Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wielkości klastra a systemy plików - jak to liczyć?

MC_NEO 23 Mar 2006 23:58 2974 3
    MC_NEO
    Level 15  
    Witam...

Mam do Was pytanie:
    Czy w systemie plików FAT16 jest inna wielkość klastrów niż w systemie plików FAT32?

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że różnice pomiędzy tymi systemami plików nie dotyczą wielkości klastrów, czyli według mnie wielkości te są identyczne w obu tych systemach plików.
    Jednakże spotkałem się z twierdzeniem, że w systemie plików FAT32 są mniejsze klastry niż w FAT16, a co za tym idzie w FAT32 można zapisać więcej danych na partycji o tej samej wielkości niż w FAT16.
    Oczywiście co do tego, że czym mniejszy klaster tym więcej danych zapiszemy na danej partycji to nie ulega wątpliwości, jednakże czy ktoś z Was wie jaka jest to różnica procentowa?
    Załóżmy, iż mamy partycję X o wielkości 100MB, w takim razie ile ta partycja posiada klastrów?
    Czy 1 klaster to 8 bitów? - tak to należy liczyć?
    Czy ilość bitów mieszczących się na jednym klastrze jest zależna od systemu plików na danej partycji (np. FAT16, FAT32, NTFS)?
    Czy mógłby mi to ktoś zobrazować na jakimś przykładzie?

Pozdrawiam...
    MC_NEO

Platon
    Level 42  
    1sektor to 512bajtow - nie zmienisz tego.
    Klaster to wielokrotnosc tych 512kB.
    FAT16 oznacza, ze mozna zaadresowac 2^16 klastrow. Dany system plikow ma pare wielkosci klastrow ktore mozna uzyc. Ilosc klastrow (2^16) razy wielkosc klastra da ci maksymalny rozmiar adresowanych danych.

W FAT 16 i FAT32 klastry moga miec taka sama wielkosc. Ale FAT32 moze zaadresowac ich wiecej, wiec moga byc mniejsze, zeby nie tracic pojemnosci na duzych klastrach.
    MC_NEO
    Level 15  
    Witam...

Dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam...
    MC_NEO