu kilka wybranych elementów.monitor ten posiada oddzielne wejścia R G B H V.
    Opisze coś o uszkodzeniu:monitor niewyświetla obrazu,brak napięć na Q550 -znalazłem pęknięcie na druku (przerwane ścieżki) po ich naprawie napięcie na Q 550 pojawiło sie ale nadal niewyswietla obrazu,wg mnie brak sterowania dla tego tranzystora.Na transformatorze wys.nap. napięcie tylko na nodze 10 i 8 ok 80V.Na Q550 na kolektorze mierząc miernikiem wychyłowym UM207 420V natomiast miernikiem cyfrowym M890G 43V.Przy pomiarach na Q550 monitor reaguje tak jakby chciał się załaczyć.Na bazie 0,3V.Emiter zwarty do masy.Po wyłaczeniu komputera napięcie te zanikają led zmienia się na żółtą.
    Oczywiscie tranzystor sprawdzałem jest dobry ,przewód do komputera też.
    Wiesław
  • #2 2375002
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    Po pierwsze - monitor ten ma rozdzielone H i WN. Po drugie stosuj uczciwy miernik - wychyłowy traktuj raczej jako wskaźnik. Na q881 powinieneś mieć z jednej strony napięcie ok. 200V a z drugiej zależnie od rozdzielczości.
    Co do braku obrazu - popatrz sobie po ścieżkach i trafisz do jakiegoś 2skxxx (nie pamiętam symbolu) on kluczuje trafopowielaczem. A co do sterowania to bez oscyloskopu tego nie zrobisz, a i sam monitor zbyt prosty nie jest.
  • #3 2379978
    Wiesław13
    Poziom 10  
    Posty: 61
    Na q881 od strony anody D855 jest napięcie 213V natomiast na kolejnej nóżce -od strony katody D855 jest również 213V.Niewiem co to za zenerka ta D855.Na 3 nóżce q881 czyli od strony L850 jest 45V.Tranzystor q881 sprawdzałem omomierzem wydaje mi się dobry.Jutro sprawdze oscyloskopem co jest na q550 (2SC5407)oczywiście na sterowaniu.Myśle że chodzi własnie o niego.
    Właśnie szkoda, że nieposiadam schematu, lepiej wtedy widać.
  • #4 2380681
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    Tego 2sc5407 odpowiada tylko za odchylanie poziome. Za WN odpowiada zupełnie inny tranzystor i jego musisz sprawdzić.
  • #5 2386996
    Wiesław13
    Poziom 10  
    Posty: 61
    Znalazłem i sprawdziłem.
    Jest to q601(2SK2645)kluczuje on trafopowielaczem po przez D602(5JUZ47) - tzn. u mnie powinien kluczować.
    Sprawdziłem sterowanie tego tranzystora.Po włączeniu monitora pojawia sie ono przez ułamek sekundy co nawet słychać,jak i również przy ponownym włączeniu samego komputera.
    Po rozłaczeniu tego tranzystora-np.wylutowałem D602, sterowanie jest cały czas(wg.oscyloskopu przebieg ok 10V)
    Czyli podsumowując: monitor startuje ale coś jest nie tak i zanika sterowanie tego tranzystora.
    ?i co teraz?co dalej?
  • #6 2396046
    Wiesław13
    Poziom 10  
    Posty: 61
    Witam.
    Czyli mam rozumieć ,że jak tranzystor jest dobry to koniec pomocy i naprawy??
  • #7 2400795
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    Wniosek może być jeden - wygląda to na wyłączenie WN przez zabezpieczenie XRayProtect. Sprawdź czy nie masz uszkodzonego trafopowielacza. A jakie napięcie dochodzi do tego tranzystora?
  • #8 2402200
    Wiesław13
    Poziom 10  
    Posty: 61
    Do tego tranzystora (poprzez uzwojenie trafa WN -noga 10 i 8)oraz D602 dochodzi 80V.
    Zmierzyłem rezystancje tego uzwojenia - 0,1 ohm.
    Niemam pod ręką indukcyjnościomierza toteż trudno mi dokładniej sprawdzić-postaram się w poniedziałek sprawdzic czy to uzwojenie jest zwarte czy nie, chociaż już teraz ta reystancja jak dla mnie jest podejrzanie mała.
    Ewentualnie proszę o poradę jak sprawdzić taki trafopowielacz , może robię coś nietak?
  • #9 2403265
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    Ta wartość jest akurat OK. Sprawdź lepiej omomierzem na zakresie 20MΩ czy nie masz przejścia od fajki do każdej z nóg trafa.
  • #10 2406827
    Wiesław13
    Poziom 10  
    Posty: 61
    Sprawdziłem,na zakresie 20 MΩ od fajki do każdej z nóg przejścia niema.
