Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z symulacją układu

11 Mar 2006 15:12 1262 6
  • Poziom 16  
    Witam
    Chciałem zasymulować układ multiwibratora w programie Electronics Workbench EDA
    ale niestety wywala błąd przy uruchomieniu
    Czy schemat jest ok
    może ktoś spróbować to zasymulować ?

Problem z symulacją układu
  • Poziom 39  
    Witam
    Próbowałem ten układ zsymulować w „Gircut Maker” i według twego rysunku nie udało się. Jak dołączyłem emitery tranzystorów do masy (dodałem symbol masy) i podałem na bazę tranzystora (obojętnie którego) stan początkowy 0V (w bibliotece symbol „initial condition” IC) rozpoczął symulację bez problemu. Być może po takich przeróbkach i w twoim programie ruszy.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    W EWB też nie działa. Poza tym zawsze w symulacji wstawiaj MASE do układu bo inaczej wywala błędy!
  • Poziom 16  
    dałem masę i niepomogło dla mnie ten program coś dziwny jest bo stworzyłem zwykły obwód źródło-wyłącznik-rezystor-dioda i też wywalił błąd
  • Poziom 19  
    W symulacji zawsze musisz zaznaczyć potencjał masy! Wiem, że w twoim przypadku to też nie pomogło, ale ograniczyło sporo błędów właśnie spowodowanych brakiem masy!

Dla ciebie poprawiłem układ. Jeśli ci pomogłem to byłbym wdzięczny z kliknięcie w przycisk "Pomógł" :) Jak masz jakieś pytania to pytaj.
  • Poziom 16  
    Niemogę tego otworzyć w programie
    Ja mam wersję 5.0a
    spróbuje jak wrócę z pracy powalczyć jeszcze
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Kurcze pewnie wersje programów są niezgodne. Mniejsza z tym. Zamieszczam ci poprawny schemat. W symulacji tak jak widać na rysunku trzeba koniecznie dodać masę! I zmniejszyć wartości elementów przy diodach, bo po prostu opory są zbyt duże. To wszystko. Układ powinien działać!