Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar temperatury na odległość

pszczepan 30 Mar 2006 19:10 6443 8
  • #1 30 Mar 2006 19:10
    pszczepan
    Poziom 20  

Witam!

Chcę mierzyć temperaturę i wilgotność w 6 punktach na halach. Skrajne punkty będą odległe o 400m. Dane zebrać na COM'a w PC i wyświetlić na ekranie.
    Jakieś pomysły, rozwiązania. RS232 nie wchodzi w rachubę - za duża odległość, jakaś pętla prądowa?

Pozdrawiam i dzięki z góry za pomoc
    Paweł

0 8
  • #2 30 Mar 2006 19:25
    kaaktus
    Poziom 13  

u mnie w pracy maja termometry laserowe pomiar na odleglosc NP czy komin sie nie przepala moze taki

0
  • #3 30 Mar 2006 19:29
    Zgoodie
    Poziom 21  

mysle ze pirometry laserowe będa sie nadawały. trzba by tylko znaleźć jakiś z wyjściem coby zbierać dane.

0
  • #4 30 Mar 2006 22:16
    slawecki
    Poziom 17  

Możesz zastosować przetwornik 232 / 485. RS 485 to właśnie pętla prądowa, działa do chyba 1 km.

0
  • #5 31 Mar 2006 07:22
    pszczepan
    Poziom 20  

Na ta pętla też myślałem - w takim układzie bym musiał mieć z 6 przetworników - do każdego czujnika osobny i czy one potrzebują zewnętrznego zasilania, chyba tak - musze o tym poczytać.

0
  • #7 31 Mar 2006 20:53
    pszczepan
    Poziom 20  

Raaf - owarłem podany link i o Modbusie niewiele znalazłem. W samych czujnikach temperatury szukałem takich, które można jakoś adresować. - Skoro wszystkie są w pętli chyba tak musi być. czy możesz temat przybliżyć - o takie coś właśnie chodzi

0
  • Pomocny post
    #8 01 Kwi 2006 11:51
    Raaf
    Poziom 21  

Witam, w proponowanym rozwiązaniu chodziło mi o to, że sam pomiar wykorzystuje właśnie transmisję Modbus. Adresowanie odbywa się automatycznie lub po wystawieniu adresu przez przycisk w czujniku. Wtedy SRS-2/4-Z16-B1a - (rejestrator z Wy RS 232 do podłączenia z PC) wykrywa dany czujnik, przetwornik i system działa. Dokładny sposób adresowania i podłączeń jest na ich stronie.
    Nie jest to pętla :oops: - łaczy się od jednego do następnego i zakończyć trzeba rezystorem. mała pomyłka. :oops:
    Sprawa mało skomplikowana i polega na odpowiednim podłączeniu ekranowanym(!) przewodem. Programowanie, adresowanie to max 15 min. Oprogramowanie (ja używam darmowego PiggySoft -dziwna nazwa:) ) umożliwia zrzut do PC, archiwizację i zdalny podgląd wskazań, jest możliwość druku. Kupiłem system pod kątem HACP w moim zakładzie.

0
  • #9 01 Kwi 2006 12:47
    Robin Robinowski
    Poziom 13  

Najlepiej zrob to na RS485 i protokole Modbus. Z zasiegiem nie bedzie problemu mozesz przesylac dane nawet na odleglosc 2km i nie musisz martwic sie o zakłocenia. Oczywiscie im wieksza odleglosc tym mniejsza predkosc transmisji. Ale w twoim przypadku wystarczy puscic to na 9,6kb ewentualnie 19,2kb. Jesli chcesz dane zczytywac na komputer wystarczy kupic konwerter 232<->485, zapewni ci on izolacje galwaniczna pomiedzy linia 232 i linia transmisyjna no i dopasowanie elektryczne standardow.
    Pozdrawiam.

0