  • #11 2407287
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    Odłącz od synchprocka na moment sygnał na wyprowadzeniu XRayProtect i zoabcz czy wstanie. Jeśli dalej nie działa to sprawdź dokładnie tor sterowania.
  • #12 2415083
    Wiesław13
    Poziom 10  
    Posty: 61
    Przepraszam,czy mógłbym prosić bardziej szczegółowo?Tak bardziej amatorsko? To proszę..
  • #13 2569447
    Wiesław13
    Poziom 10  
    Posty: 61
    a jak sie nazywa ten XRayProtect(gdzie tego szukać?przeciez ja niemam schematu) i która to noga (sygnał na wyprowadzeniu) ?
  • #14 2570990
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    Przecież możesz ściągnąć aplikację do tego synchprocka z EleNoty. Tam będzie wszystko ładnie opisane.
  • #15 2573906
    Wiesław13
    Poziom 10  
    Posty: 61
    No tak tylko czego szukać? Chodzi o MMC PCS02 ?Tego nie znalazłem. A może chodzi o ST72T72N5P1 ,też nie znalazłem.
    I co dalej?:cry:
  • #16 2574902
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    Chodzi mi o LA7851 - U401.
  • #17 2576968
    Wiesław13
    Poziom 10  
    Posty: 61
    Teraz rozumie ,tylko że tutaj niema takiego układu.
    Dodam ,że jest to CHASSIS no.HV10
    I tu wg.mnie sterowanie to IC671.Dokładnie opisując w to właśnie miejsce wlutawana jest malutka płytka z elementami smd na której jest układ MMC PCS02.
    Dołaczam foto:Belinea 107035 chassis HV no.10
    Załączniki:
    • Belinea 107035 CHASSIS no.HV10.JPG (2.35 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #18 2577800
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów
    Posty: 2985
    Pomógł: 260
    Ocena: 38
    Z tą wiekością pliku to lekko przegiąłeś - większej fotki nie można zrobić :?:

    Zainteresuj się IC501 - to jest procesor HV, czyli syncprocek.
  • #19 2578129
    Wiesław13
    Poziom 10  
    Posty: 61
    Dobrze,ale wejście XRAY jest jedynie zwarte przez R518 (10kΩ) do masy.
    Nie bardzo wiem co mam innego w nim sprawdzić.
  • #20 2582426
    asylum
    Poziom 17  
    Posty: 305
    Pomógł: 17
    Ocena: 8
    Witam!
    Ten monitor to oczywiście Panasonic i stawiał bym na trafo WN.
    W swojej praktyce przy tych objawach nie spotkałem innego
    uszkodzenia.
    Pozdrowienia.
  • #21 2582759
    Wiesław13
    Poziom 10  
    Posty: 61
    asylum napisał:
    Witam!
    Ten monitor to oczywiście Panasonic i stawiał bym na trafo WN.
    W swojej praktyce przy tych objawach nie spotkałem innego
    uszkodzenia.
    Pozdrowienia.

    Monitor Belinea ale kineskop faktycznie Panasonic,dziekuje za rade ,zobacze co na to odpisze Connor MacLeod.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemu z monitorem Belinea 107035 (chassis HV10), który nie wyświetla obrazu z powodu braku napięć na tranzystorze Q550 (2SC5407) oraz problemów ze sterowaniem wysokiego napięcia (WN). Schematy dostępne w internecie nie odpowiadają dokładnie opisom na płycie, co utrudnia diagnozę. Wskazano, że tranzystor Q881 (J306) ma napięcie anodowe około 213V, a Q550 odpowiada za odchylanie poziome, natomiast za WN odpowiada inny tranzystor Q601 (2SK2645), który kluczuje trafopowielaczem przez diodę D602 (5JUZ47). Sterowanie Q601 pojawia się tylko na ułamek sekundy po włączeniu monitora, co sugeruje wyłączanie WN przez zabezpieczenie XRayProtect. Sprawdzono rezystancję uzwojenia trafopowielacza (około 0,1 Ω) oraz brak zwarć do masy. Zalecane jest odłączenie sygnału XRayProtect i dokładna kontrola toru sterowania. Wskazano, że procesorem synchronizacji (syncprockiem) jest IC501 (TDA9105), a w monitorze zastosowano kineskop Panasonic. Sugerowano, że uszkodzenie może dotyczyć trafopowielacza lub elementów zabezpieczających wysokie napięcie. Brak schematu utrudnia dalszą diagnozę, ale monitor jest stosunkowo skomplikowany i wymaga oscyloskopu do analizy sygnałów sterujących.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA