logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wyprowadzenia at90s2313. Schemat programatora. Podłączenie Uc i kwarcu.

popyla 05 Kwi 2006 18:05 1691 18
REKLAMA
  • #1 2496341
    popyla
    Poziom 14  
    Posty: 121
    Pomógł: 4
    Ocena: 7
    Witam tak jak w temacie potrzebyje wyprowadzen do at90s2313
    -schemat programatora prostego do at90s2313
    -gdzie na tym schemacie podłączyć mam Uc i Kwarc
    -czy do urychomienia at90s2313 jest potrzebyny zestaw uruchomieniowy

    oto link do tego:
    http://www.xworld.republika.pl/schem.jpg

    Moderowany przez McRancor:

    Przeniosłem z Automatyka i Robotyka

  • REKLAMA
  • #2 2496371
    wlamywacz2004
    Poziom 17  
    Posty: 279
    Pomógł: 10
    Ocena: 1
    www.atmel.com lub www.google.pl znajdz datashet at90s2313 tam masz wszystko opsiane. Ten schemat co podałeś jest to schemat Cojote i jest on urzywany do sterowania silników (mostek H). Aby uruchowić at90s2313 nie potrzeba zestawu uruchomieniowego.
  • #3 2496377
    bogdan_p
    Poziom 39  
    Posty: 3849
    Pomógł: 525
    Ocena: 120
    kolego popyla pogłęb swoją wiedzę na temat mikroprocesorów , odpowiednie informacje znajdziesz na stronie czasopisma EdW
    co do pytań to nie wiem czy się śmiać , czy płakać .......
    może lepiej usuń ten temat , poczytaj sobie , a potem zadaj pytania
  • #4 2496561
    popyla
    Poziom 14  
    Posty: 121
    Pomógł: 4
    Ocena: 7
    czyli ten schemat coyote jest mostek??

    Dodano po 1 [minuty]:

    no dobrze a gdzie pozostaje tylko kwart programator i sposób podłączenia do UC
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 2497274
    gromnik19
    Poziom 15  
    Posty: 98
    Pomógł: 10
    Tak to jest mostek. Czytaj dokladnie.

    Zestaw uruchomieniowy to plytka z uC z roznymi bajerami ktorymi sie mozesz bawic programujac proca. Mozesz poskladac sobie sam taka plytke, np. z jednym LEDem i juz nazwac to szumnie zestawem uruchomieniowym. Do mikrokontrolerow jest osobny dzial forum i tam proponuje szukac informacji. Tylko poszukaj tam zanim zapytasz.

    Osobiscie moge ci polecic taki typ programatora (szeregowiec): Do programowania szeregowego potrzebne ci sa piny: MOSI, MISO, SCK, RESET, VCC i GND. Kupujesz wtyczke LPT i podpinasz je w nastepujacy sposob: VCC zwarte piny 2,3,4,5; RESET do pinu 7; SCK do pinu 8; MOSI do pinu 9, MISO do pinu 10, Gnd do pinu 18. Jesli masz zewnetrzne zasilanie to oczywiscie nie podlaczasz VCC. Calosc programujesz za pomoca programu AVRGCC.
  • #6 2499444
    popyla
    Poziom 14  
    Posty: 121
    Pomógł: 4
    Ocena: 7
    bez żadnych oporników??

    Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

    czyli wnioskujac z tego vcc to plus a gnd to minus
  • REKLAMA
  • #7 2499892
    karlos79
    Poziom 33  
    Posty: 1768
    Pomógł: 254
    Ocena: 76
    Witam
    CZytam ten temat i ...... sam nie wiem :|
    Tak Vcc to zasilanie, GND to masa - w Twoim przypadku minus.
    Na tej stronce znajdziesz podstawowe informacje na temat programowania AVR- ów.
    http://www.edw.com.pl/index.php?module=ContentExpress&file=index&func=display&ceid=69&meid=22
    Tutaj jest nota katalogowa Twojego procka
    http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/search.php?szuk=at90s2313&man=--wszyscy--&ile=50&start=0
    Zachęcam do lektury :)
    Pozdrawiam
  • #8 2502978
    popyla
    Poziom 14  
    Posty: 121
    Pomógł: 4
    Ocena: 7
    jeszcze ostatnie pyt. do czego służy rezonans kwarcowy??
  • #9 2503021
    karlos79
    Poziom 33  
    Posty: 1768
    Pomógł: 254
    Ocena: 76
    Witam
    Nie rezonans kwarcowy, tylko rezonator kwarcowy - potocznie kwarc.
    Służy do stabilizacji częstoltliwości pracy generatora zegarowego procesora.
    Pozdrawiam
  • #10 2504078
    popyla
    Poziom 14  
    Posty: 121
    Pomógł: 4
    Ocena: 7
    chciałbym całkowity schemat robota coyote jak by mógł podrzucic to bende wdzięczny
  • #11 2505468
    Romuard
    Poziom 11  
    Posty: 8
    no tez bym chciał miec ten schemat ale niewiem czy ktos podrzuci
  • #12 2505552
    karlos79
    Poziom 33  
    Posty: 1768
    Pomógł: 254
    Ocena: 76
    Witam
    Nie znam się na robotyce.
    Z tego co widze to ten schemat jest już gotowy.
    Wystarczy tylko podłączyć pod wejścia 1,2,3,4 piny portu procesora.
    V+ do 20- stej nogi AT90s2313, masa na 10.
    Pozostaje jeszcze kwarc i gniazdo do programowania procka.
    To jest opisane w linku który podałem wcześniej.
    Pewnbie jeszcze potrzebne bedą jakieś czujniki, zeby robot się nie poobijał za bardzo :)
    No i jeszcze trzeba napisać program :) bo bez tego ani rusz.
    Pozdrawiam
  • #13 2505872
    popyla
    Poziom 14  
    Posty: 121
    Pomógł: 4
    Ocena: 7
    kwarc to 6mhz i coyote podawał jeszcze ze ma byc układ scalony 74ALS245tego wałsciwue niewia te piny mosta 1,2,3,4 to mam do portów które oznaczone sa jako pd 0: pd2 itd kwarc to mi sie wydaje ze chyba pod xtal1 xtal2 ale niewiem dokładnie jak.i czy jak podłacze uc pod 9 v czy go niespale
  • #14 2505957
    karlos79
    Poziom 33  
    Posty: 1768
    Pomógł: 254
    Ocena: 76
    Witam
    Kolego popyla czytaj ze zrozumieniem noty aplikacyjne!
    Jak podłączysz procek pod 9V to go zabijesz.
    Maximum 5V5 można mu dać.
    Kwarc pod Xtal 1 i 2 , nie zapomnij o kondensatorkach 22pF.Kwarc , noga procka i kondensatorek do masy.
    W nocie masz rysunek.
    Ten 74LS245 ajesz pomiędzy procek a układ sterownika.
    http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Fairchild/dm74als245a.pdf
    http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/search.php?szuk=74LS245&man=--wszyscy--&ile=50&start=0
    Pozdrawiam
  • #15 2506000
    popyla
    Poziom 14  
    Posty: 121
    Pomógł: 4
    Ocena: 7
    dzieki juz wiem jeszcze musze skonfigórowac porty i od minusa idzie jeszcze 10µF
  • #16 2506006
    Romuard
    Poziom 11  
    Posty: 8
    jakis schemacic zarzucicie z tym 74als245bo zabardzo niekumam a ta wogóle do czego on jest potrzebny
  • #17 2506137
    karlos79
    Poziom 33  
    Posty: 1768
    Pomógł: 254
    Ocena: 76
    Kolego popyla daj jeszcze między zasilaniem procka a masą kondensator 100uF i caramiczny 100nF, możliwie jak najblizej procka.
    Pozdrawiam
    P.S
    Przecież widać go na schemacie , takie trójkąciki z podpisem "als245"
  • #18 2506641
    popyla
    Poziom 14  
    Posty: 121
    Pomógł: 4
    Ocena: 7
    po co mam 2 kondensatory dawac wystarczy ceramiczny
  • REKLAMA
  • #19 2507602
    karlos79
    Poziom 33  
    Posty: 1768
    Pomógł: 254
    Ocena: 76
    Czasem ten ceramiczny nie da rady stłumić zakłuceń.
    Dlatego warto jest dać jeszcze elektrolit o wiekszej pojemności.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyprowadzeń mikrokontrolera AT90S2313, schematu prostego programatora oraz podłączenia układu scalonego i rezonatora kwarcowego. Schemat podany przez autora to układ Coyote, który jest mostkiem H do sterowania silnikami, a nie programatorem. Do uruchomienia AT90S2313 nie jest wymagany zestaw uruchomieniowy, można samodzielnie zbudować prostą płytkę z mikrokontrolerem i podstawowymi elementami. Programator szeregowy wymaga podłączenia pinów MOSI, MISO, SCK, RESET, VCC i GND do złącza LPT według określonego schematu. Zasilanie mikrokontrolera nie powinno przekraczać 5,5 V, podłączenie 9 V uszkodzi układ. Rezonator kwarcowy (kwarc) stabilizuje częstotliwość pracy generatora zegarowego i podłącza się go do pinów XTAL1 i XTAL2 mikrokontrolera wraz z kondensatorami 22 pF do masy. Zaleca się stosowanie kondensatorów filtrujących (ceramiczny 100 nF i elektrolityczny 100 µF) blisko mikrokontrolera dla tłumienia zakłóceń. Układ 74ALS245 stosowany jest jako bufor między mikrokontrolerem a sterownikiem mostka H, a jego piny sterujące podłącza się do portów mikrokontrolera. Wskazano również źródła dokumentacji i not katalogowych dla AT90S2313 oraz 74ALS245.
REKLAMA